Červnový obchod s vínem už byl zcela jiný, než v předchozích třech měsících, v době úřední pandemie. Ceny tuzemského vína byly ve srovnání se stejným loňským obdobím mírně nižší, shodou okolností odpovídaly cenám červencovým. S výjimkou šumivého vína, jehož cena se pohybovala na nižší úrovni 90 Kč za litr odpovídající přelomu loňského října a listopadu a s výjimkou přívlastkového vína, jehož cena se ve srovnání s letošním květnem mírně zvýšila na 83,50 Kč za litr, nicméně jde letos o jeho druhou nejnižší a shodou okolností i loňskou nejnižší úroveň.*)
Import a export
Množství dovezeného vína ve srovnání s loňským červnem o 15 % stouplo na téměř 130 tisíc hektolitrů, na němž se dominantně podílela vína bílá a ostatní, k nimž patří rosé nebo vermuty, a vína šumivá, možná i kvůli poklesu jejich cen. Cena dováženého červeného vína vzrostla z loňských 35,40 Kč za litr na 40,30 Kč za litr a jeho množství mírně kleslo.
Množství dovezeného Champagne kleslo o téměř tři čtvrtiny, zato jeho cena dosáhla rekordní výše za uplynulých dvanáct měsíců, téměř 750 Kč za litr. Tomu odpovídala letošní třetí nejvyšší cena jeho reexportu 1 308 Kč za litr spojená s vývozem téměř stejným, jako vloni v červnu.
Marže spojená s vývozem nebo reexportem šumivých, bílých i červených vín byla téměř identická, 200 Kč za litr. Stejná marže pro perlivá vína dosáhla 11,60 Kč za litr. Všechny uvedené ceny přispěly k tomu, že rozdíl průměrné ceny jednoho litru všech vyvezených a dovezených vín byl 158 korun na litr, i když jeho vývoz ve srovnání s výše uvedenými 130 tisíci hektolitry činil pouze 3 726 hektolitrů.
*) Cena průmyslových výrobců - cena, za kterou je víno odebíráno z výrobních podniků, bez dopravy a DPH