Přeskočit na hlavní obsah

Nejmladší VOC apelace pod Kraví Horou výhradně pro André

Nejmladší apelace, která už do světa vyslala první svoje vína, získala povolení jejich produkce před půl rokem, v srpnu 2017. Liana Hrabálková, předsedkyně spolku VOC Kraví Hora, který apelaci vede, říká, že s její přípravou a vznikem nespojuje žádné obtíže.
Coby tehdy novopečená členka rady Vinařského fondu se už na jejím prvním jednání v prosinci 2012 vyslovila pro větší propagaci systému VOC. V tom s ní byl zajedno i Petr Marcinčák, další člen rady a dnešní předseda tehdy ještě neexistující VOC Mikulov; VOC podle něj představují velmi účinný nástroj proti falšování vín.
Zakladateli a dosud jedinými členy VOC Kraví Hora jsou Vinařství Ludwig, přes cestu sousedící Rodinné vinařství Jedlička a za rohem hospodařící Vinařství Pilař. První dvě jsou současně členy VOC Modré Hory, uvnitř které je i tato nová bořetická apelace.

O apelaci

Liana Hrabálková odpověděla na několik otázek spojených s přípravou i budoucností jejich nové bořetické apelace.
Jak dlouho jste čekali na ministerské rozhodnutí o povolení přiznávat označení vína originální certifikace?
Něco přes měsíc od podání žádosti.
Proč jste se rozhodli o VOC požádat? 
To je prosté. Vzhledem k nadstandardním vlastnostem vína z odrůdy André z lokality Kraví Hora.
Hraje velkou roli příležitost kontrolovat si jakost vín sami namísto státní kontroly?
Ne, to pro nás není rozhodující.
Jaké jiné výhody spojujete s povolením označovat některá svá vína jako VOC? 
Především vítáme možnost seznámit veřejnost s apelačním systémem hodnocení vín, se specifiky dané odrůdy z dané lokality.
Vidíte i nevýhody? Máte námět na změny současné regulace? 
Bylo by dobré dopracovat apelační systém, připravit pravidla pro uspořádání stávajících a vznik nových VOC například podle rakouského vzoru DAC.
Jak velká je současná roční produkce vašich členů a jaký podíl na nich má nebo by měla mít produkce VOC? 
Produkce VOC našeho spolku je zanedbatelná, jedná se spíše o malý bonus k současné produkci našich členů.
Jaký marketingový mix volíte pro propagaci vašeho VOC a kolik na něj věnujete ročně peněz? 
Vzhledem k našemu nedávnému startu strategii teprve tvoříme, první zatříděná vína představíme na tiskové konferenci.
Jak marketing financujete? Členskými příspěvky? 
Ano.
Řídíte propagaci VOC sami nebo s externí pomocí? 
Děláme si ji sami.
Kdyby to bylo buď anebo: přívlastky, viniční tratě a státní zatřídění, nebo označení původu, pouze odrůdy a samoregulace? 
Pokud by otázka stála takhle, tak první možnost.

O vínech z apelace Kraví Hora

Podmínky produkce vín z bořetické Kraví Hory k jejich označení VOC Kraví Hora:
  • mošt pro výrobu vína musí mít minimálně 19˚ cukernatosti Normalizovaného moštoměru;
  • hrozny musí být sklízeny ručně;
  • není povoleno provádět školení vín v nových sudech barrique nebo jejich náhražkách;
  • vína nesmí být vyrobena metodou karbonické macerace a termovinifikace;
  • jablečno-mléčná fermentace je povolená;
  • je možné vyrábět pouze vína suchá (ve smyslu zákona č. 321/2004 Sb.);
  • obsah skutečného alkoholu ve víně musí být minimálně 12,5 % obj.;
  • senzorické vlastnosti: barva: tmavě granátově červená, vůně: peckového ovoce s tóny borůvek a ostružin, starší vína i s tóny čokolády či kávy, chuť: výrazná, ovocně kořenitá, vyvážená, čistá, bez výrazných dřevitých tónů nebo aroma barikového sudu, s příjemnou tříslovinou;
  • lahvování vín pouze u člena VOC Kraví Hora;
  • vína budou balena do lahví o objemu maximálně 0,75 l s kvalitním přírodním uzávěrem;
  • lahve budou opatřené speciální páskou s logem VOC Kraví Hora a číselným kódem.

Nejčtenější

Kolik keřů révy vinné bude v Česku na jednom hektaru?

Skutečné náklady na restrukturalizaci vinic Ústav zemědělských informací a ekonomiky (ÚZEI) řeší pro ministerstvo zemědělství paušály u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. S termínem do 31.8.2015 řešil ÚZEI tento úkol: Nastavení paušálů a výpočet paušálů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s hodnotovým vyčíslením ve variantách při a) počet keřů révy vinné je roven 3000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice b) počet keřů révy vinné překročí 4000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice c) počet keřů révy vinné překročí 5000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice d) počet keřů révy vinné překročí 6000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice. S termínem do 15.12.2016 letos řeší tento úkol: Sledování nákladů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s ho

Výnos tuzemských vinic zůstal i přes dobrý ročník nízký

Podle aktuální zprávy spolku Svaz vinařů byla loňská sklizeň révy vinné ve srovnání s loňským rokem vyšší o 1,4 tuny na hektar když průměrný výnos dosáhl 6,6 tuny na hektar. Hektarový výnos Podíl množství vinných hroznů sklizených v jednom vinařském roce a plochy vinice, na nichž byly tyto vinné hrozny vypěstovány, vyjádřený v tunách na jeden hektar, je hektarovým výnosem. Podle údajů Svazu vynařů se ani po pěkné loňské sklizni průměrný hektarový výnos příliš nezměnil a za všechny vinohradnické oblasti se pohybuje okolo 5,5 tuny na hektar. Pokud vezmeme v potaz zákonné omezení výnosu na čtrnáct tun z hektaru spojené s nemožností použít hrozny pro výrobu jakostních a zemských vín při jeho překročení a zohledníme, že i přísněji regulované tuzemské apelace omezují hektarový výnos na sedm tun, nelze se znovu než podivit, proč je tuzemský hektarový výnos tak nízký , ve srovnání se sousedním Německem méně než poloviční. Vstupní data Data pro zveřejněnou analýzu získali její autoř

Asijský škůdce je i v Česku. Ničí také víno

Je také původem z Asie, jako koronavirus, ale tenhle nepřítel neničí lidem zdraví, ale víno. Kněžice mramorovaná , Halyomorpha halys, ploštice z čeledi kněžicovitých. V místech zavlečení je schopná konzumovat šťávy jabloní, hrušní, broskvoní, révy vinné nebo různých bobulovin, ze zeleniny vyhledává rajčata, papriky, brukvovité a tykvovité rostliny a mnohé jiné. Při sání poškodí pokožku plodů, což může vést k sekundárním infekcím znehodnocujícím plod. Při výrobě vína sekret podrážděných a rozmačkaných jedinců kněžice ukrytých mezi bobulemi hroznů aromaticky zcela znehodnotí vylisovaný mošt. Původ a rozšíření Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, ale od přelomu 20. a 21. století byl zaznamenán její výskyt v Severní Americe. V Evropě se zdají být místem prvního výskytu Lichtenštejnsko a Švýcarsko od roku 2004, odkud se ploštice zřejmě dále šířila do Itálie, Německa a Francie. V roce 2013 byla poprvé zaznamenána v Maďarsku, v letech 2015 až 2017 na Balkáně, v roce 2016 v J