Přeskočit na hlavní obsah

Zájem o Svatomartinské ani v roce 2022 neroste


Svatomartinským vínem letos vinaři podle aktuálních údajů naplní 2,35 milionů lahví, což představuje 17,63 tisíc hektolitrů vína, jen o trochu víc než loňských 17,58 tisíc hektolitrů. Počet vinařů, kteří ho produkují, klesl na 74 z vrcholných téměř 130 před deseti lety s tehdejší produkcí 16,45 tisíc hl. Měřeno objemem celkové produkce je důvěra v zájem příznivců Svatomartinského trvale skoro stejná, měřeno počtem producentů v jeho ekonomický význam klesá. A to je zde registrovaných 1 869 výrobců vína.

Poslední údaj o tuzemské konzumaci zveřejnil statistický úřad v loňském prosinci za rok 2020, 1 768 tisíc hektolitrů vína, méně než v předchozích dvou letech. Měli-li by příznivci stejnou chuť na víno i letos, dosáhl by podíl Svatomartinského na celkové domácí konzumaci jednoho procenta. Na celkové loňské produkci tuzemských vín 579 tisíc hektolitrů by se Svatomartinské podílelo třemi procenty. Pro srovnání: produkce všech VOC vín všech VOC spolků v posledních pěti letech osciluje kolem 4 tisíc hektolitrů s podílem na celkové produkci 0,6 až 0,9 %; oproti Svatomartinskému je tedy přibližně čtvrtinová.

Ochranná známka

Ochrannou známku Svatomartinské spolu se známkou Martinské koupil Vinařský fond od jejího zakladatele Jiřího Kopečka v roce 2005 a zaplatil za ně 1 milion a 130 tisíc korun. Na její propagaci vydává podle svých výročních zpráv 3 až 5 milionů korun ročně, prostřednictvím vinařských podpor ve skutečnosti ještě víc. Přesto budou Svatomartinská vína od pondělí čelit tlaku na slevy, neboť už ve čtvrtek zájem o něj vytlačí přicházející mladé Beujoleais Nouveau, které žádnou výraznou marketingovou podporu nemá.

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2021

Podle nejčerstvějších údajů Registru vinic vyprodukoval domácí vinařský průmysl celkem 578 543 hektolitrů vína, o deset tisíc hektolitrů méně, než v předchozím roce. Kdo jsou největší producenti a jak se ve srovnání s loňskem změnila jejich produkce? Žebříček stále vede vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní v držení dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která mírně o 500 hektolitrů navýšila svou loňskou produkci 174 tisíce hektolitrů. První dvacítku s 6,1 tisíci hektolitry a zhruba čtvrtinovým poklesem oproti loňsku uzavírá Vinaria. Podobné, jen v abslutních číslech mnohem vyšší poklesy produkce zasáhly Znovín Znojmo, Zámecké vinařství Bzenec, Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, České vinařské závody, Vinařství Lahofer a Révu Rakvice. Vinařská skupina 2020 2021 Bohemia sekt 174,0 174,5 Znovín Znojmo 49,8 41,3 Zámecké vinařství Bzenec 46,7 39,2 ...

Kolik keřů révy vinné bude v Česku na jednom hektaru?

Skutečné náklady na restrukturalizaci vinic Ústav zemědělských informací a ekonomiky (ÚZEI) řeší pro ministerstvo zemědělství paušály u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. S termínem do 31.8.2015 řešil ÚZEI tento úkol: Nastavení paušálů a výpočet paušálů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s hodnotovým vyčíslením ve variantách při a) počet keřů révy vinné je roven 3000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice b) počet keřů révy vinné překročí 4000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice c) počet keřů révy vinné překročí 5000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice d) počet keřů révy vinné překročí 6000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice. S termínem do 15.12.2016 letos řeší tento úkol: Sledování nákladů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s ho...

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.