Výsadba révy vinné |
V srpnu vydaná výroční zpráva Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského shrnula proměny tuzemského vinohradnictví v roce 2018 a je zřejmé, že koncentrace v tomto oboru opět pokročila. Počet pěstitelů oproti předchozímu roku klesl o 279 na 17 613, což je o sedminu méně, než v rekordním roce 2005.
Rozloha dnes osázených vinic je 18 067,93 hektarů, což je stále o téměř 650 hektarů méně, než v optimistickém roce vstupu Česka do Evropské unie, ale ve srovnání s extrémně skeptickým rokem 2011 bezmála o 870 hektarů více.
Po poklesu růst
V loňském roce se výměra tuzemských vinic zvýšila o 165 hektarů, na čemž má podíl i Evropskou unií povolené rozšiřování vinic o 1 % ročně. Protože 194 pěstitelů požádalo o povolení výsadby na ploše 225 hektarů, ale uvedená kvóta umožňovala v loňském roce rozšíření o 178 hektarů, musely úřady rozhodnout o krácení plochy jednotlivých žadatelů. Celkem byla pro novou výsadbu vydána povolení na 176,6 hektarů ve viniční trati a 1,4 hektarů mimo viniční trať.Na nových i původních plochách bylo v roce 2018 vysázeno 490 hektarů nových vinic, kde převažovaly bílé odrůdy Veltlínské zelené s 61 hektary, Ryzlink rýnský s 47 a Pálava s 43 hektary. Z modrých to bylo Rulandské modré s plochou 13 hektarů a z PIWI odrůd se s plochou 21 hektarů nejvíce sázel Hibernal.
V současnosti také probíhají řízení o registraci 20 nových odrůd révy vinné, z nichž dvanáct je moštových bílých, šest moštových modrých a dvě jsou odrůdy stolní.
Vinice jsou součástí zemědělství
O podílu pěstování révy vinné na tuzemském zemědělství vypovídají následující čísla. Plochou vyjádřený pěstitelský průmysl představuje 15 tisíc hektarů půdních bloků evidovaných s kulturou vinice, což je 0,42 % z výměry zemědělské půdy v Česku.Penězi charakterizovaný pěstitelský průmysl odpovídá ploše plodných vinic, údajům o sklizni, o které jsme psali zde, předpokládané výkupní ceně hroznů dvacet korun za kilogram a takto vyčíslená hodnota je bez čtvrtiny dvě miliardy korun.