Pivo, víno, tabák i lihoviny jsou potraviny. Tato samozřejmá klasifikace jim zajistila nejen stálou maloobchodní dostupnost ve výjimečných pandemických časech, ale jako ostatním potravinám také setrvalou pozornost dozorujícího úřadu, Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Ta každoročně zkontroluje 900 až 1500 potravinářských šarží, z nichž kvalitativním požadavkům nevyhoví 13 až 43 procent, průměrně 29 %. Jak v těchto kontrolách obstojí potraviny z uvedené čtveřice?
Nejhůř víno. V posledních třinácti letech přesahuje podíl nevyhovujících šarží na všech kontrolovaných 30 %. Ovocná vína jsou na tom o pětinu lépe, nevyhovujících je průměrně 24 %. S necelými 14 % neúspěšnosti následují lihoviny – ani metanolová aféra v roce 2012 statistiky neovlivnila - a s 11 % pivo. Premiantem s 5,7 % jsou tabákové výrobky, a to se na tomto čísle dominantně podílí výjimečně neúspěšný rok 2015, kdy neobstály v 24 % případů, v ostatních letech se tento ukazatel pohybuje většinou mezi 0 až 3 procenty.
Zákazy
Sankcí za nejvýznamnější porušení potravinářských předpisů je pak zákaz prodeje zdraví škodlivé či nebezpečné šarže. Objem těchto zákazů se ročně pohybuje od 20 do 70 milionů korun, průměrně pak 40 milionů. Smutným faktem je, že každoročním rekordmanem mezi k prodeji zakázanými potravinami je právě víno. Objem těchto zákazů je jen výjimečně v jednotkách milionů, často kolem čtrnácti milionů, ale třikrát dokázal překročit 30 milionů a jednou dokonce 50 milionů. Pokud byl za posledních třináct let celkový objem inspekcí vyměřených zákazů 516 milionů korun, pak na víno připadlo 257 milionů, polovina.
Kontroly
Konkrétní hříšníky z řad domácích producentů i dovozců a prodejců zahraničního vína lze najít na v létě 2012 spuštěném inspekčním webu Potraviny na pranýři. Za deset let je zde uvedeno 80 šarží nebezpečných vín, 480 falšovaných a 670 nejakostních. Jak však uvedl Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí potravinářské inspekce, tento web nemusí obsahovat všechny nevyhovující šarže. „V případě zjištění nevyhovujícího vzorku vína hodnoceného v rámci celoročního monitoringu cizorodých látek může být takový vzorek zveřejněný i na webu Potraviny na pranýři. Z důvodu zachování přehlednosti a užitečnosti informační databáze pro spotřebitele zde nejsou uváděny prohřešky s nízkou mírou společenské závažnosti.“
Bez ohledu na pranýř, místo původu a závažnost zjištěných vad je podle potravinářské inspekce víno setrvale černou ovcí nejen alkoholového, ale celého potravinářského průmyslu.