Přeskočit na hlavní obsah

Svatomartinské 2020: Ohlédnutí druhé


Je dva týdny po Martinovi a láhve Svatomartinského vína se jako každý rok touto dobou stěhují do doprodejů a výprodejů. „Ta vína jsou velmi dobře pitelná minimálně do Vánoc. Nevidím jediný důvod k výprodejům,“ říká Ondřej Beránek, ředitel Bohemia Sekt. Přesto výprodeje nastanou. „My vinaři neradi vidíme každý rok v supermarketech tu situaci, kdy nám hlásí, že několik dnů po svatém Martinovi zájem klesá a začnou výprodeje,“ konstatoval na začátku listopadu. 

Habánské sklepy ze skupiny Bohemia Sekt na letošní rok připravily pouze 100 tisíc lahví Svatomartinského, o deset tisíc méně než vloni, když v silných letech dodávaly na trh i 150 tisíc lahví. "Martinská vína sice letos dělat budeme, ale ve srovnání s minulostí maximálně čtvrtinové množství," konstatoval vinař Jiří Maděřič z Moravského Žižkova.

Prezentace letos jinak

Vinařský fond, majitel ochranné známky Svatomartinské a organizátor brněnského Svatomartinského koštu, už na začátku září pochyboval, že se letos tato akce bude moci konat. Ředitel fondu Jaroslav Machovec proto seznámil členy Rady fondu s návrhem, jak jinak prezentovat Svatomartinské víno roku 2020. Radní poté diskutovali, jak podpořit restaurace, jejichž uzavření se teprve blížilo, a obchodníky, kteří je zásobují, ale i zda nestanovit limit nejnižší možné ceny, za kterou lze toto víno prodávat.

"Restaurace jsou omezené tím, že mají jenom okénko, ale my se budeme snažit upozorňovat lidi na to, že i přes toto okénko se dá prodat s jídlem a třeba i s celým svatomartinským menu celá lahev," sdělil ředitel fondu v polovině října. V druhé polovině října informoval ČTK, že odbyt pro Svatomartinské budou mít zajištěný zejména ta vinařství, která svá vína dodávají do obchodních řetězců.

Supermarkety a e-shopy

Jak bude fond letos prezentovat Svatomartinské řekl ředitel fondu na začátku listopadu. „Ačkoliv jsou svatomartinské akce zrušeny a restaurace uzavřeny, tak to neznamená, že letos o Svatomartinská vína přijdeme. Na webu Vína z Moravy, vína z Čech jsme vytvořili tematickou stránku o Svatomartinských vínech, kde se zájemci dozvědí veškeré potřebné informace a najdou databázi vinařů, kteří tato vína prostřednictvím svých e-shopů nabízejí,“ sdělil.

Vytvořená tematická a minimalistická stránka vypadá takhle. Na Martina správce webu přidal recept na pečenou kachnu plněnou vínem, čímž kromě vinařů a gurmánů jistě potěšil i drůbežáře. Na webu samotného fondu je k letošnímu Svatomartinskému zveřejněný jen jeho každoroční logomanuál.

Víno na tři dny

Po patnácti letech marketingového snažení fondu se růst produkce a prodejů Svatomartinských vín zastavil na maximálních 2,3 milionech lahví, představujících podíl na celkovém tuzemském prodeji 0,8 % a na celkové tuzemské produkci 2,4 %. Tuzemští příznivci vypijí stejné množství vína za necelé tři dny. Skoro to vypadá, že fond chtěl svou letošní nečinností vyzkoušet, jestli jeho mnohamilionové aktivity prodej Svatomartinského ještě vůbec ovlivňují.

Nejčtenější

Kolik keřů révy vinné bude v Česku na jednom hektaru?

Skutečné náklady na restrukturalizaci vinic Ústav zemědělských informací a ekonomiky (ÚZEI) řeší pro ministerstvo zemědělství paušály u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. S termínem do 31.8.2015 řešil ÚZEI tento úkol: Nastavení paušálů a výpočet paušálů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s hodnotovým vyčíslením ve variantách při a) počet keřů révy vinné je roven 3000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice b) počet keřů révy vinné překročí 4000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice c) počet keřů révy vinné překročí 5000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice d) počet keřů révy vinné překročí 6000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice. S termínem do 15.12.2016 letos řeší tento úkol: Sledování nákladů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s ho

Výnos tuzemských vinic zůstal i přes dobrý ročník nízký

Podle aktuální zprávy spolku Svaz vinařů byla loňská sklizeň révy vinné ve srovnání s loňským rokem vyšší o 1,4 tuny na hektar když průměrný výnos dosáhl 6,6 tuny na hektar. Hektarový výnos Podíl množství vinných hroznů sklizených v jednom vinařském roce a plochy vinice, na nichž byly tyto vinné hrozny vypěstovány, vyjádřený v tunách na jeden hektar, je hektarovým výnosem. Podle údajů Svazu vynařů se ani po pěkné loňské sklizni průměrný hektarový výnos příliš nezměnil a za všechny vinohradnické oblasti se pohybuje okolo 5,5 tuny na hektar. Pokud vezmeme v potaz zákonné omezení výnosu na čtrnáct tun z hektaru spojené s nemožností použít hrozny pro výrobu jakostních a zemských vín při jeho překročení a zohledníme, že i přísněji regulované tuzemské apelace omezují hektarový výnos na sedm tun, nelze se znovu než podivit, proč je tuzemský hektarový výnos tak nízký , ve srovnání se sousedním Německem méně než poloviční. Vstupní data Data pro zveřejněnou analýzu získali její autoř

Asijský škůdce je i v Česku. Ničí také víno

Je také původem z Asie, jako koronavirus, ale tenhle nepřítel neničí lidem zdraví, ale víno. Kněžice mramorovaná , Halyomorpha halys, ploštice z čeledi kněžicovitých. V místech zavlečení je schopná konzumovat šťávy jabloní, hrušní, broskvoní, révy vinné nebo různých bobulovin, ze zeleniny vyhledává rajčata, papriky, brukvovité a tykvovité rostliny a mnohé jiné. Při sání poškodí pokožku plodů, což může vést k sekundárním infekcím znehodnocujícím plod. Při výrobě vína sekret podrážděných a rozmačkaných jedinců kněžice ukrytých mezi bobulemi hroznů aromaticky zcela znehodnotí vylisovaný mošt. Původ a rozšíření Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, ale od přelomu 20. a 21. století byl zaznamenán její výskyt v Severní Americe. V Evropě se zdají být místem prvního výskytu Lichtenštejnsko a Švýcarsko od roku 2004, odkud se ploštice zřejmě dále šířila do Itálie, Německa a Francie. V roce 2013 byla poprvé zaznamenána v Maďarsku, v letech 2015 až 2017 na Balkáně, v roce 2016 v J