John Barker, generální ředitel Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV), která letos slaví sté výročí své existence, prezentoval v závěru dubna předběžné vinařské výsledky roku 2023. Česko je opět v první dvacítce konzumentů vína a opět jen díky chybě.
Vinice
Plocha všech světových vinic znovu klesla a od roku 2022 se snížila o 0,5 % na 7,2 milionu hektarů. Tento trend, pozorovaný již třetí rok po sobě, byl způsoben rušením vinic v hlavních vinařských oblastech na obou polokoulích.
Produkce
Extrémní klimatické podmínky a rozšířené houbové choroby vážně ovlivnily sklizeň mnoha vinic po celém světě, což vyústilo v historicky nejnižší globální produkci vína ve výši 237 milionů hektolitrů a tedy 10 % pokles oproti roku 2022, což je nejnižší produkce od roku 1961.
Spotřeba
Celková spotřeba vína v roce 2023 se odhaduje na 221 milionů hektolitrů, což znamená pokles o 2,6 % oproti již tak nízkým hodnotám roku 2022. Prudký nárůst výrobních a distribučních nákladů způsobený inflačními tlaky vedl ke zvýšení cen vína pro spotřebitele, kteří se už tak potýkali se sníženou kupní silou. Navzdory těmto problémům prokázalo několik hlavních trhů odolnost.
Mezinárodní obchod s vínem
Mezinárodní obchod s vínem v roce 2023 byl rovněž výrazně ovlivněný růstem cen. Přestože celkový objem vyvezeného vína klesl na 99 milionů hektolitrů, byl kompenzován vysokou hodnotou 36 miliard eur. Průměrná cena za litr exportovaného vína dosáhla rekordní výše 3,62 eura za litr.
V žebříčku konzumace zůstalo Česko s objemem 2,2 milionů hektolitrů vína na dvacáté pozici za Švýcarskem a Rakouskem. Do tohoto sousedství nás však přivádí chyba ministerstva zemědělství, které do OIV v posledních letech odesílá údaj Českého statistického úřadu o celkové spotřebě vína včetně vína ovocného. To se ale na celkové spotřebě podílí nezanedbatelnou jednou pětinou a po jeho odečtení by čeští příznivci vína z hroznů révy vinné z této skupiny vypadli.