Přeskočit na hlavní obsah

Spotřeba vína v roce 2022


Před několika málo dny zveřejnil Český statistický úřad, který jako jediný v Česku tyto údaje oficiálně zjišťuje, nejnovější data o domácí spotřebě potravin včetně alkoholu. Spotřeba čistého lihu v roce 2022 byla podle něj 9,73 litru na osobu a rok, téměř identická jako 9,72 litrů v předchozích dvou letech a tedy téměř nejnižší za posledních deset let. To představuje 169,5 litrů piva, vína a lihovin na osobu a rok a za celou zemi pak 17 852 tisíc hektolitrů alkoholických nápojů, jen o málo vyšší, než předchozích 17 144 tisíc hektolitrů.

Rozpory

Spotřeba vína – míněno vína z révy vinné, ne ovocného vína – mnoho let osciluje kolem 17 litrů na osobu a rok a vloni byla podle statistiků 16,54 litrů, obdobně jako v letech 2017 a 2020, celkem tedy 1 742 tisíc hektolitrů, tedy o trochu méně, než 1 803 tisíc hektolitrů v roce 2021.

Údaje Registru vinic k tomu dodávají, že vína z hroznů z tuzemských vinic bylo v roce 2022 jen 528 tisíc hektolitrů a o rok dříve 565 tisíc hektolitrů. Ani ne třetina celkové konzumace. Včetně vína ze zahraničních hroznů a moštu však tuzemští vinaři vyprodukovali 1 312 tisíc, resp. 1 403 tisíc hektolitrů vína, téměř 80 % celkové spotřeby. A jen 20 % představuje podíl dovozů od zahraničních vinařství.

Situační a výhledová zpráva Ministerstva zemědělství uvádí za rok 2021 spotřebu vína 2 221 tisíc hektolitrů. O čtvrtinu vyšší, než statistici. S dovětkem, že spotřeba je provedena výpočtem, ale odkaz na zdroj dat a na způsob výpočtu schází.

Svaz vinařů nedávno uvedl, že nás v Česku provází po tři roky trvající propad spotřeby vína, vždy minimálně o devět procent. Statistici ale o konzumaci vína v tisících hektolitrech za poslední pět let uvádějí jiné údaje.


Propad spotřeby vína mezi roky 2018 a 2022 je dle statistiků pouhá čtyři procenta.

Nejoblíbenější je

Pomiňme tedy nepodložená data a podívejme se na porovnání loňské statisticky prokázané domácí konzumace piva, vína a lihovin. 

Ve srovnání podle objemu čistého alkoholu jsou s 48 % první pivo, s 28 % druhé lihoviny a s 24 % třetí víno. Pokud pořadí srovnáme podle vypitého množství, s 84 % kraluje pivo, s 12 % je druhé víno a lihoviny se 4 % jsou třetí. Víno žebříčku nekraluje v žádném ohledu.

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2021

Podle nejčerstvějších údajů Registru vinic vyprodukoval domácí vinařský průmysl celkem 578 543 hektolitrů vína, o deset tisíc hektolitrů méně, než v předchozím roce. Kdo jsou největší producenti a jak se ve srovnání s loňskem změnila jejich produkce? Žebříček stále vede vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní v držení dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která mírně o 500 hektolitrů navýšila svou loňskou produkci 174 tisíce hektolitrů. První dvacítku s 6,1 tisíci hektolitry a zhruba čtvrtinovým poklesem oproti loňsku uzavírá Vinaria. Podobné, jen v abslutních číslech mnohem vyšší poklesy produkce zasáhly Znovín Znojmo, Zámecké vinařství Bzenec, Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, České vinařské závody, Vinařství Lahofer a Révu Rakvice. Vinařská skupina 2020 2021 Bohemia sekt 174,0 174,5 Znovín Znojmo 49,8 41,3 Zámecké vinařství Bzenec 46,7 39,2 ...

Asijský škůdce je i v Česku. Ničí také víno

Je také původem z Asie, jako koronavirus, ale tenhle nepřítel neničí lidem zdraví, ale víno. Kněžice mramorovaná , Halyomorpha halys, ploštice z čeledi kněžicovitých. V místech zavlečení je schopná konzumovat šťávy jabloní, hrušní, broskvoní, révy vinné nebo různých bobulovin, ze zeleniny vyhledává rajčata, papriky, brukvovité a tykvovité rostliny a mnohé jiné. Při sání poškodí pokožku plodů, což může vést k sekundárním infekcím znehodnocujícím plod. Při výrobě vína sekret podrážděných a rozmačkaných jedinců kněžice ukrytých mezi bobulemi hroznů aromaticky zcela znehodnotí vylisovaný mošt. Původ a rozšíření Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, ale od přelomu 20. a 21. století byl zaznamenán její výskyt v Severní Americe. V Evropě se zdají být místem prvního výskytu Lichtenštejnsko a Švýcarsko od roku 2004, odkud se ploštice zřejmě dále šířila do Itálie, Německa a Francie. V roce 2013 byla poprvé zaznamenána v Maďarsku, v letech 2015 až 2017 na Balkáně, v roce...