Přeskočit na hlavní obsah

Nejmladší VOC apelace pod Kraví Horou výhradně pro André

Nejmladší apelace, která už do světa vyslala první svoje vína, získala povolení jejich produkce před půl rokem, v srpnu 2017. Liana Hrabálková, předsedkyně spolku VOC Kraví Hora, který apelaci vede, říká, že s její přípravou a vznikem nespojuje žádné obtíže.
Coby tehdy novopečená členka rady Vinařského fondu se už na jejím prvním jednání v prosinci 2012 vyslovila pro větší propagaci systému VOC. V tom s ní byl zajedno i Petr Marcinčák, další člen rady a dnešní předseda tehdy ještě neexistující VOC Mikulov; VOC podle něj představují velmi účinný nástroj proti falšování vín.
Zakladateli a dosud jedinými členy VOC Kraví Hora jsou Vinařství Ludwig, přes cestu sousedící Rodinné vinařství Jedlička a za rohem hospodařící Vinařství Pilař. První dvě jsou současně členy VOC Modré Hory, uvnitř které je i tato nová bořetická apelace.

O apelaci

Liana Hrabálková odpověděla na několik otázek spojených s přípravou i budoucností jejich nové bořetické apelace.
Jak dlouho jste čekali na ministerské rozhodnutí o povolení přiznávat označení vína originální certifikace?
Něco přes měsíc od podání žádosti.
Proč jste se rozhodli o VOC požádat? 
To je prosté. Vzhledem k nadstandardním vlastnostem vína z odrůdy André z lokality Kraví Hora.
Hraje velkou roli příležitost kontrolovat si jakost vín sami namísto státní kontroly?
Ne, to pro nás není rozhodující.
Jaké jiné výhody spojujete s povolením označovat některá svá vína jako VOC? 
Především vítáme možnost seznámit veřejnost s apelačním systémem hodnocení vín, se specifiky dané odrůdy z dané lokality.
Vidíte i nevýhody? Máte námět na změny současné regulace? 
Bylo by dobré dopracovat apelační systém, připravit pravidla pro uspořádání stávajících a vznik nových VOC například podle rakouského vzoru DAC.
Jak velká je současná roční produkce vašich členů a jaký podíl na nich má nebo by měla mít produkce VOC? 
Produkce VOC našeho spolku je zanedbatelná, jedná se spíše o malý bonus k současné produkci našich členů.
Jaký marketingový mix volíte pro propagaci vašeho VOC a kolik na něj věnujete ročně peněz? 
Vzhledem k našemu nedávnému startu strategii teprve tvoříme, první zatříděná vína představíme na tiskové konferenci.
Jak marketing financujete? Členskými příspěvky? 
Ano.
Řídíte propagaci VOC sami nebo s externí pomocí? 
Děláme si ji sami.
Kdyby to bylo buď anebo: přívlastky, viniční tratě a státní zatřídění, nebo označení původu, pouze odrůdy a samoregulace? 
Pokud by otázka stála takhle, tak první možnost.

O vínech z apelace Kraví Hora

Podmínky produkce vín z bořetické Kraví Hory k jejich označení VOC Kraví Hora:
  • mošt pro výrobu vína musí mít minimálně 19˚ cukernatosti Normalizovaného moštoměru;
  • hrozny musí být sklízeny ručně;
  • není povoleno provádět školení vín v nových sudech barrique nebo jejich náhražkách;
  • vína nesmí být vyrobena metodou karbonické macerace a termovinifikace;
  • jablečno-mléčná fermentace je povolená;
  • je možné vyrábět pouze vína suchá (ve smyslu zákona č. 321/2004 Sb.);
  • obsah skutečného alkoholu ve víně musí být minimálně 12,5 % obj.;
  • senzorické vlastnosti: barva: tmavě granátově červená, vůně: peckového ovoce s tóny borůvek a ostružin, starší vína i s tóny čokolády či kávy, chuť: výrazná, ovocně kořenitá, vyvážená, čistá, bez výrazných dřevitých tónů nebo aroma barikového sudu, s příjemnou tříslovinou;
  • lahvování vín pouze u člena VOC Kraví Hora;
  • vína budou balena do lahví o objemu maximálně 0,75 l s kvalitním přírodním uzávěrem;
  • lahve budou opatřené speciální páskou s logem VOC Kraví Hora a číselným kódem.

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2022

Podle nejčerstvějších údajů Registru vinic vloni vyprodukoval domácí vinařský průmysl z domácích hroznů celkem 528 tisíc hektolitrů vína, včetně zahraniční suroviny pak 1 312 tisíc hektolitrů. Kdo jsou největší producenti a jak se ve srovnání s loňskem změnila jejich produkce? Žebříček stále vede vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní v držení dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která z loňské úrovně mírně poklesla na letošních 171,8 tisíc hektolitrů. Výrazný růst zažili producenti Zámecké vinařství Bzenec a Templářské sklepy Čejkovice, vzrostla i produkce Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, úrovně roku 2020 ale ještě nedosáhla. První dvacítku s 6,1 tisíci hektolitry a dalším poklesem oproti předchozím dvou letům uzavírá Vinaria. Podobné, jen v absolutních číslech mnohem vyšší poklesy zasáhly Znovín Znojmo, vinařství Bronislav Vajbar, Vinařství Neoklas Šardice, Vinný dům, Vinařství Krist, Víno Hruška, Vinselekt Michlovský i Patria

Výnos tuzemských vinic zůstal i přes dobrý ročník nízký

Podle aktuální zprávy spolku Svaz vinařů byla loňská sklizeň révy vinné ve srovnání s loňským rokem vyšší o 1,4 tuny na hektar když průměrný výnos dosáhl 6,6 tuny na hektar. Hektarový výnos Podíl množství vinných hroznů sklizených v jednom vinařském roce a plochy vinice, na nichž byly tyto vinné hrozny vypěstovány, vyjádřený v tunách na jeden hektar, je hektarovým výnosem. Podle údajů Svazu vynařů se ani po pěkné loňské sklizni průměrný hektarový výnos příliš nezměnil a za všechny vinohradnické oblasti se pohybuje okolo 5,5 tuny na hektar. Pokud vezmeme v potaz zákonné omezení výnosu na čtrnáct tun z hektaru spojené s nemožností použít hrozny pro výrobu jakostních a zemských vín při jeho překročení a zohledníme, že i přísněji regulované tuzemské apelace omezují hektarový výnos na sedm tun, nelze se znovu než podivit, proč je tuzemský hektarový výnos tak nízký , ve srovnání se sousedním Německem méně než poloviční. Vstupní data Data pro zveřejněnou analýzu získali její autoř

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.