Přeskočit na hlavní obsah

VOC vína stále na okraji zájmu


Nejčerstvější bilance produkce vín originální certifikace, klasifikačně často srovnávaných s italským systémem DOC, francouzským AOC či AOP a dalšími, byť porovnání není zcela přiléhavé, je zde. Z aktuálních třinácti povolených VOC oblastí pochází 4,27 tisíce hektolitrů VOC vína a na celkové produkci roku 2019 v objemu 481 tisíc hektolitrů se podílí 0,9 %. Ve srovnání s předchozím rokem je to podíl o polovinu vyšší, bohužel nejvíce ovlivněný propadem produkce, která v roce 2018 představovala 680 tisíc hektolitrů vína, z níž bylo vín VOC podobných 4,1 tisíce hektolitrů.

Stejně jako v předchozím roce čtyři oblasti žádné VOC víno nevyrobily, Mělník, Hustopečsko, Bzenec a vinice Velké Pavlovice. Svou produkci zvýšily Mikulovsko, Modré Hory, Valtice, Kraví Hora, Slovácko a Mutěnice, ob rok poklesly opět Znojmo a Blatnice a až na úroveň roku 2014 i Pálava.

Co z toho plyne

Zdá se, že uváděná čísla by mohla přinášet poučení. Ale nemá cenu je zde opakovat, na těch zveřejněných před rokem se nezměnilo nic. Vždyť ještě stále nejsou ani názvy VOC oblastí mezinárodně chráněná označení původu. Odstranit další podstatný rozdíl oproti legendárním zahraničním oblastem je v silách každé tuzemské oblasti, přesto to ještě žádná neudělala. A odstranit nejzásadnější může pouze novela vinařského zákona, napravit tuto osudovou sedmnáct let starou chybu však žádné z VOC vinařství nenavrhuje.

Pokud ke změnám nedojde, budou se VOC vína na tuzemské produkci podílet stále méně než setinou, desetkrát méně oproti rakouským DAC. Celou tuzemskou VOC produkci překonává nejen nejstarší Weinviertel DAC, ale i Kamptal DAC a Südsteiermark DAC a celková DAC produkce 29,5 tisíc hektolitrů převyšuje tuzemskou VOC sedmkrát.

Už vloni očekávanou novinkou snad bude Ministerstvem zemědělství povolená čtrnáctá oblast, VOC Růžové Hory, která zahrne Rakvice, Přítluky a Zaječí, ale zajímavé rovněž zůstává, že organizátoři další zamýšlené VOC oblasti na Slovácku o její povolení zatím nepožádali. 

Pokud se s vinařstvími a charakteristikami vín VOC a DAC chcete seznámit podrobněji, zalistujte aktuální publikací Výjimečná vína Česka a Rakouska, Rukovět vůní a chutí vín VOC a DAC.

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2022

Podle nejčerstvějších údajů Registru vinic vloni vyprodukoval domácí vinařský průmysl z domácích hroznů celkem 528 tisíc hektolitrů vína, včetně zahraniční suroviny pak 1 312 tisíc hektolitrů. Kdo jsou největší producenti a jak se ve srovnání s loňskem změnila jejich produkce? Žebříček stále vede vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní v držení dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která z loňské úrovně mírně poklesla na letošních 171,8 tisíc hektolitrů. Výrazný růst zažili producenti Zámecké vinařství Bzenec a Templářské sklepy Čejkovice, vzrostla i produkce Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, úrovně roku 2020 ale ještě nedosáhla. První dvacítku s 6,1 tisíci hektolitry a dalším poklesem oproti předchozím dvou letům uzavírá Vinaria. Podobné, jen v absolutních číslech mnohem vyšší poklesy zasáhly Znovín Znojmo, vinařství Bronislav Vajbar, Vinařství Neoklas Šardice, Vinný dům, Vinařství Krist, Víno Hruška, Vinselekt Michlovský i Patria

Výnos tuzemských vinic zůstal i přes dobrý ročník nízký

Podle aktuální zprávy spolku Svaz vinařů byla loňská sklizeň révy vinné ve srovnání s loňským rokem vyšší o 1,4 tuny na hektar když průměrný výnos dosáhl 6,6 tuny na hektar. Hektarový výnos Podíl množství vinných hroznů sklizených v jednom vinařském roce a plochy vinice, na nichž byly tyto vinné hrozny vypěstovány, vyjádřený v tunách na jeden hektar, je hektarovým výnosem. Podle údajů Svazu vynařů se ani po pěkné loňské sklizni průměrný hektarový výnos příliš nezměnil a za všechny vinohradnické oblasti se pohybuje okolo 5,5 tuny na hektar. Pokud vezmeme v potaz zákonné omezení výnosu na čtrnáct tun z hektaru spojené s nemožností použít hrozny pro výrobu jakostních a zemských vín při jeho překročení a zohledníme, že i přísněji regulované tuzemské apelace omezují hektarový výnos na sedm tun, nelze se znovu než podivit, proč je tuzemský hektarový výnos tak nízký , ve srovnání se sousedním Německem méně než poloviční. Vstupní data Data pro zveřejněnou analýzu získali její autoř

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.