Přeskočit na hlavní obsah

Dvě nové informační linky k novele vinařského zákona. Třetí chybí

Změny přehledně 

Novela zákona o vinohradnictví a vinařství s mnoha novými povinnostmi platí od 1. dubna 2017. Jejich přehled pro pěstitele, výrobce, obchodníky i prodejce připravilo Ministerstvo zemědělství na www.vinarskyzakon.cz. 
Ať už jste vinař, majitel vinotéky, dovozce vína nebo spotřebitel, máte vše přehledně na jednom místě,“ řekl Marian Jurečka, ministr zemědělství. Jenže to nejsou všichni, kterých se novela dotkne.
Web ve dvou částech věnovaných vinařství a vinohradnictví shrnuje povinnosti, které pěstitelům, vinařům a dalším osobám ve vinařském průmysly novelou zákona přibudou. 
Za přehledným návodem nepřehledných změn stojí Tomáš Kubík a Veronika Částková z Oddělení registru vinic Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ).
K novele zákona jsou zřízené dvě informační linky. Linku pro pěstitele provozuje právě ÚKZÚZ, linku pro vinaře, vinotékaře a obchodníky s vínem Státní zemědělská a potravinářská inspekce. 

Kdo schází 

I když žádnou informační linku k novele zákona neprovozuje, je mezi kontakty uvedený i Vinařský fond. Přitom paradoxně na novelu vinařského zákona nemá vlastní názor, přestože se novela významným způsobem dotkla i jeho jeho fungování. 
Díky novele totiž přibude počet plátců povinných odvodů fondu z vyrobeného vína a tedy i celkové příjmy fondu. Ale současně ministerstvo ztrácí bezprostřední kontrolu nad rozdělováním těchto příjmů na podpory fondu pro propagaci vinařství a vinohradnictví a vinařské turistiky. Což je hlavní smysl fondu. 
Na novému webu tedy schází třetí část, která nejenže upozorní nové potencionální plátce na jejich povinnost platit Vinařskému fondu odvody, ale také upozorní žadatele o podpory na novinky, které se jich už od podzimního kola dotknou.
A není pochyb, že si odpovědi na otázky spojené s Vinařským fondem zaslouží svou vlastní informační linku.

Nejčtenější

Asijský škůdce je i v Česku. Ničí také víno

Je také původem z Asie, jako koronavirus, ale tenhle nepřítel neničí lidem zdraví, ale víno. Kněžice mramorovaná , Halyomorpha halys, ploštice z čeledi kněžicovitých. V místech zavlečení je schopná konzumovat šťávy jabloní, hrušní, broskvoní, révy vinné nebo různých bobulovin, ze zeleniny vyhledává rajčata, papriky, brukvovité a tykvovité rostliny a mnohé jiné. Při sání poškodí pokožku plodů, což může vést k sekundárním infekcím znehodnocujícím plod. Při výrobě vína sekret podrážděných a rozmačkaných jedinců kněžice ukrytých mezi bobulemi hroznů aromaticky zcela znehodnotí vylisovaný mošt. Původ a rozšíření Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, ale od přelomu 20. a 21. století byl zaznamenán její výskyt v Severní Americe. V Evropě se zdají být místem prvního výskytu Lichtenštejnsko a Švýcarsko od roku 2004, odkud se ploštice zřejmě dále šířila do Itálie, Německa a Francie. V roce 2013 byla poprvé zaznamenána v Maďarsku, v letech 2015 až 2017 na Balkáně, v roce...

Víno ve skleněných demižonech je v Česku populární a také levné

Podle Vinařství Mutěnice rostou obliba i prodej vína v pětilitrových skleněných demižonech o desítky procent ročně a souvisí s několika faktory. Velmi vstřícná cena ve vztahu ke kvalitě, když v obchodních řetězcích jej lze zakoupit i za 24 Kč za litr, průhledný obal, který vyhovuje určitému typu zákazníků a navíc fakt, že po zkonzumování vína zůstane spotřebitelům praktický skleněný soudek, který je možné využít například pro domácí ovocné šťávy. Cena vína z demižonů a z lahví Vinařství Mutěnice je součástí Vinařské skupiny Vinifera, která je s 25 milionů litrů prodaného vína a ročními tržbami 750 milionů Kč podle svých slov současnou dvojkou na trhu, chce dále růst a být nejen tuzemskou jedničkou, ale i klíčovým dodavatelem vína ve střední Evropě. 

Největší vinařství roku 2021

Podle nejčerstvějších údajů Registru vinic vyprodukoval domácí vinařský průmysl celkem 578 543 hektolitrů vína, o deset tisíc hektolitrů méně, než v předchozím roce. Kdo jsou největší producenti a jak se ve srovnání s loňskem změnila jejich produkce? Žebříček stále vede vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní v držení dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která mírně o 500 hektolitrů navýšila svou loňskou produkci 174 tisíce hektolitrů. První dvacítku s 6,1 tisíci hektolitry a zhruba čtvrtinovým poklesem oproti loňsku uzavírá Vinaria. Podobné, jen v abslutních číslech mnohem vyšší poklesy produkce zasáhly Znovín Znojmo, Zámecké vinařství Bzenec, Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, České vinařské závody, Vinařství Lahofer a Révu Rakvice. Vinařská skupina 2020 2021 Bohemia sekt 174,0 174,5 Znovín Znojmo 49,8 41,3 Zámecké vinařství Bzenec 46,7 39,2 ...