S diskusí nad zavedením spotřební daně pro tichá vína zakořenila ve veřejném prostoru informace, že se tuzemská vína podílejí na domácí spotřebě jednou třetinou a dovozová vína dvěmi, což by odpovídalo jejich podílu na platbách případné spotřební daně. Není to přesné, není to pravda.
Podle Českého statistického úřadu se v letech 2015 až 2021 v Česku zkonzumovalo 12,5 milionů hektolitrů vína.
Podle informací Registru vinic při Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělském vyprodukovali tuzemští vinaři v letech 2015 až 2021 celkem 4,9 milionů hektolitrů vína z tuzemských hroznů a 6,5 milionů hektolitrů ze zahraniční suroviny, dohromady 11,4 milionů hektolitrů. Jen samotný Bohemia Sekt, patřící německé rodinné firmě Henkel Freixenet, vyrobil v tomto období 1,2 milionů hektolitrů vína, víc než desetinu domácí produkce. Na dovozy pak dle statistik ČSÚ a ÚKZÚZ zbývá 1,1 milionu hektolitrů vína.
Vinohradníci a vinaři
Hovoříme-li o tuzemských vinicích a tedy zemědělství, pak se jejich úroda na domácí spotřebě podílí ne jednou třetinou, ale dvěma pětinami, 39 %. Samotných domácích pěstitelů a jejich sklizně se ale případná spotřební daň nijak nedotkne.
Hovoříme-li o spotřební dani a tedy potravinářství, podíleli by se na ní domácí vinaři z 91 % a devět procent výnosu spotřební daně by zajistila importovaná vína a zahraniční vinaři, resp. jejich dovozci.
Tento výsledek ale zpochybňují importní a exportní statistiky Celní správy převzaté ČSÚ a zveřejňované Státním zemědělským a intervenčním fondem. Podle nich bylo v letech 2015 až 2021 saldo zahraničního obchodu s vínem 9 milionů hektolitrů vína včetně suroviny pro jeho výrobu, kupodivu však ani tuna vinných hroznů moštových. Spolu s uvedenou produkcí z tuzemských hroznů 4,9 milionů hektolitrů a konzumací 12,5 milionů hektolitrů by to znamenalo, že do osobních tuzemských a bezcelních zahraničních archivů přibylo nezkonzumovaných 1,4 milionů hektolitrů vína. Pak by na domácí vinaře připadlo ne 91 %, ale 82 % podílu na spotřební dani z vína a na zahraniční vinaře a jejich import ne devět, ale dvojnásobných 18 %. Že je mediálně propíraná jedna třetina od devíti nebo i osmi desetin na hony vzdálená však není pochyb.
Víno dnes celníky nezajímá
Nicméně ke kvalitě uváděných oficiálních čísel je třeba uvést, že v silách Registru vinic není předávaná hlášení o uvedených objemech kontrolovat, že statistici zjišťují data o spotřebě vína pouze výběrovým šetřením, a že Celní správa je sice důkladná a kapacitně vybavená, ale právě s ohledem na nulovou spotřební daň a její nulový výnos není tiché víno její prioritou a kontroly směřuje do komodit s výraznějším přínosem veřejných prostředků.