Přeskočit na hlavní obsah

Vinařští turisté letos hledají vinaře na nové bezedné on-line mapě

Vinařství na mapě jako na dlani

Právě dnes se pro veřejnost otevřela nejrozsáhlejší tuzemská on-line vinařská mapa vinařství a vinných sklepů WineOfCzechia s počtem jeden a půl tisíce míst. V prvním jarním dnu nastupující sezóny získávají příznivci vinařské turistiky skvělého průvodce tuzemským vinařstvím. Mapu snadno využijí na počítačích i v mobilech při spontáních návštěvách vinařských krajů, při plánování výletů a dovolených nebo k inspirativnímu hledání nových vinařských tváří.
Funkcemi je nová mapa doslova nabitá, přesto je její ovládání intuitivní. Všechna místa obsahují užitečné informace a je jen na vinařích, kolik dalších chtějí přidat, aby své příznivce zaujali. Skvělé jsou pokročilé možnosti zobrazení, například lze rychle najít vinařství pořádající otevřené sklepy a jiné vinařské události.
Mapa s podtitulem „Víno z Česka na mapě jako na dlani“ je překvapujícím přehledem tuzemských vinařů. Nejen počtem záznamů a technickými možnostmi, ale zejména pestrostí. Na mapě nejsou jen producenti, jejichž nabídku většina příznivců vín zná. Jsou na ní i vinaři, kteří svou každoroční produkci vyprodají bez reklamy jen na ústní doporučení, ale i vinaři, kteří mají víno jaké svého koníčka a jejich láhve lze získat pouze jako přátelský dar.

Exotické destinace


Nejvíce vinařů je v oblastech, kde se révě tradičně daří a kde je nejvíce pěstovaná, mapa si však všímá i nových a pro veřejnost exotických míst a vinařů, kterých ale bude přibývat v důsledku klimatických změn i v severnějších oblastech.
Na mapě například doslova září vinařství ve východočeské Litoboři. Zajeďte se podívat na nejmladší uznané vinice na strmých svazích na dohled od Babiččina údolí, na kterých vinař pěstuje rezistentní odrůdy Merzlink a Solaris. Na podzim se zde i hora zaráží,“ říkají tvůrci mapy a současně na mapě ukazují dalšího vinaře z podhůří Krkonoš ještě o několik kilometrů severněji.
Na Velkopavlovicku se o nastávajícím víkendu koná v lichých rocích pořádaný festival Otevřené sklepy Modrých Hor, během něhož mohou hosté v sobotu a v neděli navštívit v pěti modrohorských obcích čtyřiatřicet vinařství. S novou mapou je jednoduché se v nich zorientovat, stačí zvolit nástroj pokročilého filtrování a na mapě se ihned zobrazí jen do akce zapojená vinařství a sklepy a uživatel mapy se tak podle ní skvěle orientuje.

Specializovaná mapa pro fanoušky a příznivce

Liší se nějak nová mapa od veřejných map Seznamu nebo Googlu? Zcela zásadně. Je specializovaná, kdo ji použije, hledá víno a vinaře a nechce najít Martina Vinaře, který v Aši provozuje velkoobchod elektro. Ve spolupráci s lidmi ze společností COEX se podařilo postavit specializovanou mapu, která je vínu a vinařským příznivcům doslova „ušitá na míru“. A dále se bude rozvíjet. Vždyť koho by včera napadlo, že mapa může být skvělá i pro nabídku zaměstnání a hledání třeba i sezónní práce na vinicích a ve vinařstvích nebo ve vinařské turistice? 
Je dobré vědět, že každý - nejen ten kdo je na mapě - může zdarma tuto specializovanou mapu vkládat do vlastních webových stránek a použít ji k navigaci svých současných i nových vinařských příznivců.
Proto je důležité se přesvědčit, že je na mapě nejen vlastní nebo známé vinařství, sklep či penzion, ale i všechna ostatní z každé obce, sdružení nebo spolku. Právě to vinařští příznivci hledají.
A nakonec si nezapomeňte tuhle mapu označit jako oblíbenou 💗, jen tak se dozvíte všechny novinky jako první >>> http://bit.ly/WineOfCzechia >>>


Nejčtenější

Největší vinařství roku 2022

Podle nejčerstvějších údajů Registru vinic vloni vyprodukoval domácí vinařský průmysl z domácích hroznů celkem 528 tisíc hektolitrů vína, včetně zahraniční suroviny pak 1 312 tisíc hektolitrů. Kdo jsou největší producenti a jak se ve srovnání s loňskem změnila jejich produkce? Žebříček stále vede vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní v držení dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která z loňské úrovně mírně poklesla na letošních 171,8 tisíc hektolitrů. Výrazný růst zažili producenti Zámecké vinařství Bzenec a Templářské sklepy Čejkovice, vzrostla i produkce Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, úrovně roku 2020 ale ještě nedosáhla. První dvacítku s 6,1 tisíci hektolitry a dalším poklesem oproti předchozím dvou letům uzavírá Vinaria. Podobné, jen v absolutních číslech mnohem vyšší poklesy zasáhly Znovín Znojmo, vinařství Bronislav Vajbar, Vinařství Neoklas Šardice, Vinný dům, Vinařství Krist, Víno Hruška, Vinselekt Michlovský i Patria

Výnos tuzemských vinic zůstal i přes dobrý ročník nízký

Podle aktuální zprávy spolku Svaz vinařů byla loňská sklizeň révy vinné ve srovnání s loňským rokem vyšší o 1,4 tuny na hektar když průměrný výnos dosáhl 6,6 tuny na hektar. Hektarový výnos Podíl množství vinných hroznů sklizených v jednom vinařském roce a plochy vinice, na nichž byly tyto vinné hrozny vypěstovány, vyjádřený v tunách na jeden hektar, je hektarovým výnosem. Podle údajů Svazu vynařů se ani po pěkné loňské sklizni průměrný hektarový výnos příliš nezměnil a za všechny vinohradnické oblasti se pohybuje okolo 5,5 tuny na hektar. Pokud vezmeme v potaz zákonné omezení výnosu na čtrnáct tun z hektaru spojené s nemožností použít hrozny pro výrobu jakostních a zemských vín při jeho překročení a zohledníme, že i přísněji regulované tuzemské apelace omezují hektarový výnos na sedm tun, nelze se znovu než podivit, proč je tuzemský hektarový výnos tak nízký , ve srovnání se sousedním Německem méně než poloviční. Vstupní data Data pro zveřejněnou analýzu získali její autoř

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.