Přeskočit na hlavní obsah

Vinařský ročník 2021 globálně


Na začátku letošní sklizně si připomeňme loňská globální vinařská čísla, jak je zveřejnila Mezinárodní organizace pro révu a víno. Podle ní došlo v roce 2021 k částečnému oživení celosvětové spotřeby vína po koronavirové krizi v roce 2020 a k rozmachu mezinárodního obchodního trhu, který v roce 2021 zaznamenal rekordní objem i hodnotu. Klíčová čísla pro vinařský sektor jsou podle OIV tato:
  • Plocha světových vinic se v roce 2021 odhaduje na 7,3 mil. ha, jen nepatrně méně než v roce 2020.
  • Světová produkce vína, bez šťáv a moštů, se v roce 2021 odhaduje na 260 mil. hl, což je ve srovnání s rokem 2020 pokles o téměř 3 mil. hl (-1 %).
  • Světová spotřeba vína v roce 2021 se odhaduje na 236 mhl, což představuje růst o 2 mhl (+0,7 %) ve srovnání s objemem v roce 2020.
  • Světový vývoz vína v roce 2021 na historicky nejvyšší číslo 111,6 mhl vzrostl ve srovnání s rokem 2020 o 4 % a ještě více se zvýšil v hodnotovém vyjádření, a to o 34,3 mld. eur, což zaznamenalo meziroční nárůst o 16 %.
V žebříčku konzumace zůstalo Česko s objemem 2,3 milionů hektolitrů vína na dvacáté pozici za Rakouskem, Belgií, Švýcarskem a Japonskem a před Řeckem a Švédskem. Do tohoto sousedství nás však přivádí chyba ministerstva zemědělství, které do OIV v posledních letech odesílá údaj Českého statistického úřadu o celkové spotřebě vína včetně vína ovocného. To se ale na celkové spotřebě podílí nezanedbatelnou jednou pětinou.

Podle OIV pandemie rozhodně ani v roce 2021 neskončila, ale vinařský sektor se celkově ukázal být odolnější než ostatní odvětví. Část tohoto úspěchu souvisí s velkou schopností vinařského průmyslu přijímat inovativní a technologická řešení, jako je e-commerce.

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2021

Podle nejčerstvějších údajů Registru vinic vyprodukoval domácí vinařský průmysl celkem 578 543 hektolitrů vína, o deset tisíc hektolitrů méně, než v předchozím roce. Kdo jsou největší producenti a jak se ve srovnání s loňskem změnila jejich produkce? Žebříček stále vede vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní v držení dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která mírně o 500 hektolitrů navýšila svou loňskou produkci 174 tisíce hektolitrů. První dvacítku s 6,1 tisíci hektolitry a zhruba čtvrtinovým poklesem oproti loňsku uzavírá Vinaria. Podobné, jen v abslutních číslech mnohem vyšší poklesy produkce zasáhly Znovín Znojmo, Zámecké vinařství Bzenec, Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, České vinařské závody, Vinařství Lahofer a Révu Rakvice. Vinařská skupina 2020 2021 Bohemia sekt 174,0 174,5 Znovín Znojmo 49,8 41,3 Zámecké vinařství Bzenec 46,7 39,2 ...

Kolik keřů révy vinné bude v Česku na jednom hektaru?

Skutečné náklady na restrukturalizaci vinic Ústav zemědělských informací a ekonomiky (ÚZEI) řeší pro ministerstvo zemědělství paušály u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. S termínem do 31.8.2015 řešil ÚZEI tento úkol: Nastavení paušálů a výpočet paušálů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s hodnotovým vyčíslením ve variantách při a) počet keřů révy vinné je roven 3000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice b) počet keřů révy vinné překročí 4000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice c) počet keřů révy vinné překročí 5000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice d) počet keřů révy vinné překročí 6000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice. S termínem do 15.12.2016 letos řeší tento úkol: Sledování nákladů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s ho...

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.