Přeskočit na hlavní obsah

Z mnoha vinařských milionů z letošních desítek přislíbených sejde


Tak jako nedávno rozdělil Filmový fond 64 milionů korun, přislíbil z peněz daňových poplatníků, vinařů a pěstitelů poskytnout nevratné podpory na podporu vinařského marketingu a turistiky i Vinařský fond. Celkem v podzimním kole žádostí o 22 milionů přislíbil proplatit 14 milionů korun.

Nejvyšší nevratnou přislíbenou podporu nad celkových 300 tisíc korun získaly chystané projekty:
  • Svazu vinařů České republiky 1 790 tisíc korun (1 milion korun a 140 tisíc na vydávání Vinařského obzoru, 500 tisíc na pořádání soutěže Vinařství roku a 150 tisíc na prezentaci ČR v mezinárodní instituci PIWI - Internacional),
  • Asociace sommelierů ČR 680 tisíc korun (250 a 130 tisíc na pořádání sommelierských soutěží Bohemia Sekt Trophée Professional a Talent, 150 tisíc na školení a semináře o anonymním srovnání tuzemských vín s víny celého světa, 100 tisíc na školení Sommelier Moravy a 50 tisíc na cyklus školení Certifikát sommeliera) a
  • Národního vinařského centra, servisní organizace Svazu vinařů, 460 tisíc korun (150 tisíc na národní soutěž Salon vín a 200 tisíc na degustační expozici Salon vín, 60 tisíc na mezinárodní soutěž vín Grand Prix Vinex a 50 tisíc na cyklus školení Úvod do degustace vína a Degustace vína - věda i umění).
Stejní žadatelé v letošním jarním kole žádostí dostali ještě z celkových 39 milionů příslíbeno:
  • Svaz vinařů České republiky 740 tisíc korun (na propagaci Národní soutěže vín Salon vín - podoblastní soutěže, na vydávání Vinařského věštníku a na pořádání mezinárodní soutěže a konference Oenoforum) a
  • Asociace sommelierů ČR 200 tisíc korun (na školení, semináře a soutěž Sommelier Moravy a na školení, semináře anonymního srovnání tuzemských vín s víny celého světa).
Národní vinařské centrum do jarního kola žádný projekt neposlalo. 

Tradičních 500 tisíc korun získali organizátoři vinobraní ve Znojmě, Mikulově a Uherském Hradišti a několik statitisíc a desetitisíc pak mnoho dalších, většina z nich se však letos nekonala. Vědomí zrušení mnoha přihlášených projektů a tím i povinnosti proplatit orgánizátorům přislíbené podpory stálo za dubnovým rozhodnutím Vinařského fondu umožnit odklad povinných odvodů vinařů a pěstitelů a uhradit je mimořádně nikoli ve stanovených termínech, ale kdykoli do konce roku 2020.

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.

Kolik keřů révy vinné bude v Česku na jednom hektaru?

Skutečné náklady na restrukturalizaci vinic Ústav zemědělských informací a ekonomiky (ÚZEI) řeší pro ministerstvo zemědělství paušály u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. S termínem do 31.8.2015 řešil ÚZEI tento úkol: Nastavení paušálů a výpočet paušálů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s hodnotovým vyčíslením ve variantách při a) počet keřů révy vinné je roven 3000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice b) počet keřů révy vinné překročí 4000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice c) počet keřů révy vinné překročí 5000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice d) počet keřů révy vinné překročí 6000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice. S termínem do 15.12.2016 letos řeší tento úkol: Sledování nákladů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s ho

Rakouské a české vinařství v roce 2021

Falkenstein © Austrian Wine / WSNA V roce 2021 mělo Rakousko 8,9 milionu a Česko 10,5 milionů obyvatel. Poměr Rakousko vs. Česko 46 : 54 .  V Rakousku roku 2021 dosáhla konzumace domácích i zahraničních vín 230 milionů litrů, tedy 25,8 litrů na obyvatele, a v Česku 180 milionů litrů, na obyvatele 17,2 litru. Rakousko vs. Česko 56 : 46 . Ve stejném roce bylo v Rakousku 6 291 vinařů, v Česku 1 869. Rakousko vs. Česko 77 : 23 . Rozloha rakouských produktivních vinic klesla v roce 2021 o téměř deset procent na 43 tisíc hektarů. Také plocha českých produktivních vinic v roce 2021 klesla, ale pouze o jedno procento, a jejich rozloha byla 18 tisíc hektarů. Rakousko vs. Česko 70 : 30 . Rakouská produkce vína dosáhla 2 900 tisíc hektolitrů, česká produkce 588 tisíc hektolitrů. Rakousko vs. Česko 83 : 17 . Údaj o domácí produkci je částečně ovlivněný nákupem zahraničních surovin.