Přeskočit na hlavní obsah

Ve Velkých Němčicích se chystá Noc otevřených sklepů

Do sklepů bez dětí

Ve Velkých Němčicích láká vinařské příznivce sobotní Noc otevřených sklepů. Akce se od konkurenčních podniků odlišuje právě pozdní denní dobou, kdy vinaři sklepy otevřou. Do sklepů mohou návštěvníci zavítat v sobotu 22. dubna od 14 hodin, plánovaný konec akce je kolem půlnoci.
Na Noci sklepů představí svá vína dvě desítky malých a středních vinařů. Věří, že přilákají i milovníky vína s malými dětmi, kteří s nimi nechtějí trávit čas ve sklepě, ale přijdou, až děti usnou. 
Inspirací byla místním vinařům Noc kostelů ale i to, že ve vinařských akcích panuje konkurence. 
"Před deseti lety byl problém najít vinaře, který by otevřel lidem sklep. Dnes je situace zcela jiná," říká za pořadatele vinař Martin Prokeš. Podobné akce podle něj mají přínos v tom, že lidé mohou mluvit přímo s člověkem, který víno vyrobil. 
"Buduje se vztah, není to založeno čistě na obchodu," dodává. Ve sklepě podle něj také lidé mohou mnohem snáz vstřebávat vinnou kulturu.

Soutěž o velkoněmčická vína

Počet vstupenek není omezen, neobjednávají ani nezamlouvají se a lze je koupit přímo na místě akce před jejím začátkem. Za vstupné 600 korun lze ve všech sklepech ochutnat veškerý vinaři nabízený sortiment. Není samozřejmě problém ochutnat znovu, případně se domluvit na koupi vín a vyzvednout je v neděli dopoledne.
Kdo stihne během Noci otevřených sklepů projít všechny zúčastněné sklepy a nechá si orazítkovat soutěžní kupón, bude zařazený do losování o vybraná vína velkoněmčických vinařů. 
Po skončení akce je zajištěn autobus do Hustopečí a kolem jedenácté další autobus na poslední vlakový spoj směr Brno. Na místě lze také zdarma přespat ve vlastním stanu v areálu Sokola blízko středu obce. 
Akcí chtějí vinaři přitáhnout nové zákazníky, ale věnovat se i svým stálým odběratelům. Podle Prokeše nabízí jarní termín příznivcům vína možnost ochutnat nový ročník. "Teď je právě čas, kdy se lahvuje," uzavírá.

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.

Rakouské a české vinařství v roce 2021

Falkenstein © Austrian Wine / WSNA V roce 2021 mělo Rakousko 8,9 milionu a Česko 10,5 milionů obyvatel. Poměr Rakousko vs. Česko 46 : 54 .  V Rakousku roku 2021 dosáhla konzumace domácích i zahraničních vín 230 milionů litrů, tedy 25,8 litrů na obyvatele, a v Česku 180 milionů litrů, na obyvatele 17,2 litru. Rakousko vs. Česko 56 : 46 . Ve stejném roce bylo v Rakousku 6 291 vinařů, v Česku 1 869. Rakousko vs. Česko 77 : 23 . Rozloha rakouských produktivních vinic klesla v roce 2021 o téměř deset procent na 43 tisíc hektarů. Také plocha českých produktivních vinic v roce 2021 klesla, ale pouze o jedno procento, a jejich rozloha byla 18 tisíc hektarů. Rakousko vs. Česko 70 : 30 . Rakouská produkce vína dosáhla 2 900 tisíc hektolitrů, česká produkce 588 tisíc hektolitrů. Rakousko vs. Česko 83 : 17 . Údaj o domácí produkci je částečně ovlivněný nákupem zahraničních surovin.

Kolik keřů révy vinné bude v Česku na jednom hektaru?

Skutečné náklady na restrukturalizaci vinic Ústav zemědělských informací a ekonomiky (ÚZEI) řeší pro ministerstvo zemědělství paušály u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. S termínem do 31.8.2015 řešil ÚZEI tento úkol: Nastavení paušálů a výpočet paušálů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s hodnotovým vyčíslením ve variantách při a) počet keřů révy vinné je roven 3000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice b) počet keřů révy vinné překročí 4000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice c) počet keřů révy vinné překročí 5000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice d) počet keřů révy vinné překročí 6000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice. S termínem do 15.12.2016 letos řeší tento úkol: Sledování nákladů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s ho