Tato zpráva na stránky o vinařství zdánlivě nepatří. „Plzeňský Prazdroj uvede na trh nový druh alkoholického nápoje, jehož prodeje v zámoří trhají rekordy. Hard seltzer (otrocky přeloženo tvrdá sodovka nebo minerálka) se sice vyrábí většinou v pivovarech, s pivem má ale pramálo společného. Jedná se o čirý nízkokalorický a lehce ochucený nápoj s obsahem zhruba čtyř až pěti procent alkoholu, vzniklý většinou kvašením třtinového cukru, někdy sladového ječmene. Příchuť bývá nejčastěji mandarinka nebo broskev, Prazdroj vsadil na limetku a nápoj pojmenoval Viper.“
Ale jen zdánlivě. Promítne se totiž do vinařských statistik.
Ty, jak jsou prezentované nejen statistickým úřadem, ale také Ministerstvem zemědělství v jeho Situačních a výhledových zprávách Víno, v kolonce spotřeba zahrnují jak víno, nápoj z hroznů révy vinné, tak ovocná vína, zejména cider a perry, ale i medové víno a další alkoholické nápoje. A nejde o zanedbatelnou položku: na celkové konzumaci vín se ovocná vína podílejí už více než 15 procenty. Proto není domácí spotřeba vína na obyvatele a rok 20,3 litru, jak se obvykle uvádí, ale jen 17,2 litru.
A hard seltzer coby nový nápoj, který zatím nemá svou samostatnou kategorii, a podle mínění statistiků ani není nezbytné, aby ji měl, bude přiřazen mezi „Kvašené nápoje (např. jablečné víno (cidre, cider), hruškové víno (poiré, perry), medovina); směsi kvašených nápojů a směsi kvašených nápojů s nealkoholickými nápoji, zahrnuté v kategorii Jablečné víno a jiná ovocná vína.“
Proto se konzumace příznivců nového alkoholického hard seltzeru brzy objeví ve vinařských statistikách. A podíl vína z révy vinné opět klesne.