Přeskočit na hlavní obsah

Bag-in-boxy nahradí kegy: pančování vína končí

Výrok v titulku za dvojtečkou vychází z domněnky šířené lobby prosazující řešení uvedené v nadpisu před dvojtečkou. A protože s koncem roku skončilo přechodné období, kdy bylo možné doprodat sudové víno, můžeme zrekapitulovat, co se s Novým rokem a koncem sudovky mění.
Od letoška definitivně platí, že víno v obalu o objemu větším než 20 litrů nebo s jiným než jednorázovým uzávěrem koupíme jen v registrovaných provozovnách. Těch je po Silvestru 834 a připomeňme, že 3 měsíce po začátku registrace vloni na konci června jich bylo 220, v srpnu 350, na konci září, kdy končila povinná lhůta k registraci a zbývalo už jen zmíněné tříměsíční přechodné období, dvojnásobných 770 a na konci října 800. Pokud před třemi lety Svaz vinařů kvalifikovaně odhadoval počet vinoték se sudovým vínem na 30.000, jde o nevídaný kontrast.

Vinotéky ve městech

V říjnu byla ještě tři statutární města bez jediné zaregistrované provozovny sudového vína, to už ale neplatí a v každém je nejméně jedna. Přesto ve statutárních městech celkový počet provozoven klesl, čehož důvodem bylo výrazné snížení zaregistrovaných prodejen v Praze. Namísto zářijových 87 je prosincových 38, o 56% méně. Pár provozovatelů v průběhu posledního čtvrtletí prodej sudového vína prostě ukončilo, přestože bylo zprvu odhodláno v něm pokračovat. To může být předzvěstí brzkého trendu i na dalších místech Česka.
Vzhledem k velmi nízkému počtu zaregistrovaných provozoven se sudovým vínem a vzhledem k dlouhým dodacím lhůtám a vysokým cenám čerpadel a redukcí na čepování vína z bag-in-boxů je zřejmé, že původní vinotéky masivně přecházejí od vína v padesátilitrových keg sudech k vínům v dvacetilitrových plastových sáčcích uzavřených do papírových krabic.

Peníze

Pokud se cena takto dodávaného vína zvýší spíš o pět než o tři koruny na litr a pokud byla z roční tuzemské spotřeby 2 miliony hektolitrů vína prodána odhadem třetina jako víno sudové, pak tuto změnu spotřebitelé pocítí ve svých peněženkách chybějícími více než 300 miliony korun.
Jestli se tato změna projeví koncem halasně inzerovaného pančování budeme moci zanedlouho sledovat na webu poravinynapranyri.cz
Kdy zanikne černý trh s vínem a tím do státního rozpočtu přibydou každoročně 2,5 miliardy korun bude brzy prokazovat Tibor Nyitray, prezident Svazu vinařů, který na nikdy nikým neviděné analýze černého trhu s vínem a v ní ohlášených miliardách pro státní rozpočet postavil svou budoucnost. Z ceny vína zvýšené díky plastovým sáčkům ale pocházet nebudou, tyto spotřebiteli navíc vydané peníze skončí na skládkách a ve spalovnách odpadů a u čínských výrobců bag-in-boxových čerpadel a dalšího příslušenství.

Statutární město září prosinec
Praha 87 38
Brno 31 37
Olomouc 7 13
Opava 7 10
Ostrava 7 9
Hradec Králové 6 8
Plzeň 7 7
Frýdek-Místek 5 6
Mladá Boleslav 4 6
Zlín 4 6
Přerov 3 6
Pardubice 4 5
Liberec 4 4
Prostějov 3 4
Teplice 1 4
Děčín 3 3
Ústí nad Labem 3 3
Karlovy Vary 2 3
České Budějovice 1 3
Kladno 1 3
Karviná 2 2
Havířov 1 2
Jihlava 1 2
Chomutov 0 2
Jablonec nad Nisou 0 1
Most 0 1
Celkem 194 188

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2022

Podle nejčerstvějších údajů Registru vinic vloni vyprodukoval domácí vinařský průmysl z domácích hroznů celkem 528 tisíc hektolitrů vína, včetně zahraniční suroviny pak 1 312 tisíc hektolitrů. Kdo jsou největší producenti a jak se ve srovnání s loňskem změnila jejich produkce? Žebříček stále vede vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní v držení dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která z loňské úrovně mírně poklesla na letošních 171,8 tisíc hektolitrů. Výrazný růst zažili producenti Zámecké vinařství Bzenec a Templářské sklepy Čejkovice, vzrostla i produkce Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, úrovně roku 2020 ale ještě nedosáhla. První dvacítku s 6,1 tisíci hektolitry a dalším poklesem oproti předchozím dvou letům uzavírá Vinaria. Podobné, jen v absolutních číslech mnohem vyšší poklesy zasáhly Znovín Znojmo, vinařství Bronislav Vajbar, Vinařství Neoklas Šardice, Vinný dům, Vinařství Krist, Víno Hruška, Vinselekt Michlovský i Patria

Výnos tuzemských vinic zůstal i přes dobrý ročník nízký

Podle aktuální zprávy spolku Svaz vinařů byla loňská sklizeň révy vinné ve srovnání s loňským rokem vyšší o 1,4 tuny na hektar když průměrný výnos dosáhl 6,6 tuny na hektar. Hektarový výnos Podíl množství vinných hroznů sklizených v jednom vinařském roce a plochy vinice, na nichž byly tyto vinné hrozny vypěstovány, vyjádřený v tunách na jeden hektar, je hektarovým výnosem. Podle údajů Svazu vynařů se ani po pěkné loňské sklizni průměrný hektarový výnos příliš nezměnil a za všechny vinohradnické oblasti se pohybuje okolo 5,5 tuny na hektar. Pokud vezmeme v potaz zákonné omezení výnosu na čtrnáct tun z hektaru spojené s nemožností použít hrozny pro výrobu jakostních a zemských vín při jeho překročení a zohledníme, že i přísněji regulované tuzemské apelace omezují hektarový výnos na sedm tun, nelze se znovu než podivit, proč je tuzemský hektarový výnos tak nízký , ve srovnání se sousedním Německem méně než poloviční. Vstupní data Data pro zveřejněnou analýzu získali její autoř

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.