Přeskočit na hlavní obsah

Jaké bude Parlamentní víno 2023


V letošním roce čeká Poslaneckou sněmovnu páté a tedy trochu výroční ocenění sedmi vybraných vín titulem a zlatou medailí Parlamentní víno 2023. To je správná chvíle ohlédnout se za výsledky uplynulých čtyř ročníků.

Soutěže o zlatou parlamentní medaili se mohou účastnit pouze vína se zlatou nebo stříbrnou medailí ze soutěže Salon vín. Tu pořádá servisní organizace Svazu vinařů. Podle národních standardů certifikovaných soutěží vín, kterou Salon vín je, musí být hodnotitelé soutěžících vín zapsáni v registru degustátorů této servisní organizace. Podmínkou zápisu do registru je absolvování školení pro senzorickou analýzu vín v této servisní organizaci Svazu vinařů a jeho pravidelné opakování.

Čtyři ročníky

V prvním ročníku parlamentní soutěže získalo sedm parlamentních medailí sedm vinařství, která jsou členem Svazu vinařů. Ve druhém ročníku získalo sedm parlamentních medailí také sedm vinařství, která jsou členem Svazu vinařů. Ve třetím ročníku získalo jedno nesvazové vinařství jednu parlamentní medaili ze sedmi.

Ze čtvrtého ročníku parlamentní soutěže si dvě medaile ze sedmi odneslo také jedno nesvazové vinařství. Celkem bylo vloni oceněno prvním až třetím místem ve zmíněných sedmi kategoriích dvacet jedna vín, z nichž sedmnáct vyprodukovali členové Svazu vinařů a čtyři nečlenové. Svazem vinařů proškolení degustátoři očividně preferují vína produkovaná vinaři ze Svazu vinařů.

Šance jedné desetiny

Registr vinic eviduje bez stovky dva tisíce vinařů, z nichž členem Svazu vinařů je dvě stě, pouhých 11 %. Pravděpodobnost, že zlatou parlamentní medaili získá pro své víno člen Svazu vinařů sice z počátečních sta procent trochu klesá, přesto za čtyři uběhlé roky dosahuje velmi vysoké míry 89 %. 

Zdá se, že své parlamentní ambice podílet se na legislativním procesu vinařského zákona a prováděcích předpisů Svaz vinařů překonal. Pod jeho decentním vedením Poslanecká sněmovna přeje už čtyři roky přímo jeho členům.

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2021

Podle nejčerstvějších údajů Registru vinic vyprodukoval domácí vinařský průmysl celkem 578 543 hektolitrů vína, o deset tisíc hektolitrů méně, než v předchozím roce. Kdo jsou největší producenti a jak se ve srovnání s loňskem změnila jejich produkce? Žebříček stále vede vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní v držení dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která mírně o 500 hektolitrů navýšila svou loňskou produkci 174 tisíce hektolitrů. První dvacítku s 6,1 tisíci hektolitry a zhruba čtvrtinovým poklesem oproti loňsku uzavírá Vinaria. Podobné, jen v abslutních číslech mnohem vyšší poklesy produkce zasáhly Znovín Znojmo, Zámecké vinařství Bzenec, Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, České vinařské závody, Vinařství Lahofer a Révu Rakvice. Vinařská skupina 2020 2021 Bohemia sekt 174,0 174,5 Znovín Znojmo 49,8 41,3 Zámecké vinařství Bzenec 46,7 39,2 ...

Kolik keřů révy vinné bude v Česku na jednom hektaru?

Skutečné náklady na restrukturalizaci vinic Ústav zemědělských informací a ekonomiky (ÚZEI) řeší pro ministerstvo zemědělství paušály u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. S termínem do 31.8.2015 řešil ÚZEI tento úkol: Nastavení paušálů a výpočet paušálů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s hodnotovým vyčíslením ve variantách při a) počet keřů révy vinné je roven 3000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice b) počet keřů révy vinné překročí 4000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice c) počet keřů révy vinné překročí 5000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice d) počet keřů révy vinné překročí 6000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice. S termínem do 15.12.2016 letos řeší tento úkol: Sledování nákladů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s ho...

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.