Přeskočit na hlavní obsah

Ceny vína v době pandemie


Jarní panika šířící se stejně rychle jako virus SARS-CoV-2 poznamenala kde co, obchod s vínem nevyjímaje. Ale ne vše se záporným znaménkem. Z aktuálních březnových a dubnových čísel a jejich srovnání se stejným obdobím loňského roku zjišťujeme, že letošní březnový dovoz vín byl o třetinu vyšší a dubnový jen o pár procent nižší než loňský, zato březnový vývoz vzrostl téměř o polovinu a dubnový dokonce na více než dvojnásobek.

Množství dovezených šumivých, perlivých a bílých vín se téměř nezměnilo, objem likérových či aromatických vín narostl o padesát a sto procent, jen import červeného vína zaznamenal třetinový pokles doprovázený nebo možná způsobený jeho o padesát procent vyšší cenou. Na pouhou jednu šestnáctinu klesl dovoz Champagne, ale cena zůstala v obvyklém rozpětí. 

To ovšem neplatí pro jeho reexport, jehož objem zůstal stejný, zato cena opět dosáhla jednoho ze svých občasných vrcholů. Šikovní vývozci dokázali inkasovat více než dva a půl násobek současné nákupní ceny. Vývoz perlivých vín klesl, vzrostla všech jejich cena, což je pravý opak šumivých vín, jejichž cena postupně klesla až na čtvrtinu, zato se jich do zahraničí vyvezlo dvou i trojnásobek loňska. Také bílého i červeného vína se vyvezlo více než dvakrát tolik, producenti červeného však na jeho ceně ztratili ve srovnání s loňskem plné dvě třetiny.

Ceny na vnitřním trhu takovou houpačku nezaznamenaly. I když došlo k jejich spíš mírnému poklesu, změny nevybočily z obvyklých mantinelů.

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2022

Podle nejčerstvějších údajů Registru vinic vloni vyprodukoval domácí vinařský průmysl z domácích hroznů celkem 528 tisíc hektolitrů vína, včetně zahraniční suroviny pak 1 312 tisíc hektolitrů. Kdo jsou největší producenti a jak se ve srovnání s loňskem změnila jejich produkce? Žebříček stále vede vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní v držení dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která z loňské úrovně mírně poklesla na letošních 171,8 tisíc hektolitrů. Výrazný růst zažili producenti Zámecké vinařství Bzenec a Templářské sklepy Čejkovice, vzrostla i produkce Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, úrovně roku 2020 ale ještě nedosáhla. První dvacítku s 6,1 tisíci hektolitry a dalším poklesem oproti předchozím dvou letům uzavírá Vinaria. Podobné, jen v absolutních číslech mnohem vyšší poklesy zasáhly Znovín Znojmo, vinařství Bronislav Vajbar, Vinařství Neoklas Šardice, Vinný dům, Vinařství Krist, Víno Hruška, Vinselekt Michlovský i Patria

Výnos tuzemských vinic zůstal i přes dobrý ročník nízký

Podle aktuální zprávy spolku Svaz vinařů byla loňská sklizeň révy vinné ve srovnání s loňským rokem vyšší o 1,4 tuny na hektar když průměrný výnos dosáhl 6,6 tuny na hektar. Hektarový výnos Podíl množství vinných hroznů sklizených v jednom vinařském roce a plochy vinice, na nichž byly tyto vinné hrozny vypěstovány, vyjádřený v tunách na jeden hektar, je hektarovým výnosem. Podle údajů Svazu vynařů se ani po pěkné loňské sklizni průměrný hektarový výnos příliš nezměnil a za všechny vinohradnické oblasti se pohybuje okolo 5,5 tuny na hektar. Pokud vezmeme v potaz zákonné omezení výnosu na čtrnáct tun z hektaru spojené s nemožností použít hrozny pro výrobu jakostních a zemských vín při jeho překročení a zohledníme, že i přísněji regulované tuzemské apelace omezují hektarový výnos na sedm tun, nelze se znovu než podivit, proč je tuzemský hektarový výnos tak nízký , ve srovnání se sousedním Německem méně než poloviční. Vstupní data Data pro zveřejněnou analýzu získali její autoř

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.