Přeskočit na hlavní obsah

Mezinárodní den Ryzlinku vlašského. Vlastně Furmintu


Teprve před pěti lety, 1. února 2017 odstartovala tradice International Furmint Day, odrůdy rozšířené u našich jihovýchodních sousedů, mezinárodně ne příliš známé, a dnes je tato akce součástí všech vinařských kalendářů.

Také v Česku panuje touha zviditelnit jednu odrůdu, Ryzlink vlašský. Připomeňme slova zakladatele Dániela Kézdy, která tehdy pár týdnů před začátkem této nové maďarské tradice pronesl.

Upoutat pozornost

"Nevadí, že je Furmint lokální, svůj celosvětový den může mít každá odrůda, mezinárodní i lokální, podívejte se třeba na španělský International Albariño Day."

"Prvnímu International Furmint Day předcházelo osm ročníků populární akce Furmint February. Jeden den je ale z mnoha pohledů lepší. Je snazší komunikovat a upoutat pozornost mezinárodního vinařského světa na jeden den, než držet jeho pozornost nepřetržitě po celý měsíc."

"Do kampaně se zapojují nejvíce maďarská vinařství, ale i ​​slovenská, slovinská a rakouská, která s Furmintem pracují."

Financování

"Mezinárodní den Furmintu, stejně jako Furmint February, jsou financované pouze ze soukromých peněz. Bylo by skvělé, kdyby stát poskytl podporu na zřizování a řízení pozdějších takových a podobných popularizačních kampaní, a tady nemyslím jen na peníze, ale i bez toho věříme, že dosáhneme svého cíle, stejně jako s Furmint February, jen o něco pomaleji. Maďarští profesionálové a všichni vinaři, kteří se k nám připojili, pokládají základy a očekáváme, že se zapojí ještě více lidí, protože to je pro úspěch zásadní."

Frankovka, Aszú a Ryzlink vlašský

"U nás v Maďarsku by možná stálo za to zkusit kromě Furmintu i Kékfrankos a samozřejmě Aszú, což sice není odrůda vinné révy, ale je to maďarská vinařská specialita, kterou světoví milovníci vína znají. Obojí vyrábíme v dostatečném množství, aby upoutalo pozornost mezinárodních vinařských profesionálů i vinařské veřejnosti. Olaszrizling může být také zajímavý, ale dokud nebude mít tato odrůda svůj mezinárodně srozumitelný název, těžko s tím něco uděláme."

Cíl

"Cíl máme jasný: rádi bychom upozornili všechny světové milovníky vína na toto speciální, mimořádně vzrušující a obzvláště příjemné víno. Toho bychom chtěli dosáhnout především využitím sociálních médií. Rádi bychom vzbudili zájem o tuto odrůdu u co nejvíce lidí a přiměli je víno ochutnat a podělit se o své zkušenosti. Jen si představte, že si 1. února otevře láhev Furmintu kdokoli, kdo používá internet, a ukáže ostatním, co pil. Doufáme, že mnoho lidí zláká se přidat a že vinařská komunita bude v tento den Furmintu opravdu věnovat pozornost."

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.

Kolik keřů révy viné bude v Česku na jednom hektaru?

Skutečné náklady na restrukturalizaci vinic Ústav zemědělských informací a ekonomiky (ÚZEI) řeší pro ministerstvo zemědělství paušály u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. S termínem do 31.8.2015 řešil ÚZEI tento úkol: Nastavení paušálů a výpočet paušálů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s hodnotovým vyčíslením ve variantách při a) počet keřů révy vinné je roven 3000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice b) počet keřů révy vinné překročí 4000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice c) počet keřů révy vinné překročí 5000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice d) počet keřů révy vinné překročí 6000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice. S termínem do 15.12.2016 letos řeší tento úkol: Sledování nákladů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s ho

Potravinářská inspekce o víně

Státní zemědělská a potravinářská inspekce se s veřejností podělila o výsledky loňských kontrol vína. Podle finančního objemu zákazů víno mezi potravinami nejenže jako každý rok obsadilo s velkým náskokem chmurné první místo, ale letošním objemem zlomilo desetiletý rekord. V roce 2021 provedla Inspekce 3 696 kontrolních vstupů do 2 303 provozoven za účelem prověření požadavků na produkci a prodej výrobků z révy vinné. Během těchto kontrol byla v 712 kontrolních materiálech popsána minimálně jedna nevyhovující skutečnost a tedy 1/5 daných kontrol byla nevyhovující. Víno v laboratoři Za účelem laboratorní analýzy Inspekce odebrala 869 šarží výrobků z révy vinné, z nichž 122 šarží a tedy 14 % nevyhovělo právním předpisům, povoleným enologickým postupům a omezením. Dále byly u 20 šarží zatříděných vín ověřovány základní parametry (celkový a skutečný obsah alkoholu, bezcukerný extrakt, hustota, obsah cukru, kyselost atd.) a porovnávány s hodnotami předloženými při zatřídění.  Z těchto 20 ša