Přeskočit na hlavní obsah

Hard seltzer: Konkurence nebo inspirace


Na český trh alkoholických nápojů vstoupil hard seltzer s obsahem alkoholu podobným pivu vloni, a úředně se zařadil k vínům. Tuzemští importéři a producenti naskakují na stejnou populární vlnu, která zachvátila Spojené státy.

Ke tomuto tématu nyní Anja Zimmer a Robert Joseph z německé redakce Meininger’s napsali: „Zeptejte se většiny vinařských odborníků, co si myslí o hard seltzeru, a téměř jistě dostanete jednu ze dvou odpovědí. Někteří, především z evropských vinařských zemí, vám možná věnují nechápavý pohled, což naznačuje, že se s tímto americkým fenoménem ještě nesetkali. Jiní, zejména v Severní Americe, se budou tvářit, že se jim nelíbí úspěch něčeho, co je v podstatě ochucená perlivá voda s příměsí alkoholu. Tuto poslední skupinu jistě potěší zpráva, že nárůst prodeje hard seltzeru v USA se dramaticky zpomalil z opojného 165% tempa v roce 2020. V loňském roce činil nárůst pouze 16 %, ale to bylo v období, kdy víno klesalo. Pro většinu vinařství by 16 % bylo stěží číslo, na které by si mohly stěžovat.

Konkurence

Dále citují Sarah Phillips McCartanovou, podle níž hard seltzery nejsou pouhým módním výstřelkem; jsou skutečnou kategorií, která se pro spotřebitele nyní překrývá s koktejly v plechovkách, a které se díky své plnější chuti zdají být na vzestupu. Vinařský průmysl by podle ní neměl tyto nápoje, které jsou skutečnou alternativou k vínu, ignorovat. Naopak by se měl poučit z jejich úspěchu a využít jejich poznatky, jakými se snaží přilákat nové spotřebitele.

Inspirace 

Tato rada se však týká i dalšího tématu, o kterém se nemluví: víno v plechovkách. Ještě v loňském roce předpovídali pozorovatelé z oboru boom, zatímco odvážní vinaři si stěžovali, že kvůli poptávce ze strany jiných nápojů nemohou plechovky nakupovat. Ale dnes poptávka zpomalila natolik, že američtí dodavatelé plechovek zavírají výrobní závody.

Podle Meininger’s je to příležitost pro nové hráče nabídnout na trhu vlastní výrobky typu víno v plechovce. Právě po prostudování strategií úspěšných značek hard seltzeru.

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2022

Podle nejčerstvějších údajů Registru vinic vloni vyprodukoval domácí vinařský průmysl z domácích hroznů celkem 528 tisíc hektolitrů vína, včetně zahraniční suroviny pak 1 312 tisíc hektolitrů. Kdo jsou největší producenti a jak se ve srovnání s loňskem změnila jejich produkce? Žebříček stále vede vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní v držení dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která z loňské úrovně mírně poklesla na letošních 171,8 tisíc hektolitrů. Výrazný růst zažili producenti Zámecké vinařství Bzenec a Templářské sklepy Čejkovice, vzrostla i produkce Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, úrovně roku 2020 ale ještě nedosáhla. První dvacítku s 6,1 tisíci hektolitry a dalším poklesem oproti předchozím dvou letům uzavírá Vinaria. Podobné, jen v absolutních číslech mnohem vyšší poklesy zasáhly Znovín Znojmo, vinařství Bronislav Vajbar, Vinařství Neoklas Šardice, Vinný dům, Vinařství Krist, Víno Hruška, Vinselekt Michlovský i Patria

Výnos tuzemských vinic zůstal i přes dobrý ročník nízký

Podle aktuální zprávy spolku Svaz vinařů byla loňská sklizeň révy vinné ve srovnání s loňským rokem vyšší o 1,4 tuny na hektar když průměrný výnos dosáhl 6,6 tuny na hektar. Hektarový výnos Podíl množství vinných hroznů sklizených v jednom vinařském roce a plochy vinice, na nichž byly tyto vinné hrozny vypěstovány, vyjádřený v tunách na jeden hektar, je hektarovým výnosem. Podle údajů Svazu vynařů se ani po pěkné loňské sklizni průměrný hektarový výnos příliš nezměnil a za všechny vinohradnické oblasti se pohybuje okolo 5,5 tuny na hektar. Pokud vezmeme v potaz zákonné omezení výnosu na čtrnáct tun z hektaru spojené s nemožností použít hrozny pro výrobu jakostních a zemských vín při jeho překročení a zohledníme, že i přísněji regulované tuzemské apelace omezují hektarový výnos na sedm tun, nelze se znovu než podivit, proč je tuzemský hektarový výnos tak nízký , ve srovnání se sousedním Německem méně než poloviční. Vstupní data Data pro zveřejněnou analýzu získali její autoř

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.