Rozhodování o všech letošních žádostech o podpory podle vinařského zákona skončilo. V jarním a podzimním kole se o ně ucházelo celkem 812 projektů, 61 z nich bylo zamítnuto a 751 podpořeno. Z rozpočtu Vinařského fondu na rok 2021 ve výši 82 milionů korun na ně mají připadnout dvě třetiny, téměř 54 milionů korun.
Podpory rostou
Předkladatelé žádostí ocenili své požadavky na 81 milionů korun, o šest milionů více než vloni a o stejných šest milionů méně než předloni. Průměrná požadovaná částka na jeden projekt byla sto tisíc korun a průměrná přidělená podpora je téměř 72 tisíc korun. Absolutní i relativní částky jsou v posledních letech jeden a půl až dvakrát vyšší, než před rokem 2018.
Do roku 2018 Fond rozděloval mezi 15 a 30 % svého rozpočtu a od roku 2018 na podpory začaly proudit nejprve dvě pětiny a dnes zmíněné dvě třetiny jeho rozpočtu. Tyto částky jsou ovšem jen přislíbené a ani úspěšní žadatelé je nezískají, pokud nesplní všechny Fondem stanové podmínky. Jejich nesplnění je důvodem pro krácení podpor, v krajním případě dokonce i důvodem pro zamítnutí výplaty celé přislíbené podpory.
Zůstatky mizí
Vinařský zákon stanovil Fondu cíl rozdělit na podpory žadatelů o ně 90 % příjmů Fondu a pokud se to v tom kterém roce z nějakých důvodů nepodaří, je takový přebytek převedený do rozpočtu příštího roku a Fond ho spolu se svými novými příjmy musí použít pro podpory dalších žadatelů.
I přes nárůst požadovaných i přiznaných podpor v posledních třech letech nevyčerpá Fond každoročně kolem čtvrtiny svého rozpočtu, tedy více než dvacet milionů korun a v minulosti i dvojnásobek. V rozpočtu následujícího roku se ale jako převedené z předchozího přebytkového roku tyto nevyčerpané podpory ještě nikdy neobjevily, natož aby se mezi žadatele a jejich projekty rozdělily.