Přeskočit na hlavní obsah

Podzimní granty pořád stejně skromné

O podzimním kole podpor Vinařského fondu z jeho letošního sedmdesátimilionového rozpočtu rozhodli radní 13. září. Z celkových 158 žadatelů přislíbili 139 úspěšným 3,2 milionu Kč, 5 % ročního rozpočtu. Ve srovnání s loňskem byl fond o třičtvrtě přislíbeného milionu štědřejší, ale v průměrné výši podpory naopak o 10 % skromější.
Spolu s jarními podporami za 14,7 milionu fond letos přislíbil žadatelům bezmála 18 milionů korun, které představují 26 % jeho rozpočtu. To je v porovnáním s dlouhodobým průměrem rozdělovaných částek o jeden procentní bod méně.
V předchozím příspěvku věnovanému tomuto grantovému kolu jsme zmínili několik finančně nejnáročnějších žádostí, podívejme se tedy, jak uspěly.

Úspěchy a neúspěchy

Vinařská unie podala historicky první žádost na průzkum trhu s názvem Vliv uzávěru láhve na vnímání kvality tichých vín  za 450 tisíc korun, nakonec byla úspěšná ani ne z desetiny, přislíbená podpora je 40 tisíc.
O půl milionu korun požádala Znojemská beseda pro Znojemské vinobraní, ale se svou žádostí neuspěla, protože termín realizace byl mimo období vymezené grantovými pravidly.
Svazu vinařů ČR požádal pro soutěž Vinařství roku podporu 400 tisíc korun a stoprocentně uspěl.
Na prvním místě podle výše požadované částky byla s osmi sty tisíci korunami Asociace sommelierů pro sommelierskou soutěž Bohemia Sekt Trophée - Sommelier ČR. Podle tradice z předchozích let získala méně, 500 tisíc, i tak jde o nejvyšší přidělenou podporu, pravda pro soutěže dvě, pro začínající talenty a pro profesionály.
Národní vinařské centrum, jehož je Svaz vinařů spoluzakladatelem, požádalo pro katalog soutěže Salon vín 150 tisíc a pro soutěž Grand Prix Vinex 105 tisíc, uspělo však třetinou, 50 a 30 tisíc.

Staré a nové

Až stoprocentní úspěšnost měli žadatelé s granty do 20 tisíc korun, vyšší žádosti byly v naprosté většině výrazně krácené.
Teprve od příštího grantového kola se projeví systémová změna způsobená novelou vinařského zákona. I rozpočet následujího roku bude připravován s ohledem na tuto změnu a uvidíme, jak se tyto okolnosti projeví v podporách, jejich pestrosti a úspěšnosti a tím i ve smyslu Vinařského fondu, který stále má zdroje zvýšit podpory téměř čtyřnásobně. Bude-li chtít a budou-li vhodné projekty.

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.

Kolik keřů révy vinné bude v Česku na jednom hektaru?

Skutečné náklady na restrukturalizaci vinic Ústav zemědělských informací a ekonomiky (ÚZEI) řeší pro ministerstvo zemědělství paušály u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. S termínem do 31.8.2015 řešil ÚZEI tento úkol: Nastavení paušálů a výpočet paušálů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s hodnotovým vyčíslením ve variantách při a) počet keřů révy vinné je roven 3000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice b) počet keřů révy vinné překročí 4000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice c) počet keřů révy vinné překročí 5000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice d) počet keřů révy vinné překročí 6000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice. S termínem do 15.12.2016 letos řeší tento úkol: Sledování nákladů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s ho

Rakouské a české vinařství v roce 2021

Falkenstein © Austrian Wine / WSNA V roce 2021 mělo Rakousko 8,9 milionu a Česko 10,5 milionů obyvatel. Poměr Rakousko vs. Česko 46 : 54 .  V Rakousku roku 2021 dosáhla konzumace domácích i zahraničních vín 230 milionů litrů, tedy 25,8 litrů na obyvatele, a v Česku 180 milionů litrů, na obyvatele 17,2 litru. Rakousko vs. Česko 56 : 46 . Ve stejném roce bylo v Rakousku 6 291 vinařů, v Česku 1 869. Rakousko vs. Česko 77 : 23 . Rozloha rakouských produktivních vinic klesla v roce 2021 o téměř deset procent na 43 tisíc hektarů. Také plocha českých produktivních vinic v roce 2021 klesla, ale pouze o jedno procento, a jejich rozloha byla 18 tisíc hektarů. Rakousko vs. Česko 70 : 30 . Rakouská produkce vína dosáhla 2 900 tisíc hektolitrů, česká produkce 588 tisíc hektolitrů. Rakousko vs. Česko 83 : 17 . Údaj o domácí produkci je částečně ovlivněný nákupem zahraničních surovin.