Přeskočit na hlavní obsah

Letošní zahraniční vinařské veletrhy s dotací

Dotace na zahraniční veletrhy

Na propagaci tuzemských vinařů na několika zahraničních veletrzích poskytne i letos MZe dotace. 
Pokud se rozhodnete pro Evropu, pak jsou dotované veletrhy ProWein (Düsseldorf, Německo), Le Grand Marché des AOC-AOP-IGP (Bourg-en-Bresse, Francie), London Wine Fair (Londýn, Velká Británie), Food and Drink Expo (Birmingham, Velká Británie) a VinItaly (Verona, Itálie).
V Asii můžete žádat o dotace za účast na veletrzích Agro Food and Drink (Tbilisi, Gruzie), ProWine China (Šanghaj, Čína) a China Food and Drinks Fair (Chengdu, Čína).

Vlajka podmínkou

Podmínkou pro poskytnutí dotace je označení stánku názvem státu (v rozměru min. 150 x 80cm) a vlajkou České republiky (100x50 cm) - formou závěsného označení expozice nebo cedulemi či bannery na límci stánku a logem Ministerstva zemědělství, včetně kontaktních údajů (cedule min 50 x 50 cm viditelně umístěná na čele stánku). 

Výše dotace

Dotace se poskytne maximálně do výše 100 % prokázaných nákladů na žadatele a veletrh a výstavu: 
  • úhrada nákladů na pronájem výstavní plochy a na stavbu stánku pouze do výše 200 tis. Kč (pronájem výstavní plochy do max. výše 100 tis. Kč a výstavba stánku do max. výše 100 tis. Kč), 
  • úhrada nákladů na cestovní výlohy (zpáteční letenka v ekonomické třídě pro jednoho zástupce účastnící se společnosti do veletržní destinace) 
  • úhrada registračního poplatku v celé výši. 
Zahraniční DPH není uznatelným nákladem. 
Vzhledem k limitu finančního rozpočtu pro tento dotační program může být procento krytí výše uvedených nákladů sníženo poměrně dle počtu žadatelů a požadovaných nákladů. 
Dotace může být poskytnuta jednomu subjektu pouze třikrát na stejný veletrh či výstavu, na čtvrtou a další účast již podpora nebude poskytována.

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2022

Podle nejčerstvějších údajů Registru vinic vloni vyprodukoval domácí vinařský průmysl z domácích hroznů celkem 528 tisíc hektolitrů vína, včetně zahraniční suroviny pak 1 312 tisíc hektolitrů. Kdo jsou největší producenti a jak se ve srovnání s loňskem změnila jejich produkce? Žebříček stále vede vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní v držení dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která z loňské úrovně mírně poklesla na letošních 171,8 tisíc hektolitrů. Výrazný růst zažili producenti Zámecké vinařství Bzenec a Templářské sklepy Čejkovice, vzrostla i produkce Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, úrovně roku 2020 ale ještě nedosáhla. První dvacítku s 6,1 tisíci hektolitry a dalším poklesem oproti předchozím dvou letům uzavírá Vinaria. Podobné, jen v absolutních číslech mnohem vyšší poklesy zasáhly Znovín Znojmo, vinařství Bronislav Vajbar, Vinařství Neoklas Šardice, Vinný dům, Vinařství Krist, Víno Hruška, Vinselekt Michlovský i Patria

Výnos tuzemských vinic zůstal i přes dobrý ročník nízký

Podle aktuální zprávy spolku Svaz vinařů byla loňská sklizeň révy vinné ve srovnání s loňským rokem vyšší o 1,4 tuny na hektar když průměrný výnos dosáhl 6,6 tuny na hektar. Hektarový výnos Podíl množství vinných hroznů sklizených v jednom vinařském roce a plochy vinice, na nichž byly tyto vinné hrozny vypěstovány, vyjádřený v tunách na jeden hektar, je hektarovým výnosem. Podle údajů Svazu vynařů se ani po pěkné loňské sklizni průměrný hektarový výnos příliš nezměnil a za všechny vinohradnické oblasti se pohybuje okolo 5,5 tuny na hektar. Pokud vezmeme v potaz zákonné omezení výnosu na čtrnáct tun z hektaru spojené s nemožností použít hrozny pro výrobu jakostních a zemských vín při jeho překročení a zohledníme, že i přísněji regulované tuzemské apelace omezují hektarový výnos na sedm tun, nelze se znovu než podivit, proč je tuzemský hektarový výnos tak nízký , ve srovnání se sousedním Německem méně než poloviční. Vstupní data Data pro zveřejněnou analýzu získali její autoř

Asijský škůdce je i v Česku. Ničí také víno

Je také původem z Asie, jako koronavirus, ale tenhle nepřítel neničí lidem zdraví, ale víno. Kněžice mramorovaná , Halyomorpha halys, ploštice z čeledi kněžicovitých. V místech zavlečení je schopná konzumovat šťávy jabloní, hrušní, broskvoní, révy vinné nebo různých bobulovin, ze zeleniny vyhledává rajčata, papriky, brukvovité a tykvovité rostliny a mnohé jiné. Při sání poškodí pokožku plodů, což může vést k sekundárním infekcím znehodnocujícím plod. Při výrobě vína sekret podrážděných a rozmačkaných jedinců kněžice ukrytých mezi bobulemi hroznů aromaticky zcela znehodnotí vylisovaný mošt. Původ a rozšíření Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, ale od přelomu 20. a 21. století byl zaznamenán její výskyt v Severní Americe. V Evropě se zdají být místem prvního výskytu Lichtenštejnsko a Švýcarsko od roku 2004, odkud se ploštice zřejmě dále šířila do Itálie, Německa a Francie. V roce 2013 byla poprvé zaznamenána v Maďarsku, v letech 2015 až 2017 na Balkáně, v roce 2016 v J