Přeskočit na hlavní obsah

Kdo hledá, najde (to zrovna zde)

Tlačítko s bílým nadpisem Mapa v černé liště nad titulkem tohoto textu oslaví o nadcházejícím víkendu rok. Jedenáctého března 2017 se na mapě Wine of Czechia | Víno z Česka objevil první záznam, pomyslné č. 1 nese shodou okolností Cech blatnických vinařů, následovaný Cechem českých vinařů a Cechem kyjovských vinařů. V ten den ještě aliance vinařů neobsahovaly soupisy svých členů - pokud se o ně s veřejností dělí - ani vzájemné odkazy mezi aliancemi a jejich členy jako je tomu dnes, tahle a mnoho dalších funkcí přibyly později.
Nedokážeme přesně odpovědět, proč si právě tahle mapa poměrně rychle vydobyla pozornost, jisté však je, že počet jejích uživatelů trvale roste. Domníváme se, že jejich přízeň vyplývá nejen z nesmírně vysokého počtu zobrazených vinařství a podniků, kde lze vína koupit nebo ochutnat, ale také ze skvělých funkcí, které navíc stále pribývají.

Novinky na mapě 

Že lze každému poslat přímo z mapy e-mail na jeden klik už je známé dlouho. Novinkou ale je přehledný řádkový výpis všech podniků, které se nacházejí na právě nastaveném výřezu mapy. Kdo hledá vinaře v Bořeticích nebo jejich okolí, nastaví si Bořetice do středu obrazovky a pak už mapu libovolně přibližuje nebo oddaluje a spolu s tím se mění seznam všech dostupných vinařství nebo vinných sklepů.
A kdo nehledá na blind, protože zná název vinařství, sdružení VOC, aliance nebo vinárny či vinotéky, zadá ho do vyhledávacího pole a přímo v něm se ihned nabídne možnost hledaného zobrazit.

Soutežít a poznat medilové výsledky

Trochu jinou mapu nabídne tlačítko s nadpisem Zahraniční soutěže, kde se pod titlukem Česká vína na zahraničních soutěžích 2017 zobrazí v časové posloupnosti všechny destinace významných zahraničních mezinárodních soutěží, na kterých vloni tuzemští vinaři uspěli. A ano, tento medailový úspěch také mají producenti zaznamenaný přímo na své vlastní kartě. Například producenty, kteří si přivážejí medaile z letošní Vinalies Internationales 2018 najdete jednoduše zde.
Vinařům je určená další praktická funkce, přehled uzávěrek zahraničních vinařských soutěží 2018, kde ukazuje přehledný kalendář termíny, přímé odkazy k přihláškám a ceny za přihlášení vzorků na soutěže, které si zvolí.

Co se kde děje a chystá

Pod tlačítkem s textem Události jsou v kalendáři k nalezení nadcházející i minulé události jako jsou výstavy, soutěže, košty, degustace, veletrhy a další akce. Zadat akci lze jednoduše, informujte nás o ní mailem nebo webovým formulářem.
Fakta jsou fakta. Koho zajímají, má je ve stále aktualizované podobě kdykoli k dispozici zde. A kdo by chtěl mít kus této podrobné mapy na svém vlastním webu, třeba se svým vinařstvím nebo sklepem, může si pohodlně vybrat jakkoli rozsáhlý nebo naopak podrobný výřez z celé mapy a vložit ho na své stránky.
Věříme, že se neztratíte. Ani u nás na webu, ani ve vinicích, ani na naší Mapě a ani ve víru Událostí. Děláme pro to vše. Ale jestli u nás v Událostech nebo na Mapě nejste, najít vás nemusí.

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2022

Podle nejčerstvějších údajů Registru vinic vloni vyprodukoval domácí vinařský průmysl z domácích hroznů celkem 528 tisíc hektolitrů vína, včetně zahraniční suroviny pak 1 312 tisíc hektolitrů. Kdo jsou největší producenti a jak se ve srovnání s loňskem změnila jejich produkce? Žebříček stále vede vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní v držení dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která z loňské úrovně mírně poklesla na letošních 171,8 tisíc hektolitrů. Výrazný růst zažili producenti Zámecké vinařství Bzenec a Templářské sklepy Čejkovice, vzrostla i produkce Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, úrovně roku 2020 ale ještě nedosáhla. První dvacítku s 6,1 tisíci hektolitry a dalším poklesem oproti předchozím dvou letům uzavírá Vinaria. Podobné, jen v absolutních číslech mnohem vyšší poklesy zasáhly Znovín Znojmo, vinařství Bronislav Vajbar, Vinařství Neoklas Šardice, Vinný dům, Vinařství Krist, Víno Hruška, Vinselekt Michlovský i Patria

Výnos tuzemských vinic zůstal i přes dobrý ročník nízký

Podle aktuální zprávy spolku Svaz vinařů byla loňská sklizeň révy vinné ve srovnání s loňským rokem vyšší o 1,4 tuny na hektar když průměrný výnos dosáhl 6,6 tuny na hektar. Hektarový výnos Podíl množství vinných hroznů sklizených v jednom vinařském roce a plochy vinice, na nichž byly tyto vinné hrozny vypěstovány, vyjádřený v tunách na jeden hektar, je hektarovým výnosem. Podle údajů Svazu vynařů se ani po pěkné loňské sklizni průměrný hektarový výnos příliš nezměnil a za všechny vinohradnické oblasti se pohybuje okolo 5,5 tuny na hektar. Pokud vezmeme v potaz zákonné omezení výnosu na čtrnáct tun z hektaru spojené s nemožností použít hrozny pro výrobu jakostních a zemských vín při jeho překročení a zohledníme, že i přísněji regulované tuzemské apelace omezují hektarový výnos na sedm tun, nelze se znovu než podivit, proč je tuzemský hektarový výnos tak nízký , ve srovnání se sousedním Německem méně než poloviční. Vstupní data Data pro zveřejněnou analýzu získali její autoř

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.