Přeskočit na hlavní obsah

Letošní zahraniční vinařské veletrhy s dotací

Dotace na zahraniční veletrhy

Na propagaci tuzemských vinařů na několika zahraničních veletrzích poskytne i letos MZe dotace. 
Pokud se rozhodnete pro Evropu, pak jsou dotované veletrhy ProWein (Düsseldorf, Německo), Le Grand Marché des AOC-AOP-IGP (Bourg-en-Bresse, Francie), London Wine Fair (Londýn, Velká Británie), Food and Drink Expo (Birmingham, Velká Británie) a VinItaly (Verona, Itálie).
V Asii můžete žádat o dotace za účast na veletrzích Agro Food and Drink (Tbilisi, Gruzie), ProWine China (Šanghaj, Čína) a China Food and Drinks Fair (Chengdu, Čína).

Vlajka podmínkou

Podmínkou pro poskytnutí dotace je označení stánku názvem státu (v rozměru min. 150 x 80cm) a vlajkou České republiky (100x50 cm) - formou závěsného označení expozice nebo cedulemi či bannery na límci stánku a logem Ministerstva zemědělství, včetně kontaktních údajů (cedule min 50 x 50 cm viditelně umístěná na čele stánku). 

Výše dotace

Dotace se poskytne maximálně do výše 100 % prokázaných nákladů na žadatele a veletrh a výstavu: 
  • úhrada nákladů na pronájem výstavní plochy a na stavbu stánku pouze do výše 200 tis. Kč (pronájem výstavní plochy do max. výše 100 tis. Kč a výstavba stánku do max. výše 100 tis. Kč), 
  • úhrada nákladů na cestovní výlohy (zpáteční letenka v ekonomické třídě pro jednoho zástupce účastnící se společnosti do veletržní destinace) 
  • úhrada registračního poplatku v celé výši. 
Zahraniční DPH není uznatelným nákladem. 
Vzhledem k limitu finančního rozpočtu pro tento dotační program může být procento krytí výše uvedených nákladů sníženo poměrně dle počtu žadatelů a požadovaných nákladů. 
Dotace může být poskytnuta jednomu subjektu pouze třikrát na stejný veletrh či výstavu, na čtvrtou a další účast již podpora nebude poskytována.

Nejčtenější

Kam směřuje Blatnický Roháč?

Bude Blatnický Roháč další vyhlášenou apelací? Cuvée Ryzlinku rýnského, Rulandského bílého a Sylvánského zeleného vydává mimořádné svědectví o blatnické půdě, mikroklimatu a vinařských tradicích. Jeho název je odvozený od známé blatnické viniční trati Roháče. Blatnický Roháč byl prvním tuzemským vínem, které získalo prestižní zahraniční ocenění. Na světové výstavě v Paříži v roce 1896 obdrželo zlatou medaili. Od padesátých let minulého století byly vlastníkem známky Blatnický Roháč DVZ Bratislava, poté Víno Bzenec a teprve v roce 2000 bylo Víno Bzenec jako vlastník vymazané.  V červenci 2000 byla ochranná známka Blatnický Roháč zaregistrovaná Úřadem průmyslového vlatsnictví pro Sdružení vinařů Blatnice Viniblat. Zeptali jsme se Jana Cíchy z Vinařství Jan Cícha a současně představitele sdružení Viniblat na další plány se známkou Blatnický Roháč. Spolu s vaším vinařstvím jsou členy sdružení Viniblat ještě tři další, Vinařství Antonín Cícha , Vinařství Straka a Vinařství Mi

Asijský škůdce je i v Česku. Ničí také víno

Je také původem z Asie, jako koronavirus, ale tenhle nepřítel neničí lidem zdraví, ale víno. Kněžice mramorovaná , Halyomorpha halys, ploštice z čeledi kněžicovitých. V místech zavlečení je schopná konzumovat šťávy jabloní, hrušní, broskvoní, révy vinné nebo různých bobulovin, ze zeleniny vyhledává rajčata, papriky, brukvovité a tykvovité rostliny a mnohé jiné. Při sání poškodí pokožku plodů, což může vést k sekundárním infekcím znehodnocujícím plod. Při výrobě vína sekret podrážděných a rozmačkaných jedinců kněžice ukrytých mezi bobulemi hroznů aromaticky zcela znehodnotí vylisovaný mošt. Původ a rozšíření Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, ale od přelomu 20. a 21. století byl zaznamenán její výskyt v Severní Americe. V Evropě se zdají být místem prvního výskytu Lichtenštejnsko a Švýcarsko od roku 2004, odkud se ploštice zřejmě dále šířila do Itálie, Německa a Francie. V roce 2013 byla poprvé zaznamenána v Maďarsku, v letech 2015 až 2017 na Balkáně, v roce 2016 v J

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.