Přeskočit na hlavní obsah

Víno Chateau Valtice již podruhé Šampionem Salonu vín

Rodinné vinařství CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice se těší z dalšího úspěchu. V úterý 8. prosince 2015 bylo vinařskými odborníky v zámecké jízdárně ve Valticích vybíráno sto nejlepších vín z vinařských regionů Moravy a Čech v prestižní soutěži Salon vín. Každoročně se vybírá i nejlepší víno této stovky s titulem Šampion a letos historicky poprvé za 15 let od otevření Salonu dosáhlo tohoto titulu červené víno.

Nejlepším vínem v České republice pro rok 2016 se stal Merlot – výběr z hroznů 2012 barrique Premium Collection značky CHÂTEAU VALTICE z viniční tratě Brodské stráně v obci Brod nad Dyjí. Toto jedinečné víno z vydařeného ročníku 2012 zrálo téměř tři roky na nových a jednou použitých barikových sudech, což mu dodalo do vůně krásné tóny vanilky, dřeva a lehce i kávy. Vyniká nádhernou tmavě granátovou barvou a v chuti je harmonické s plnou a výraznou tříslovinou. 

Jeho špičkovou kvalitu však nepotvrzuje pouze čerstvě získaný titul. Tento barikový Merlot má na svém kontě za uplynulý rok i další ocenění z významných vinařských soutěží jako titul Šampiona červených vín - Vinař roku 2015, zlatou medaili z Grand Prix Vinex 2015 či stříbrnou medaili z Oenofora 2015 a Valtických vinných trhů 2015.
Vinařství CHÂTEAU VALTICE již několik let intenzivně a pečlivě pracuje na výrobě červených vín s cílem zbořit mýtus, že na Moravě nelze vytvořit kvalitní červené víno. O tom, že se toto vynaložené úsilí daří naplnit svědčí i získané úspěchy dalších červených vín značky CHÂTEAU VALTICE.



Cuvée Cabernet Sauvignon x Merlot barrique ve výběru z hroznů – rovněž z ročníku 2012 získalo na mezinárodní vinařské soutěži Oenoforum 2015 zlatou medaili a rovněž se pyšní titulem Šampiona – tentokrát za kategorii červených cuvée. Jeho kvalita tedy byla oceněna i odborníky ve světovém měřítku.

Bariková Frankovka – výběr z hroznů 2009 má za sebou několik stříbrných vítězství, a to například z Krále vín ČR 2013 či Izraelské soutěže Terravino 2012. To vše - společně s oceněním Merlotu, coby prvního červeného Šampiona Salonu vín – jde tedy ruku v ruce i s novou kampaní na prosazení červených vín z Moravy a Čech, kterou nedávno spustil Vinařský fond.

„Již dlouhá léta pracujeme s technologií výroby červených vín používáním různých typů sudů, a tak je pro nás ctí, že je CHÂTEAU VALTICE vyhlášené dobrými červenými víny“ hodnotí potěšeně úspěch svého vinařství ředitel Ing. Marek Šťastný.

Pro CHÂTEAU VALTICE je to historicky již druhý Šampion Salonu. Tím prvním se stalo v roce 2012 bílé víno Ryzlink vlašský – výběr z hroznů 2009 A+ Collection.

Nejčtenější

Výnos tuzemských vinic zůstal i přes dobrý ročník nízký

Podle aktuální zprávy spolku Svaz vinařů byla loňská sklizeň révy vinné ve srovnání s loňským rokem vyšší o 1,4 tuny na hektar když průměrný výnos dosáhl 6,6 tuny na hektar. Hektarový výnos Podíl množství vinných hroznů sklizených v jednom vinařském roce a plochy vinice, na nichž byly tyto vinné hrozny vypěstovány, vyjádřený v tunách na jeden hektar, je hektarovým výnosem. Podle údajů Svazu vynařů se ani po pěkné loňské sklizni průměrný hektarový výnos příliš nezměnil a za všechny vinohradnické oblasti se pohybuje okolo 5,5 tuny na hektar. Pokud vezmeme v potaz zákonné omezení výnosu na čtrnáct tun z hektaru spojené s nemožností použít hrozny pro výrobu jakostních a zemských vín při jeho překročení a zohledníme, že i přísněji regulované tuzemské apelace omezují hektarový výnos na sedm tun, nelze se znovu než podivit, proč je tuzemský hektarový výnos tak nízký , ve srovnání se sousedním Německem méně než poloviční. Vstupní data Data pro zveřejněnou analýzu získali její autoř

Kolik keřů révy vinné bude v Česku na jednom hektaru?

Skutečné náklady na restrukturalizaci vinic Ústav zemědělských informací a ekonomiky (ÚZEI) řeší pro ministerstvo zemědělství paušály u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. S termínem do 31.8.2015 řešil ÚZEI tento úkol: Nastavení paušálů a výpočet paušálů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s hodnotovým vyčíslením ve variantách při a) počet keřů révy vinné je roven 3000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice b) počet keřů révy vinné překročí 4000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice c) počet keřů révy vinné překročí 5000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice d) počet keřů révy vinné překročí 6000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice. S termínem do 15.12.2016 letos řeší tento úkol: Sledování nákladů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s ho

Rakouské vinařství v roce 2023

 © Austrian Wine / Robert Herbst Několik dní před začátkem letošní sklizně byla zveřejněná zpráva Rakouské vino 2023 nabízející komplexní pohled na rakouský vinařský průmysl i jeho zákazníky. Jaký je ve srovnání s českým? Vinice Současná plocha rakouských vinic je 44 tisic hektarů, z toho plocha plodných vinic je téměř 42 tisic hektarů, na nichž hospodařilo 10 012 producentů. 30 tisic hektarů, tedy 68,4 % osázené plochy je osázeno bílými jakostními odrůdami révy vinné. Rakousko proto říká, že je klasickou zemí bílých vín. Nejpěstovanější odrůdou je Veltlínské zelené s podílem 32,3 % osázených vinic. V Česku je 18 tisic hektarů vinic, z toho plodných je 17,7 tisic ha, o 60 % méně. Odrůdy moštové bílé tvoří 73 % a jejich plocha se zvyšuje, takže i Česko je klasickou zemí bílých vín. A Veltlínské zelené je s 1 487 hektary  jednička  i v Česku. Registrovaných pěstitelů je 13 263, absolutně i relativně mnohem víc, než rakouských. Sklizeň V Rakousku se sklidilo objemově 2 330 713 hektolitrů,