Přeskočit na hlavní obsah

Výsledky Cuvée Ostrava vyhlášeny

14. ročník Cuvée Ostrava

Vinaři a dovozci vín ze zahraničí nominovali do letošního čtrnáctého ročníku Cuvée v šesti soutěžních kategoriích 158 soutěžních vzorků. Přihlášení vzorků vína bylo bezplatné. Hodnocení vín dosud jediné mezinárodní soutěže vín na severu Moravy se uskutečnilo ve Valticích na jihu Moravy dne 18. dubna a 28. dubna byly zveřejněny výsledky soutěže na Výstavě vín Cuvée Ostrava v Zámku Zábřeh.
Na základě hodnocení čtyř komisí pod vedením Fedora Malíka a Josefa Balíka pořadatel soutěže Klub ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N. udělil celkem 88 medailí, z toho 3 Velké zlaté, 36 Zlatých a 49 Stříbrných, která zamířila k vinařům z přihlášených zemí v tomto rozdělení:

Cuvée 2016 Velká zlatá Zlatá Stříbrná Celkem
Česko 1 17 32 50
Dánsko
1 1 2
Španělsko 3 1 4
Francie
1 2 3
Itálie
2 2 4
Nizozemsko
1 1
Polsko
2
2
Portugalsko 1 1 2
Slovensko 1 9 7 17
Švédsko 1
2 3
Celkem 3 36 49 88

Medailová tuzemská vinařství

Mezi česká oceněná vinařství patří Bojanovský sklep Uherek, Diana Moravia, Malý vinař, Jaroslav Drmola, Jiří Vachta, Marek Gertner, Marek Štýbl – Vitis Moravia, Nové vinařství, Otto Ilčík, Pavel Petratur, Rodinné vinařství Stanislav Čevela, Roman Komarov, Spielberg CZ, Střední vinařská škola Valtice, Šmíd Winery, Tanzberg Mikulov, Velkobílovická vína, Vican rodinné vinařství, Vinařství Fasora a synové, Vinařství Josef Dufek, Vinařství na Špičáku, Vinařství Procházka, Vinařství Rauš, Vinařství Springer, Vinařství Tichý, Vinice Hnánice, Víno Blažek, Víno Holec, Víno Hruška a Zámecké vinařství Bzenec.

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2022

Podle nejčerstvějších údajů Registru vinic vloni vyprodukoval domácí vinařský průmysl z domácích hroznů celkem 528 tisíc hektolitrů vína, včetně zahraniční suroviny pak 1 312 tisíc hektolitrů. Kdo jsou největší producenti a jak se ve srovnání s loňskem změnila jejich produkce? Žebříček stále vede vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní v držení dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která z loňské úrovně mírně poklesla na letošních 171,8 tisíc hektolitrů. Výrazný růst zažili producenti Zámecké vinařství Bzenec a Templářské sklepy Čejkovice, vzrostla i produkce Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, úrovně roku 2020 ale ještě nedosáhla. První dvacítku s 6,1 tisíci hektolitry a dalším poklesem oproti předchozím dvou letům uzavírá Vinaria. Podobné, jen v absolutních číslech mnohem vyšší poklesy zasáhly Znovín Znojmo, vinařství Bronislav Vajbar, Vinařství Neoklas Šardice, Vinný dům, Vinařství Krist, Víno Hruška, Vinselekt Michlovský i Patria

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.

Výnos tuzemských vinic zůstal i přes dobrý ročník nízký

Podle aktuální zprávy spolku Svaz vinařů byla loňská sklizeň révy vinné ve srovnání s loňským rokem vyšší o 1,4 tuny na hektar když průměrný výnos dosáhl 6,6 tuny na hektar. Hektarový výnos Podíl množství vinných hroznů sklizených v jednom vinařském roce a plochy vinice, na nichž byly tyto vinné hrozny vypěstovány, vyjádřený v tunách na jeden hektar, je hektarovým výnosem. Podle údajů Svazu vynařů se ani po pěkné loňské sklizni průměrný hektarový výnos příliš nezměnil a za všechny vinohradnické oblasti se pohybuje okolo 5,5 tuny na hektar. Pokud vezmeme v potaz zákonné omezení výnosu na čtrnáct tun z hektaru spojené s nemožností použít hrozny pro výrobu jakostních a zemských vín při jeho překročení a zohledníme, že i přísněji regulované tuzemské apelace omezují hektarový výnos na sedm tun, nelze se znovu než podivit, proč je tuzemský hektarový výnos tak nízký , ve srovnání se sousedním Německem méně než poloviční. Vstupní data Data pro zveřejněnou analýzu získali její autoř