Přeskočit na hlavní obsah

Mapa tuzemského vinařství od Šumavy k Pálavě

Ostrý jarní start

Pálavská galerie vín v Pavlově
Když na začátku jara odstartovala největší mapa tuzemského vinařství Wine of Czechia | Víno z Česka, překvapila nejen nevídaným počtem a pestrostí vinařů, které na ni zájemci o vinařskou turistiku mohli najít. Doprovázely je také potřebné, stručné a přehledné informace, které mohli jednoduše i na cestách získat. 
Spolu s producenty byla už tehdy na mapě místa s příhodným ubytováním a populární vinné sklepy, kde lze vína na plánovaných i neplánovaných výletech ochutnat.
Počet míst po celou dobu roste nejen z podnětů uživatelů, kteří své tipy posílají editorům mapy, ale i vkládáním samotnými uživateli. 
Například majitel moderní Pálavské galerie vín U Venuše v Pavlově vlastním podrobným záznamem na mapě nejenže přesně nasměruje návštěvníky této oblíbené destinace přímo ke galerii vín, ale ještě jim i na obrazovce mobilního telefonu poskytuje přehledné a vyčerpávající informace o navštěvovaném místě včetně uvedení sommelierů, kteří se o ně při jejich návštěvě budou starat.

Letní novinky

I když se nevydáte do vinorodných krajů, poskytne vám mapa cenné vinařské informace. Už před nástupem léta přibylo na mapě několik set vináren, vinoték a specializovaných obchodů s kontaktními údaji i otevírací dobou a často i s údaji, které producenty podnik nabízí. Pro městský tramping jak dělané.
Současně také vinaři ke svým vinařstvím doplňují distribuční místa, kde je jejich produkce k dostání a ochutnání.
Nové vinárny i obchody může na mapu doplnit každý, ale ať už na mapu přidáte místo, komentář nebo hodnocení, nezapomeňte mapu označit jako oblíbenou 💗, protože právě tak pomůžete propagaci svého oblíbeného místa.

Medailisté 

Populární funkcí jsou medaile. Pokud tuzemské vinařství uspěje na významné zahraniční soutěži, objeví se název a ročník této soutěže na jeho kartě a podle této funkce lze i oceněná medailová vinařství hledat.
Zvolíte-li v pokročilém filtrování pod nabídkou Medaile název soutěže, jejíž výsledky vás zajímají, objeví se na mapě pouze ta vinařství, která na této soutěži medailově uspěla. To platí nejen pro letošní světové soutěže, ale i loňské, takže najít úspěšné a oceněné tuzemské vinaře z francouzské Vinalies Internationales 2017, britské Decanter 2017, španělské Bacchus 2016 nebo jihokorejské Asia Wine Trophy 2016 a mnoha a mnoha dalších je otázkou vteřiny.

Technologie mapy

Na rozsahu a rozmanitosti mapy se podílejí její editoři a uživatelé. Za funkcemi mapy se skrývá důmyslná technologie a je potěšující, že její autoři ze společnosti Coex byli právě oceněni bronzovou medailí v letošním ročníku významné tuzemské technologické soutěže, kde uspěli v konkurenci bězmála dvou set projektů.
Je velkou zajímavostí, že za rozvojem této technologie stojí i tuzemské vinařství a uživatelé i příznivci mapy Wine of Czechia | Víno z Česka, jejichž nároky a zkušenosti editorů poskytují autorům této jedinečné technologie podrobnou a rychlou zpětnou vazbu. A další funkce už čekají na spuštění 👍!
Za zmínku stojí, že používání mapy i přidávání nových míst i jejich editace jsou zdarma. Pokud chtějí uživatelé mapu často aktualizovat a doplňovat nové údaje, ale čas s tím strávený ušetřit, mohou zvolit placený účet, kdy aktualizace dělají samotní editoři mapy.

Nejčtenější

Kolik keřů révy viné bude v Česku na jednom hektaru?

Skutečné náklady na restrukturalizaci vinic Ústav zemědělských informací a ekonomiky (ÚZEI) řeší pro ministerstvo zemědělství paušály u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. S termínem do 31.8.2015 řešil ÚZEI tento úkol: Nastavení paušálů a výpočet paušálů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s hodnotovým vyčíslením ve variantách při a) počet keřů révy vinné je roven 3000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice b) počet keřů révy vinné překročí 4000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice c) počet keřů révy vinné překročí 5000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice d) počet keřů révy vinné překročí 6000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice. S termínem do 15.12.2016 letos řeší tento úkol: Sledování nákladů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s ho

Zdá se, že Česko je (opět) značně alkoholické

Srpnový titulek ČTK hlásal, že „ Spotřeba alkoholu od roku 2008 mírně klesla “ a zpráva dále citovala mluvčí Ministerstva zdravotnictví: „ V Česku se spotřebuje 11,7 litru čistého lihu na osobu za rok, což nás v mezinárodním srovnání zařazuje na nelichotivé druhé místo ve spotřebě alkoholu v Evropě .“  Odtud už je pro úřady jen krůček k úvaze o regulaci prodeje alkoholu a reklamy na něj. „ Ministerstvo zdravotnictví se soustředí na přípravu návrhu posílení regulace reklamy u alkoholických nápojů, neboť právě dostupná reklama má zásadní vliv na toleranci české společnosti k alkoholu a působí negativně zejména na děti ," dodala mluvčí. A Sněmovna v červenci schválila zvýšení daně na tvrdý alkohol, tabák a hazard. Na tiché víno je spotřební daň nulová, u piva se liší podle velikosti pivovaru, je ale nižší než u tvrdého alkoholu.  Skutečně v Evropě druzí? Jenže tyto regulační úvahy nevycházejí ze správného údaje, jakkoli statisticky korektního. Ignorují totiž černý trh a

Jeden a půl milionu litrů Vín Originální Certifikace

Počet tuzemských apelací se desátým rokem od povolení první zaokrouhlil na deset a součtem předčil všechny podoblasti, co jich v Česku máme. Desetiletá tradice mohla být i delší, nebýt několikaletého martýria, které Ministerstvo zemědělství nachystalo průkopnickým znojemským žadatelům a notně je tak vzdálilo od jejich průkopnického cíle. Připomeňme, že na rozdíl od stávajícího klasifikačního systému ten apelační pro vinaře a jejich lahvová vína znamená žádné přívlastky, žádné podoblasti, žádné vinařské obce ani viniční tratě, ale namísto státní kontroly jakosti dopřává spolkům samoregulaci. Vína pod obojí Ale nepředstavuje Sofiinu volbu, producenti mohou mít ve svém portfoliu současně vína přívlastková i apelační, která klidně mohou pocházet i ze stejné sklizně i stejné viniční trati. A musí pak svým zákazníkům vysvětlovat rozdíl mezi nimi.