Přeskočit na hlavní obsah

Podzimní granty pořád stejně skromné

O podzimním kole podpor Vinařského fondu z jeho letošního sedmdesátimilionového rozpočtu rozhodli radní 13. září. Z celkových 158 žadatelů přislíbili 139 úspěšným 3,2 milionu Kč, 5 % ročního rozpočtu. Ve srovnání s loňskem byl fond o třičtvrtě přislíbeného milionu štědřejší, ale v průměrné výši podpory naopak o 10 % skromější.
Spolu s jarními podporami za 14,7 milionu fond letos přislíbil žadatelům bezmála 18 milionů korun, které představují 26 % jeho rozpočtu. To je v porovnáním s dlouhodobým průměrem rozdělovaných částek o jeden procentní bod méně.
V předchozím příspěvku věnovanému tomuto grantovému kolu jsme zmínili několik finančně nejnáročnějších žádostí, podívejme se tedy, jak uspěly.

Úspěchy a neúspěchy

Vinařská unie podala historicky první žádost na průzkum trhu s názvem Vliv uzávěru láhve na vnímání kvality tichých vín  za 450 tisíc korun, nakonec byla úspěšná ani ne z desetiny, přislíbená podpora je 40 tisíc.
O půl milionu korun požádala Znojemská beseda pro Znojemské vinobraní, ale se svou žádostí neuspěla, protože termín realizace byl mimo období vymezené grantovými pravidly.
Svazu vinařů ČR požádal pro soutěž Vinařství roku podporu 400 tisíc korun a stoprocentně uspěl.
Na prvním místě podle výše požadované částky byla s osmi sty tisíci korunami Asociace sommelierů pro sommelierskou soutěž Bohemia Sekt Trophée - Sommelier ČR. Podle tradice z předchozích let získala méně, 500 tisíc, i tak jde o nejvyšší přidělenou podporu, pravda pro soutěže dvě, pro začínající talenty a pro profesionály.
Národní vinařské centrum, jehož je Svaz vinařů spoluzakladatelem, požádalo pro katalog soutěže Salon vín 150 tisíc a pro soutěž Grand Prix Vinex 105 tisíc, uspělo však třetinou, 50 a 30 tisíc.

Staré a nové

Až stoprocentní úspěšnost měli žadatelé s granty do 20 tisíc korun, vyšší žádosti byly v naprosté většině výrazně krácené.
Teprve od příštího grantového kola se projeví systémová změna způsobená novelou vinařského zákona. I rozpočet následujího roku bude připravován s ohledem na tuto změnu a uvidíme, jak se tyto okolnosti projeví v podporách, jejich pestrosti a úspěšnosti a tím i ve smyslu Vinařského fondu, který stále má zdroje zvýšit podpory téměř čtyřnásobně. Bude-li chtít a budou-li vhodné projekty.

Nejčtenější

Asijský škůdce je i v Česku. Ničí také víno

Je také původem z Asie, jako koronavirus, ale tenhle nepřítel neničí lidem zdraví, ale víno. Kněžice mramorovaná , Halyomorpha halys, ploštice z čeledi kněžicovitých. V místech zavlečení je schopná konzumovat šťávy jabloní, hrušní, broskvoní, révy vinné nebo různých bobulovin, ze zeleniny vyhledává rajčata, papriky, brukvovité a tykvovité rostliny a mnohé jiné. Při sání poškodí pokožku plodů, což může vést k sekundárním infekcím znehodnocujícím plod. Při výrobě vína sekret podrážděných a rozmačkaných jedinců kněžice ukrytých mezi bobulemi hroznů aromaticky zcela znehodnotí vylisovaný mošt. Původ a rozšíření Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, ale od přelomu 20. a 21. století byl zaznamenán její výskyt v Severní Americe. V Evropě se zdají být místem prvního výskytu Lichtenštejnsko a Švýcarsko od roku 2004, odkud se ploštice zřejmě dále šířila do Itálie, Německa a Francie. V roce 2013 byla poprvé zaznamenána v Maďarsku, v letech 2015 až 2017 na Balkáně, v roce 2016 v J

Kam směřuje Blatnický Roháč?

Bude Blatnický Roháč další vyhlášenou apelací? Cuvée Ryzlinku rýnského, Rulandského bílého a Sylvánského zeleného vydává mimořádné svědectví o blatnické půdě, mikroklimatu a vinařských tradicích. Jeho název je odvozený od známé blatnické viniční trati Roháče. Blatnický Roháč byl prvním tuzemským vínem, které získalo prestižní zahraniční ocenění. Na světové výstavě v Paříži v roce 1896 obdrželo zlatou medaili. Od padesátých let minulého století byly vlastníkem známky Blatnický Roháč DVZ Bratislava, poté Víno Bzenec a teprve v roce 2000 bylo Víno Bzenec jako vlastník vymazané.  V červenci 2000 byla ochranná známka Blatnický Roháč zaregistrovaná Úřadem průmyslového vlatsnictví pro Sdružení vinařů Blatnice Viniblat. Zeptali jsme se Jana Cíchy z Vinařství Jan Cícha a současně představitele sdružení Viniblat na další plány se známkou Blatnický Roháč. Spolu s vaším vinařstvím jsou členy sdružení Viniblat ještě tři další, Vinařství Antonín Cícha , Vinařství Straka a Vinařství Mi

Kolik keřů révy vinné bude v Česku na jednom hektaru?

Skutečné náklady na restrukturalizaci vinic Ústav zemědělských informací a ekonomiky (ÚZEI) řeší pro ministerstvo zemědělství paušály u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. S termínem do 31.8.2015 řešil ÚZEI tento úkol: Nastavení paušálů a výpočet paušálů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s hodnotovým vyčíslením ve variantách při a) počet keřů révy vinné je roven 3000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice b) počet keřů révy vinné překročí 4000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice c) počet keřů révy vinné překročí 5000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice d) počet keřů révy vinné překročí 6000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice. S termínem do 15.12.2016 letos řeší tento úkol: Sledování nákladů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s ho