Svatomartinským vínem letos vinaři podle aktuálních údajů naplní 2,35 milionů lahví, což představuje 17,63 tisíc hektolitrů vína, jen o trochu víc než loňských 17,58 tisíc hektolitrů. Počet vinařů, kteří ho produkují, klesl na 74 z vrcholných téměř 130 před deseti lety s tehdejší produkcí 16,45 tisíc hl. Měřeno objemem celkové produkce je důvěra v zájem příznivců Svatomartinského trvale skoro stejná, měřeno počtem producentů v jeho ekonomický význam klesá. A to je zde registrovaných 1 869 výrobců vína.
Poslední údaj o tuzemské konzumaci zveřejnil statistický úřad v loňském prosinci za rok 2020, 1 768 tisíc hektolitrů vína, méně než v předchozích dvou letech. Měli-li by příznivci stejnou chuť na víno i letos, dosáhl by podíl Svatomartinského na celkové domácí konzumaci jednoho procenta. Na celkové loňské produkci tuzemských vín 579 tisíc hektolitrů by se Svatomartinské podílelo třemi procenty. Pro srovnání: produkce všech VOC vín všech VOC spolků v posledních pěti letech osciluje kolem 4 tisíc hektolitrů s podílem na celkové produkci 0,6 až 0,9 %; oproti Svatomartinskému je tedy přibližně čtvrtinová.
Ochranná známka
Ochrannou známku Svatomartinské spolu se známkou Martinské koupil Vinařský fond od jejího zakladatele Jiřího Kopečka v roce 2005 a zaplatil za ně 1 milion a 130 tisíc korun. Na její propagaci vydává podle svých výročních zpráv 3 až 5 milionů korun ročně, prostřednictvím vinařských podpor ve skutečnosti ještě víc. Přesto budou Svatomartinská vína od pondělí čelit tlaku na slevy, neboť už ve čtvrtek zájem o něj vytlačí přicházející mladé Beujoleais Nouveau, které žádnou výraznou marketingovou podporu nemá.