Přeskočit na hlavní obsah

Hard seltzer: Konkurence nebo inspirace


Na český trh alkoholických nápojů vstoupil hard seltzer s obsahem alkoholu podobným pivu vloni, a úředně se zařadil k vínům. Tuzemští importéři a producenti naskakují na stejnou populární vlnu, která zachvátila Spojené státy.

Ke tomuto tématu nyní Anja Zimmer a Robert Joseph z německé redakce Meininger’s napsali: „Zeptejte se většiny vinařských odborníků, co si myslí o hard seltzeru, a téměř jistě dostanete jednu ze dvou odpovědí. Někteří, především z evropských vinařských zemí, vám možná věnují nechápavý pohled, což naznačuje, že se s tímto americkým fenoménem ještě nesetkali. Jiní, zejména v Severní Americe, se budou tvářit, že se jim nelíbí úspěch něčeho, co je v podstatě ochucená perlivá voda s příměsí alkoholu. Tuto poslední skupinu jistě potěší zpráva, že nárůst prodeje hard seltzeru v USA se dramaticky zpomalil z opojného 165% tempa v roce 2020. V loňském roce činil nárůst pouze 16 %, ale to bylo v období, kdy víno klesalo. Pro většinu vinařství by 16 % bylo stěží číslo, na které by si mohly stěžovat.

Konkurence

Dále citují Sarah Phillips McCartanovou, podle níž hard seltzery nejsou pouhým módním výstřelkem; jsou skutečnou kategorií, která se pro spotřebitele nyní překrývá s koktejly v plechovkách, a které se díky své plnější chuti zdají být na vzestupu. Vinařský průmysl by podle ní neměl tyto nápoje, které jsou skutečnou alternativou k vínu, ignorovat. Naopak by se měl poučit z jejich úspěchu a využít jejich poznatky, jakými se snaží přilákat nové spotřebitele.

Inspirace 

Tato rada se však týká i dalšího tématu, o kterém se nemluví: víno v plechovkách. Ještě v loňském roce předpovídali pozorovatelé z oboru boom, zatímco odvážní vinaři si stěžovali, že kvůli poptávce ze strany jiných nápojů nemohou plechovky nakupovat. Ale dnes poptávka zpomalila natolik, že američtí dodavatelé plechovek zavírají výrobní závody.

Podle Meininger’s je to příležitost pro nové hráče nabídnout na trhu vlastní výrobky typu víno v plechovce. Právě po prostudování strategií úspěšných značek hard seltzeru.

Nejčtenější

Kolik keřů révy vinné bude v Česku na jednom hektaru?

Skutečné náklady na restrukturalizaci vinic Ústav zemědělských informací a ekonomiky (ÚZEI) řeší pro ministerstvo zemědělství paušály u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. S termínem do 31.8.2015 řešil ÚZEI tento úkol: Nastavení paušálů a výpočet paušálů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s hodnotovým vyčíslením ve variantách při a) počet keřů révy vinné je roven 3000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice b) počet keřů révy vinné překročí 4000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice c) počet keřů révy vinné překročí 5000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice d) počet keřů révy vinné překročí 6000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice. S termínem do 15.12.2016 letos řeší tento úkol: Sledování nákladů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s ho

Výnos tuzemských vinic zůstal i přes dobrý ročník nízký

Podle aktuální zprávy spolku Svaz vinařů byla loňská sklizeň révy vinné ve srovnání s loňským rokem vyšší o 1,4 tuny na hektar když průměrný výnos dosáhl 6,6 tuny na hektar. Hektarový výnos Podíl množství vinných hroznů sklizených v jednom vinařském roce a plochy vinice, na nichž byly tyto vinné hrozny vypěstovány, vyjádřený v tunách na jeden hektar, je hektarovým výnosem. Podle údajů Svazu vynařů se ani po pěkné loňské sklizni průměrný hektarový výnos příliš nezměnil a za všechny vinohradnické oblasti se pohybuje okolo 5,5 tuny na hektar. Pokud vezmeme v potaz zákonné omezení výnosu na čtrnáct tun z hektaru spojené s nemožností použít hrozny pro výrobu jakostních a zemských vín při jeho překročení a zohledníme, že i přísněji regulované tuzemské apelace omezují hektarový výnos na sedm tun, nelze se znovu než podivit, proč je tuzemský hektarový výnos tak nízký , ve srovnání se sousedním Německem méně než poloviční. Vstupní data Data pro zveřejněnou analýzu získali její autoř

Asijský škůdce je i v Česku. Ničí také víno

Je také původem z Asie, jako koronavirus, ale tenhle nepřítel neničí lidem zdraví, ale víno. Kněžice mramorovaná , Halyomorpha halys, ploštice z čeledi kněžicovitých. V místech zavlečení je schopná konzumovat šťávy jabloní, hrušní, broskvoní, révy vinné nebo různých bobulovin, ze zeleniny vyhledává rajčata, papriky, brukvovité a tykvovité rostliny a mnohé jiné. Při sání poškodí pokožku plodů, což může vést k sekundárním infekcím znehodnocujícím plod. Při výrobě vína sekret podrážděných a rozmačkaných jedinců kněžice ukrytých mezi bobulemi hroznů aromaticky zcela znehodnotí vylisovaný mošt. Původ a rozšíření Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, ale od přelomu 20. a 21. století byl zaznamenán její výskyt v Severní Americe. V Evropě se zdají být místem prvního výskytu Lichtenštejnsko a Švýcarsko od roku 2004, odkud se ploštice zřejmě dále šířila do Itálie, Německa a Francie. V roce 2013 byla poprvé zaznamenána v Maďarsku, v letech 2015 až 2017 na Balkáně, v roce 2016 v J