Přeskočit na hlavní obsah

Hard seltzer: Konkurence nebo inspirace


Na český trh alkoholických nápojů vstoupil hard seltzer s obsahem alkoholu podobným pivu vloni, a úředně se zařadil k vínům. Tuzemští importéři a producenti naskakují na stejnou populární vlnu, která zachvátila Spojené státy.

Ke tomuto tématu nyní Anja Zimmer a Robert Joseph z německé redakce Meininger’s napsali: „Zeptejte se většiny vinařských odborníků, co si myslí o hard seltzeru, a téměř jistě dostanete jednu ze dvou odpovědí. Někteří, především z evropských vinařských zemí, vám možná věnují nechápavý pohled, což naznačuje, že se s tímto americkým fenoménem ještě nesetkali. Jiní, zejména v Severní Americe, se budou tvářit, že se jim nelíbí úspěch něčeho, co je v podstatě ochucená perlivá voda s příměsí alkoholu. Tuto poslední skupinu jistě potěší zpráva, že nárůst prodeje hard seltzeru v USA se dramaticky zpomalil z opojného 165% tempa v roce 2020. V loňském roce činil nárůst pouze 16 %, ale to bylo v období, kdy víno klesalo. Pro většinu vinařství by 16 % bylo stěží číslo, na které by si mohly stěžovat.

Konkurence

Dále citují Sarah Phillips McCartanovou, podle níž hard seltzery nejsou pouhým módním výstřelkem; jsou skutečnou kategorií, která se pro spotřebitele nyní překrývá s koktejly v plechovkách, a které se díky své plnější chuti zdají být na vzestupu. Vinařský průmysl by podle ní neměl tyto nápoje, které jsou skutečnou alternativou k vínu, ignorovat. Naopak by se měl poučit z jejich úspěchu a využít jejich poznatky, jakými se snaží přilákat nové spotřebitele.

Inspirace 

Tato rada se však týká i dalšího tématu, o kterém se nemluví: víno v plechovkách. Ještě v loňském roce předpovídali pozorovatelé z oboru boom, zatímco odvážní vinaři si stěžovali, že kvůli poptávce ze strany jiných nápojů nemohou plechovky nakupovat. Ale dnes poptávka zpomalila natolik, že američtí dodavatelé plechovek zavírají výrobní závody.

Podle Meininger’s je to příležitost pro nové hráče nabídnout na trhu vlastní výrobky typu víno v plechovce. Právě po prostudování strategií úspěšných značek hard seltzeru.

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2021

Podle nejčerstvějších údajů Registru vinic vyprodukoval domácí vinařský průmysl celkem 578 543 hektolitrů vína, o deset tisíc hektolitrů méně, než v předchozím roce. Kdo jsou největší producenti a jak se ve srovnání s loňskem změnila jejich produkce? Žebříček stále vede vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní v držení dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která mírně o 500 hektolitrů navýšila svou loňskou produkci 174 tisíce hektolitrů. První dvacítku s 6,1 tisíci hektolitry a zhruba čtvrtinovým poklesem oproti loňsku uzavírá Vinaria. Podobné, jen v abslutních číslech mnohem vyšší poklesy produkce zasáhly Znovín Znojmo, Zámecké vinařství Bzenec, Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, České vinařské závody, Vinařství Lahofer a Révu Rakvice. Vinařská skupina 2020 2021 Bohemia sekt 174,0 174,5 Znovín Znojmo 49,8 41,3 Zámecké vinařství Bzenec 46,7 39,2 ...

Kolik keřů révy vinné bude v Česku na jednom hektaru?

Skutečné náklady na restrukturalizaci vinic Ústav zemědělských informací a ekonomiky (ÚZEI) řeší pro ministerstvo zemědělství paušály u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. S termínem do 31.8.2015 řešil ÚZEI tento úkol: Nastavení paušálů a výpočet paušálů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s hodnotovým vyčíslením ve variantách při a) počet keřů révy vinné je roven 3000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice b) počet keřů révy vinné překročí 4000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice c) počet keřů révy vinné překročí 5000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice d) počet keřů révy vinné překročí 6000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice. S termínem do 15.12.2016 letos řeší tento úkol: Sledování nákladů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s ho...

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.