Podle nejčerstvějších údajů Registru vinic vloni vyprodukoval domácí vinařský průmysl z domácích hroznů celkem 528 tisíc hektolitrů vína, včetně zahraniční suroviny pak 1 312 tisíc hektolitrů. Kdo jsou největší producenti a jak se ve srovnání s loňskem změnila jejich produkce?
Žebříček stále vede vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní v držení dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která z loňské úrovně mírně poklesla na letošních 171,8 tisíc hektolitrů.
Výrazný růst zažili producenti Zámecké vinařství Bzenec a Templářské sklepy Čejkovice, vzrostla i produkce Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, úrovně roku 2020 ale ještě nedosáhla.
První dvacítku s 6,1 tisíci hektolitry a dalším poklesem oproti předchozím dvou letům uzavírá Vinaria. Podobné, jen v absolutních číslech mnohem vyšší poklesy zasáhly Znovín Znojmo, vinařství Bronislav Vajbar, Vinařství Neoklas Šardice, Vinný dům, Vinařství Krist, Víno Hruška, Vinselekt Michlovský i Patria Kobylí.
Z první dvacítky letos vypadlo vloni šesté Vinařství Strachotín, čtrnáctý Bzenec Sekt a sedmnácté Vinařství Velké Bílovice a postoupili do ní rostoucí Vinicola a Vinařství Ludwig, ale i ztrácející Vinofol.
Předloni tato první dvacítka vyrobila 495 tisíc hektolitrů vína, vloni 461 tisíc hektolitrů. Na celkové domácí produkci vína roku 2022 se tato první dvacítka podílí 35 %, celá první stovka pak 46 %.
Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.