Přeskočit na hlavní obsah

Rok vinařských jednání se zveřejněným obsahem

Loňské červnové jednání Rady Vinařského fondu přineslo definitivní zlom a změnilo zaběhnutou tradici. Proti sice byli dva členové, ale ostatních sedm přítomných hlasovalo pro a Rada Fondu se usnesla na zveřejňování zápisů ze svých jednání na webu Fondu.
Fond se tím po všech letech tajemnosti, mlčenlivosti a odmítání zápisy poskytovat zařadil k institucím, které o své činnosti veřejnost dlouhodobě informují.
Protože Fond nedávno zveřejnil zápis z letošního červnového jednání Rady Fondu, je to příležitost k jedné pozoruhodné roční rekapitulaci. Podle zákona jmenuje ministr zemědělství devět členů Rady z jedenácti na návrh vinohradnických a vinařských sdružení. Desátého člena Rady jmenuje z řad zaměstnanců ministerstva a jedenáctého z řad zastupitelstva Jihomoravského kraje.

Poprvé dvě sdružení

Při jmenování současných členů Rady před dvěma roky prolomil tehdejší ministr zemědělství exkluzivitu Svazu vinařů ČR, jehož personální návrhy jako jediného sdružení vyslyšeli od roku 2004 všichni předchozí ministři. V současné Radě zasedají čtyři členové jmenovaní na návrh Vinařské asociace ČR. Z návrhu Svazu vinařů ČR vzešlo v současné Radě zbývajících pět členů.
Protože zápisy obsahují také záznamy o účasti členů na jednání i o jejich případném odchodu nebo příchodu v průběhu jednání, nabízí se rekapitulace, na kolika usneseních ze všech přijatých se každý člen Rady účastnil. A jak svou účastí na jednáních hájí zájmy sdružení, na jehož návrh byl jmenovaný. Ale také zájmy státu a Jihomoravského kraje.

Kdo (ne)hlasuje

Od loňského 15. do letošního 13. června jednala Rada celkem desetkrát a přijala 105 usnesení. Rozhodování o málo víc než třetině, o 37 % z nich, se zúčastnil hejtman Jihomoravského kraje. Zástupce státu byl účastný téměř na dvou třetinách usnesení, na 65 %.
Členové nominovaní Svazem vinařů se na všech usneseních podíleli účastí 80 % a zástupci Vinařské asociace 71 %.
U každého ze všech 105 usnesení Rady byl pouze jediný její člen. Tibor Nyitray, prezident Svazu vinařů.
Pokud by panoval v Jihomoravském kraji, na ministerstvu zemědělství nebo v jednotlivých vinařských sdruženích pocit, že Vinařský fond nerespektuje vždy i jejich zájmy, může být příčinou i docházka jejich zástupců na jednání Rady Fondu.
Připomeňme, že Jihomoravský kraj přispěl vloni Fondu pěti miliony, stát třiceti sedmi, vinaři dvaceti pěti a pěstitelé pěti miliony korun.

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2021

Podle nejčerstvějších údajů Registru vinic vyprodukoval domácí vinařský průmysl celkem 578 543 hektolitrů vína, o deset tisíc hektolitrů méně, než v předchozím roce. Kdo jsou největší producenti a jak se ve srovnání s loňskem změnila jejich produkce? Žebříček stále vede vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní v držení dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která mírně o 500 hektolitrů navýšila svou loňskou produkci 174 tisíce hektolitrů. První dvacítku s 6,1 tisíci hektolitry a zhruba čtvrtinovým poklesem oproti loňsku uzavírá Vinaria. Podobné, jen v abslutních číslech mnohem vyšší poklesy produkce zasáhly Znovín Znojmo, Zámecké vinařství Bzenec, Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, České vinařské závody, Vinařství Lahofer a Révu Rakvice. Vinařská skupina 2020 2021 Bohemia sekt 174,0 174,5 Znovín Znojmo 49,8 41,3 Zámecké vinařství Bzenec 46,7 39,2 ...

Asijský škůdce je i v Česku. Ničí také víno

Je také původem z Asie, jako koronavirus, ale tenhle nepřítel neničí lidem zdraví, ale víno. Kněžice mramorovaná , Halyomorpha halys, ploštice z čeledi kněžicovitých. V místech zavlečení je schopná konzumovat šťávy jabloní, hrušní, broskvoní, révy vinné nebo různých bobulovin, ze zeleniny vyhledává rajčata, papriky, brukvovité a tykvovité rostliny a mnohé jiné. Při sání poškodí pokožku plodů, což může vést k sekundárním infekcím znehodnocujícím plod. Při výrobě vína sekret podrážděných a rozmačkaných jedinců kněžice ukrytých mezi bobulemi hroznů aromaticky zcela znehodnotí vylisovaný mošt. Původ a rozšíření Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, ale od přelomu 20. a 21. století byl zaznamenán její výskyt v Severní Americe. V Evropě se zdají být místem prvního výskytu Lichtenštejnsko a Švýcarsko od roku 2004, odkud se ploštice zřejmě dále šířila do Itálie, Německa a Francie. V roce 2013 byla poprvé zaznamenána v Maďarsku, v letech 2015 až 2017 na Balkáně, v roce...

Spotřeba vína v roce 2022

Před několika málo dny zveřejnil Český statistický úřad , který jako jediný v Česku tyto údaje oficiálně zjišťuje, nejnovější data o domácí spotřebě potravin včetně alkoholu. Spotřeba čistého lihu v roce 2022 byla podle něj 9,73 litru na osobu a rok, téměř identická jako 9,72 litrů v předchozích dvou letech a tedy téměř nejnižší za posledních deset let. To představuje 169,5 litrů piva, vína a lihovin na osobu a rok a za celou zemi pak 17 852 tisíc hektolitrů alkoholických nápojů, jen o málo vyšší, než předchozích 17 144 tisíc hektolitrů. Rozpory Spotřeba vína – míněno vína z révy vinné, ne ovocného vína – mnoho let osciluje kolem 17 litrů na osobu a rok a vloni byla podle statistiků 16,54 litrů, obdobně jako v letech 2017 a 2020, celkem tedy 1 742 tisíc hektolitrů, tedy o trochu méně, než 1 803 tisíc hektolitrů v roce 2021. Údaje Registru vinic k tomu dodávají, že vína z hroznů z tuzemských vinic bylo v roce 2022 jen 528 tisíc hektolitrů a o rok dříve 565 tisíc hektolitrů. Ani ne třet...