Přeskočit na hlavní obsah

Víno v červnu letos a vloni


Červnový obchod s vínem už byl zcela jiný, než v předchozích třech měsících, v době úřední pandemie. Ceny tuzemského vína byly ve srovnání se stejným loňským obdobím mírně nižší, shodou okolností odpovídaly cenám červencovým. S výjimkou šumivého vína, jehož cena se pohybovala na nižší úrovni 90 Kč za litr odpovídající přelomu loňského října a listopadu a s výjimkou přívlastkového vína, jehož cena se ve srovnání s letošním květnem mírně zvýšila na 83,50 Kč za litr, nicméně jde letos o jeho druhou nejnižší a shodou okolností i loňskou nejnižší úroveň.*)

Import a export

Množství dovezeného vína ve srovnání s loňským červnem o 15 % stouplo na téměř 130 tisíc hektolitrů, na němž se dominantně podílela vína bílá a ostatní, k nimž patří rosé nebo vermuty, a vína šumivá, možná i kvůli poklesu jejich cen. Cena dováženého červeného vína vzrostla z loňských 35,40 Kč za litr na 40,30 Kč za litr a jeho množství mírně kleslo. 

Množství dovezeného Champagne kleslo o téměř tři čtvrtiny, zato jeho cena dosáhla rekordní výše za uplynulých dvanáct měsíců, téměř 750 Kč za litr. Tomu odpovídala letošní třetí nejvyšší cena jeho reexportu 1 308 Kč za litr spojená s vývozem téměř stejným, jako vloni v červnu.

Marže spojená s vývozem nebo reexportem šumivých, bílých i červených vín byla téměř identická, 200 Kč za litr. Stejná marže pro perlivá vína dosáhla 11,60 Kč za litr. Všechny uvedené ceny přispěly k tomu, že rozdíl průměrné ceny jednoho litru všech vyvezených a dovezených vín byl 158 korun na litr, i když jeho vývoz ve srovnání s výše uvedenými 130 tisíci hektolitry činil pouze 3 726 hektolitrů.

*) Cena průmyslových výrobců - cena, za kterou je víno odebíráno z výrobních podniků, bez dopravy a DPH

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.

Kolik keřů révy vinné bude v Česku na jednom hektaru?

Skutečné náklady na restrukturalizaci vinic Ústav zemědělských informací a ekonomiky (ÚZEI) řeší pro ministerstvo zemědělství paušály u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. S termínem do 31.8.2015 řešil ÚZEI tento úkol: Nastavení paušálů a výpočet paušálů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s hodnotovým vyčíslením ve variantách při a) počet keřů révy vinné je roven 3000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice b) počet keřů révy vinné překročí 4000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice c) počet keřů révy vinné překročí 5000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice d) počet keřů révy vinné překročí 6000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice. S termínem do 15.12.2016 letos řeší tento úkol: Sledování nákladů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s ho

Rakouské a české vinařství v roce 2021

Falkenstein © Austrian Wine / WSNA V roce 2021 mělo Rakousko 8,9 milionu a Česko 10,5 milionů obyvatel. Poměr Rakousko vs. Česko 46 : 54 .  V Rakousku roku 2021 dosáhla konzumace domácích i zahraničních vín 230 milionů litrů, tedy 25,8 litrů na obyvatele, a v Česku 180 milionů litrů, na obyvatele 17,2 litru. Rakousko vs. Česko 56 : 46 . Ve stejném roce bylo v Rakousku 6 291 vinařů, v Česku 1 869. Rakousko vs. Česko 77 : 23 . Rozloha rakouských produktivních vinic klesla v roce 2021 o téměř deset procent na 43 tisíc hektarů. Také plocha českých produktivních vinic v roce 2021 klesla, ale pouze o jedno procento, a jejich rozloha byla 18 tisíc hektarů. Rakousko vs. Česko 70 : 30 . Rakouská produkce vína dosáhla 2 900 tisíc hektolitrů, česká produkce 588 tisíc hektolitrů. Rakousko vs. Česko 83 : 17 . Údaj o domácí produkci je částečně ovlivněný nákupem zahraničních surovin.