Přeskočit na hlavní obsah

Příspěvek vinařům k účasti na zahraničních soutěžích

Jak jsme v závěru loňského roku uvedli, z pěti desítek sledovaných mezinárodních vinařských soutěží přes devadesát tuzemských producentů medailově uspělo na třiceti pěti z nich - a mohli jste si tipnout, kdo uspěl nejvíc. Protože přihlášky na první ze seznamu letošních už jsou v plném běhu, stojí za rekapitulaci, jak se k podpoře účasti vinařů na zahraničních soutěžích staví letos Vinařský fond, který má podporu marketingu ve svém zákonem daném vínku.

Změna pravidel

V roce 2018 mohou vinaři získat finanční podporu k účasti na 21 zahraničních soutěží. Seznam sice uvádí 15 soutěží, ale dubnová štrasburgská Les Grands Concours du Monde obsahuje soutěží šest a MundusVini má jarní a letní testování.
Nově se o grant na soutěže žádá prostřednictvím dvou kol pro udělování podpor fondu, tedy standardně. Tato změna tak napravila mnohaletou nezákonost a postup uvedla do souladu se stanovenými pravidly - i když pro první tři letošní soutěže ještě platí výjimka. Bohužel o ní fond veřejnost informoval s jednoměsíčním zpožděním až na začátku letošního roku, takže předvánoční maily o podpoře účasti na soutěži Vinalies Internationales byly v rozporu s měsíc starou novelou pravidel i novým seznamem podporovaných soutěží.

Další novinky

Přestože se seznam podporovaných zahraničních soutěží ve srovnání s loňským rokem o jednu zvýšil na uvedených 21, díky novému systému podpor a limitů fakticky nemá žádné vinařství možnost využít účastnit se s podporu všech soutěží. Nejenže maximální podpora na jednu soutěž je 5 tisíc korun, z něhož se hradí 50% nákladů na účastnické poplatky s tím, že počet vzorků není rozhodující a že přihlášku, dopravu a vše spojené s účastí vzorků vín na dané soutěži si již každý vinař řeší sám. Ale současně je celkový roční limit pro všechny soutěže 50 tisíc korun. 
Vinař má možnost požádat o podporu účasti na jakoukoliv soutěž uvedenou v seznamu, ten ale vedle 21 zahraničních soutěží zahrnuje i sedm tuzemských. Celkově tak roční limit 50 tisíc korun platí pro 28 soutěží, kdy se běžný účastnický poplatek za jeden jediný vzorek na zahraničních soutěžích pohybuje od 100 EUR výše a dosahuje i 200 EUR.

Podpory přehledně

Nespornou výhodou nového systému je jeho průhlednost, kdy bude snadné zjistit, kolik na podporu účasti tuzemských vinařů na všech soutěžích fond vydá. Například ve srovnání s jeho útratou za prodejní akce v supermarketech, za bilboardové nálety Vín z Čech a Moravy nebo podpory velkých vinařských akcí. Je otázka, zda právě toto bude pro vinaře, kteří fondu platí povinné odvody, benefit.

Nejčtenější

Asijský škůdce je i v Česku. Ničí také víno

Je také původem z Asie, jako koronavirus, ale tenhle nepřítel neničí lidem zdraví, ale víno. Kněžice mramorovaná , Halyomorpha halys, ploštice z čeledi kněžicovitých. V místech zavlečení je schopná konzumovat šťávy jabloní, hrušní, broskvoní, révy vinné nebo různých bobulovin, ze zeleniny vyhledává rajčata, papriky, brukvovité a tykvovité rostliny a mnohé jiné. Při sání poškodí pokožku plodů, což může vést k sekundárním infekcím znehodnocujícím plod. Při výrobě vína sekret podrážděných a rozmačkaných jedinců kněžice ukrytých mezi bobulemi hroznů aromaticky zcela znehodnotí vylisovaný mošt. Původ a rozšíření Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, ale od přelomu 20. a 21. století byl zaznamenán její výskyt v Severní Americe. V Evropě se zdají být místem prvního výskytu Lichtenštejnsko a Švýcarsko od roku 2004, odkud se ploštice zřejmě dále šířila do Itálie, Německa a Francie. V roce 2013 byla poprvé zaznamenána v Maďarsku, v letech 2015 až 2017 na Balkáně, v roce...

Spotřeba vína v roce 2022

Před několika málo dny zveřejnil Český statistický úřad , který jako jediný v Česku tyto údaje oficiálně zjišťuje, nejnovější data o domácí spotřebě potravin včetně alkoholu. Spotřeba čistého lihu v roce 2022 byla podle něj 9,73 litru na osobu a rok, téměř identická jako 9,72 litrů v předchozích dvou letech a tedy téměř nejnižší za posledních deset let. To představuje 169,5 litrů piva, vína a lihovin na osobu a rok a za celou zemi pak 17 852 tisíc hektolitrů alkoholických nápojů, jen o málo vyšší, než předchozích 17 144 tisíc hektolitrů. Rozpory Spotřeba vína – míněno vína z révy vinné, ne ovocného vína – mnoho let osciluje kolem 17 litrů na osobu a rok a vloni byla podle statistiků 16,54 litrů, obdobně jako v letech 2017 a 2020, celkem tedy 1 742 tisíc hektolitrů, tedy o trochu méně, než 1 803 tisíc hektolitrů v roce 2021. Údaje Registru vinic k tomu dodávají, že vína z hroznů z tuzemských vinic bylo v roce 2022 jen 528 tisíc hektolitrů a o rok dříve 565 tisíc hektolitrů. Ani ne třet...

Největší vinařství roku 2021

Podle nejčerstvějších údajů Registru vinic vyprodukoval domácí vinařský průmysl celkem 578 543 hektolitrů vína, o deset tisíc hektolitrů méně, než v předchozím roce. Kdo jsou největší producenti a jak se ve srovnání s loňskem změnila jejich produkce? Žebříček stále vede vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní v držení dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která mírně o 500 hektolitrů navýšila svou loňskou produkci 174 tisíce hektolitrů. První dvacítku s 6,1 tisíci hektolitry a zhruba čtvrtinovým poklesem oproti loňsku uzavírá Vinaria. Podobné, jen v abslutních číslech mnohem vyšší poklesy produkce zasáhly Znovín Znojmo, Zámecké vinařství Bzenec, Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, České vinařské závody, Vinařství Lahofer a Révu Rakvice. Vinařská skupina 2020 2021 Bohemia sekt 174,0 174,5 Znovín Znojmo 49,8 41,3 Zámecké vinařství Bzenec 46,7 39,2 ...