Přeskočit na hlavní obsah

Prezident degustoval v Třebívlicích

Zámecké vinařství Třebívlice hostilo prezidenta

Prezident zavítal v rámci návštěvy Ústeckého kraje rovněž do srdce Českého středohoří do nádherného prostředí vinařství JOHANN W v Třebívlicích. 
Takto se o jeho návštěvu třebívličtí podělili:

"V rámci návštěvy poobědval v naší vyhlášené restauraci Ulrika von Levetzow, kde mu bylo servírované menu výhradně ze surovin od farmářů z Českého středohoří.
Celé Menu přiblíží šéfkuchař Jan Sochor:

Aperitiv
0,1l Modrý Portugal Rosé, 2013, kabinetní víno, suché, viniční trať Koskov.
Předkrm
Zauzený roastbeef Red Angus, šalotkový salát, křenová pěna.
Roastbeef je z hovězí roštěné, plemeno Red Angus od pana Beneše z Děčan. Šalotku jsme vybrali u Pana Tunkla z Eváně.
Polévka
Silná česneková polévka.
U dobré polévky je základ mít dobrý vývar, pro naši česnečku takto posloužilo silné consommé, česnek jsme vybrali v Šepetelech, vedle naší vinice. Polévka byla uvařena z konfitovaného česneku v husím sádle.
Hlavní chod
Saltimbocca z králičího hřbetu, glazované stehno, šťouchaný brambor v kapustě, kedlubna, šípkový demi glace.
Králičí saltimbocca je balená ve špeku se šalvějí z naší bylinkové zahrádky, králíci jsou od manželů Mendézových, a veškerá zelenina od pana Johanovského z Želkovic.
Dezert
Vanilková, čokoládová, citrónová zmrzlina.
Zmrzliny a sorbety si vyrábíme sami u nás ve vinařství z belgické čokolády Valrhona, vanilka je z Madagaskaru, citróny jsou bio Sicilské.

Víno servírované k menu Pinot Gris, 2013, pozdní sběr, viniční trať Koskov."

Ochutnat výjimečnou gastronomii a užit si oběd jako prezident může ve vinařství každý host.

Nejčtenější

Výnos tuzemských vinic zůstal i přes dobrý ročník nízký

Podle aktuální zprávy spolku Svaz vinařů byla loňská sklizeň révy vinné ve srovnání s loňským rokem vyšší o 1,4 tuny na hektar když průměrný výnos dosáhl 6,6 tuny na hektar. Hektarový výnos Podíl množství vinných hroznů sklizených v jednom vinařském roce a plochy vinice, na nichž byly tyto vinné hrozny vypěstovány, vyjádřený v tunách na jeden hektar, je hektarovým výnosem. Podle údajů Svazu vynařů se ani po pěkné loňské sklizni průměrný hektarový výnos příliš nezměnil a za všechny vinohradnické oblasti se pohybuje okolo 5,5 tuny na hektar. Pokud vezmeme v potaz zákonné omezení výnosu na čtrnáct tun z hektaru spojené s nemožností použít hrozny pro výrobu jakostních a zemských vín při jeho překročení a zohledníme, že i přísněji regulované tuzemské apelace omezují hektarový výnos na sedm tun, nelze se znovu než podivit, proč je tuzemský hektarový výnos tak nízký , ve srovnání se sousedním Německem méně než poloviční. Vstupní data Data pro zveřejněnou analýzu získali její autoř

Kolik keřů révy vinné bude v Česku na jednom hektaru?

Skutečné náklady na restrukturalizaci vinic Ústav zemědělských informací a ekonomiky (ÚZEI) řeší pro ministerstvo zemědělství paušály u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. S termínem do 31.8.2015 řešil ÚZEI tento úkol: Nastavení paušálů a výpočet paušálů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s hodnotovým vyčíslením ve variantách při a) počet keřů révy vinné je roven 3000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice b) počet keřů révy vinné překročí 4000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice c) počet keřů révy vinné překročí 5000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice d) počet keřů révy vinné překročí 6000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice. S termínem do 15.12.2016 letos řeší tento úkol: Sledování nákladů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s ho

Rakouské vinařství v roce 2023

 © Austrian Wine / Robert Herbst Několik dní před začátkem letošní sklizně byla zveřejněná zpráva Rakouské vino 2023 nabízející komplexní pohled na rakouský vinařský průmysl i jeho zákazníky. Jaký je ve srovnání s českým? Vinice Současná plocha rakouských vinic je 44 tisic hektarů, z toho plocha plodných vinic je téměř 42 tisic hektarů, na nichž hospodařilo 10 012 producentů. 30 tisic hektarů, tedy 68,4 % osázené plochy je osázeno bílými jakostními odrůdami révy vinné. Rakousko proto říká, že je klasickou zemí bílých vín. Nejpěstovanější odrůdou je Veltlínské zelené s podílem 32,3 % osázených vinic. V Česku je 18 tisic hektarů vinic, z toho plodných je 17,7 tisic ha, o 60 % méně. Odrůdy moštové bílé tvoří 73 % a jejich plocha se zvyšuje, takže i Česko je klasickou zemí bílých vín. A Veltlínské zelené je s 1 487 hektary  jednička  i v Česku. Registrovaných pěstitelů je 13 263, absolutně i relativně mnohem víc, než rakouských. Sklizeň V Rakousku se sklidilo objemově 2 330 713 hektolitrů,