Přeskočit na hlavní obsah

Červnové zahraniční medaile pro tuzemská vína

Rekordní červen

Námi soustavně sledovaných mezinárodních soutěží uspořádali organizátoři v letošním červnu šest, z nich bylo pět evropských - a z nich jedna tuzemská - a jedna asijská. 
Z celkových šesti jich pět proběhlo podle pravidel Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) a s její záštitou.
Protože domácí medaile z tuzemské soutěže nezapočítáváme, získali zahraniční medaile domácí vinaři na třech z nich.
Ve srovnání s květnem, kdy bylo na sledovaných soutěžích uděleno soutěžícím vínům deset a půl tisíce medailí, byly červnové soutěže menší a medailí na nich rozdáno osmnáct set.
Z nich jich do Česka patří 59 - jen o 15% méně, než květnových 71 - z toho byly 4 Velké zlaté, 46 Zlatých, 5 Stříbrných a 4 Bronzové. Z uvedených čísel je patrný mnohonásobně vyšší podíl na celkových ziscích ve srovnání s předchozím měsícem a v relativním srovnání dosáhl - i bez medailí z domácí soutěže - svého letošního rekordu.

Medailisté

Na slovenské soutěži Muvina 2017 uspělo celkem 31 producentů, na daleké čínské Shanghai International Wine Challenge 2017 bodovala 2 tuzemská vinařství a na blízké maďarské Vinagora 2017 celkem 3 vinařství.
Kliknutím na název soutěže se zobrazí přehledná mapa se všemi oceněnými vinařstvími a v jejich detailu uvedenými i ostatními zahraničními soutěžemi, na nichž získali v posledních dvou letech některou z medailí.
Competition

Grand Gold Gold Silver Bronze Total Producer
Mondial du Chasselas 2017







Muvina 2017 Czechia
4 44

48 31
Shanghai International Wine Challenge 2017 Czechia


2 4 6 2
Citadelles du Vin 2017







Vinagora 2017 Czechia

2 3
5 3
Oenoforum 2017







Czechia Total

4 46 5 4 59 3,3%
World Total

21 750 463 545 1 779


Nejčtenější

Největší vinařství roku 2022

Podle nejčerstvějších údajů Registru vinic vloni vyprodukoval domácí vinařský průmysl z domácích hroznů celkem 528 tisíc hektolitrů vína, včetně zahraniční suroviny pak 1 312 tisíc hektolitrů. Kdo jsou největší producenti a jak se ve srovnání s loňskem změnila jejich produkce? Žebříček stále vede vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní v držení dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která z loňské úrovně mírně poklesla na letošních 171,8 tisíc hektolitrů. Výrazný růst zažili producenti Zámecké vinařství Bzenec a Templářské sklepy Čejkovice, vzrostla i produkce Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, úrovně roku 2020 ale ještě nedosáhla. První dvacítku s 6,1 tisíci hektolitry a dalším poklesem oproti předchozím dvou letům uzavírá Vinaria. Podobné, jen v absolutních číslech mnohem vyšší poklesy zasáhly Znovín Znojmo, vinařství Bronislav Vajbar, Vinařství Neoklas Šardice, Vinný dům, Vinařství Krist, Víno Hruška, Vinselekt Michlovský i Patria

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.

Výnos tuzemských vinic zůstal i přes dobrý ročník nízký

Podle aktuální zprávy spolku Svaz vinařů byla loňská sklizeň révy vinné ve srovnání s loňským rokem vyšší o 1,4 tuny na hektar když průměrný výnos dosáhl 6,6 tuny na hektar. Hektarový výnos Podíl množství vinných hroznů sklizených v jednom vinařském roce a plochy vinice, na nichž byly tyto vinné hrozny vypěstovány, vyjádřený v tunách na jeden hektar, je hektarovým výnosem. Podle údajů Svazu vynařů se ani po pěkné loňské sklizni průměrný hektarový výnos příliš nezměnil a za všechny vinohradnické oblasti se pohybuje okolo 5,5 tuny na hektar. Pokud vezmeme v potaz zákonné omezení výnosu na čtrnáct tun z hektaru spojené s nemožností použít hrozny pro výrobu jakostních a zemských vín při jeho překročení a zohledníme, že i přísněji regulované tuzemské apelace omezují hektarový výnos na sedm tun, nelze se znovu než podivit, proč je tuzemský hektarový výnos tak nízký , ve srovnání se sousedním Německem méně než poloviční. Vstupní data Data pro zveřejněnou analýzu získali její autoř