Přeskočit na hlavní obsah

Bylo nebylo, růžové na malostranském podhradí

Na Svatováclavské vinici pražské Villy Richter bylo nebylo růžové. Na 1. máje se na tomto granty Vinařského fondu prošpikovaném vinohradu měl konat tradiční, od roku 2009 pořádaný Svátek růžových vín. Tak to fond na svém webu v sekci Aktuality v závěru března zveřejnil. Zakrátko ale tuhle anonci z Aktualit odstranil, aby ji tam jen pár dní před konáním akce znovu přidal. A dnes už z chronologického řazení Aktualit akce opět vypadla. Bylo nebylo.
Lze jen spekulovat, zda příčinou tohoto „ani oblečená, ani svlečená, ani pěšky, ani na voze“ přístupu byly nejednotné postoje organizátora akce – samotného Vinařského fondu. Nebylo by divu, když fond žádnou takovou akci podle zákona pořádat nemá, jeho veřejné peníze na nic takového být použité nesmí a inkasovat výnosy ze vstupného mu zákon také nepovoluje. Někdo si z toho hlavu nedělá, někdo by mohl.

Padají rekordy

Ale tradice je tradice a akce proběhla. Ke spokojenosti návštěvníků i vinařů, pro něž byla prezentace zdarma, i když to je spolu s „rekordní účastí“ 2429 návštěvníků vše, co zatím víme. O minulých ročnících lze listováním ve výročních zprávách fondu zjistit víc. 
Například že v roce 2014 Svátek růžových vín navštívilo něco přes 2300 hostů, což by při vstupném 200 Kč přineslo tržby 466 tisíc korun. Protože ale fond zaplatil marketingové agentuře za její pořádání 541 tisíc, vypadá to na ztrátu téměř 75 tisíc. 
To v roce 2016 zaplatilo vstupné 2450 příznivců rosé s tržbami 490 tisíc korun, ale protože se náklady na organizaci vyšplhaly na 741 tisíc, přinesl fondu tento růžový svátek čtvrt milionovou ztrátu. Uvidíme, jestli bude letošní ročník opravdu rekordní.

Nejvýnosnější vinice světa

Co se Svatováclavské vinice týká, té tato a další akce Vinařského fondu velmi prospívají. Pět let získával malostranský, 0,4 hektaru rozlehlý vinohrad od fondu díky smlouvě o spolupráci a marketingu každoročně 2 miliony korun. 
Pokud by z něj jeho vlastník prodával kilo hroznů za 30 korun, musel by být adekvátní výnos 171 tun na hektar. Desetkrát víc, než je mezní zákonem povolená hodnota hektarového výnosu a téměř čtyřicetkrát víc, než je poslední oficiálně zveřejněný tuzemský průměrný hektarový výnos za rok 2016, tedy 4,31 tuny na hektar. Na celém světě není druhá tak výnosná vinice.

Nejčtenější

Výnos tuzemských vinic zůstal i přes dobrý ročník nízký

Podle aktuální zprávy spolku Svaz vinařů byla loňská sklizeň révy vinné ve srovnání s loňským rokem vyšší o 1,4 tuny na hektar když průměrný výnos dosáhl 6,6 tuny na hektar. Hektarový výnos Podíl množství vinných hroznů sklizených v jednom vinařském roce a plochy vinice, na nichž byly tyto vinné hrozny vypěstovány, vyjádřený v tunách na jeden hektar, je hektarovým výnosem. Podle údajů Svazu vynařů se ani po pěkné loňské sklizni průměrný hektarový výnos příliš nezměnil a za všechny vinohradnické oblasti se pohybuje okolo 5,5 tuny na hektar. Pokud vezmeme v potaz zákonné omezení výnosu na čtrnáct tun z hektaru spojené s nemožností použít hrozny pro výrobu jakostních a zemských vín při jeho překročení a zohledníme, že i přísněji regulované tuzemské apelace omezují hektarový výnos na sedm tun, nelze se znovu než podivit, proč je tuzemský hektarový výnos tak nízký , ve srovnání se sousedním Německem méně než poloviční. Vstupní data Data pro zveřejněnou analýzu získali její autoř

Kolik keřů révy vinné bude v Česku na jednom hektaru?

Skutečné náklady na restrukturalizaci vinic Ústav zemědělských informací a ekonomiky (ÚZEI) řeší pro ministerstvo zemědělství paušály u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. S termínem do 31.8.2015 řešil ÚZEI tento úkol: Nastavení paušálů a výpočet paušálů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s hodnotovým vyčíslením ve variantách při a) počet keřů révy vinné je roven 3000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice b) počet keřů révy vinné překročí 4000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice c) počet keřů révy vinné překročí 5000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice d) počet keřů révy vinné překročí 6000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice. S termínem do 15.12.2016 letos řeší tento úkol: Sledování nákladů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s ho

Rakouské vinařství v roce 2023

 © Austrian Wine / Robert Herbst Několik dní před začátkem letošní sklizně byla zveřejněná zpráva Rakouské vino 2023 nabízející komplexní pohled na rakouský vinařský průmysl i jeho zákazníky. Jaký je ve srovnání s českým? Vinice Současná plocha rakouských vinic je 44 tisic hektarů, z toho plocha plodných vinic je téměř 42 tisic hektarů, na nichž hospodařilo 10 012 producentů. 30 tisic hektarů, tedy 68,4 % osázené plochy je osázeno bílými jakostními odrůdami révy vinné. Rakousko proto říká, že je klasickou zemí bílých vín. Nejpěstovanější odrůdou je Veltlínské zelené s podílem 32,3 % osázených vinic. V Česku je 18 tisic hektarů vinic, z toho plodných je 17,7 tisic ha, o 60 % méně. Odrůdy moštové bílé tvoří 73 % a jejich plocha se zvyšuje, takže i Česko je klasickou zemí bílých vín. A Veltlínské zelené je s 1 487 hektary  jednička  i v Česku. Registrovaných pěstitelů je 13 263, absolutně i relativně mnohem víc, než rakouských. Sklizeň V Rakousku se sklidilo objemově 2 330 713 hektolitrů,