Trophée Vinalies v kategorii rosé pro Vinařství Horák
Leoš Horák se synem Lukášem |
Vinařství Horák získalo v Paříži na letošním ročníku soutěže Vinalies Internationales titul absolutního šampiona v kategorii růžových vín. Polosuché Rosé Horák 2015 Pozdní sběr obdrželo nejvyšší cenu Trophée des Vinalies Internationales a spolu se světově proslulými producenty Chateau Saint Martin, Mas Neuf Des Aresquiers, Champagne Nicolas Feuillatte, Magnotta Winery, Château Bellerive, Gonzales Byass, Calvados Christian Drouin a Coteau Rougemont se tato vinařství každé ve své kategorii stala držiteli nejprestižnějšího ocenění mezi všemi 1032 medailovými víny a lihovinami.
Tento úspěch v domácích médiích nezůstal bez povšimnutí a my k tomuto ohlasu přidáváme několik detailů, které nám Leoš Horák, vinař a majitel vinařství, v rozhovoru prozradil.
Tento úspěch v domácích médiích nezůstal bez povšimnutí a my k tomuto ohlasu přidáváme několik detailů, které nám Leoš Horák, vinař a majitel vinařství, v rozhovoru prozradil.
Jak jste se zprávu o úspěchu vašeho růžového dozvěděl?
Už jsem spal a o půl jedné zazvonil telefon. Ženu to dost vyděsilo, co asi za zprávu vám kdo může o půlnoci volat, že? Ale byl to Luboš Bárta a že prý, právě jsi dostal v Paříži šampiona v roséčkách! Byl jsem rozespalý, tak jsem mu nevěřil a ptám se, odkud to víš? A on že, stojím tady na slavnostním vyhlášení a právě to oznámili, tak ti to volám.
Je to váš první úspěch na Vinalies?
Každý rok přihlásíme několik vzorků a každý rok medaile přivezeme, vloni tři stříbrné, jednu také za rosé, a jednu zlatou za Chardonnay 2013. Ale vítěze kategorie máme poprvé.
Děláte vaše ročníkové rosé z odrůdy Cabernet Moravia každý rok?
Pět minulých ročníků bylo z Frankovky, ale letos jsme se s ohledem na vyváženost cukrů a kyselin rozhodli pro Cabernet Moravia. Před těmi pěti lety s Frankovkou jsme ale růžové také dělali z Cabernet Moravia. Záměrně neuvádíme odrůdu, chceme, aby naše rosé bylo každým rokem vynikající a to nemusí pokaždé splnit stejná odrůda.
Kolik lahví vítězného rosé uvedete na trh?
Máme ho tři tisíce litrů, takže na trhu budou čtyři tisíce lahví.
Přemýšleli jste po získání trofeje, jestli nezměníte jeho cenu?
Ani chvíli, naše ceny nezávisí na zisku medailí. Co bychom z toho měli, kdybychom přidali pár desetikorun na láhvi? Sice bychom vydělali pár desítek tisíc navíc, ale kvůli tomu nesoutěžíme. Pro nás je důležitá zpětná vazba, jestli děláme svou práci dobře a věříme, že takhle berou naše úspěchy i naši zákazníci.
Kolik jste do soutěže přihlásili vzorků letos?
Letos šest, ale uspěl jen tenhle jeden, ale zato úplně nejvíc.
Rozhodujete se o účasti v mezinárodních soutěžích a o počtu vzorků podle dotace, kterou můžete pro některé soutěže dostat?
Na Vinalies stojí přihláška za jeden vzorek 135 euro a dotaci 50% můžeme dostat maximálně za dva vzorky. Když přihlásíme šest vzorků, znamená to, že jeden máme zdarma a za pět zaplatíme plnou cenu. Takže dotace žádnou velkou roli nehrají. Kdybychom chtěli ušetřit, vybereme si soutěže třeba bez dotace, ale s poloviční cenou za vzorek. Ale my chceme, aby se naše vína porovnávala i s víny francouzskými, kterých je v Paříži vždycky nejvíc. Tak si za to holt zaplatíme.
Jaká je reakce vašich zákazníků na získané ocenění?
Už čtrnáct dní neděláme nic jiného, než zvedáme telefony a odpovídáme na maily. Buď nám gratulují nebo chtějí víno a nejčastěji obojí. To jsem ještě nezažil. Navíc je majitel e-shopu, který dělá distribuci pro naše koncové zákazníky, na dovolené. A k tomu práce ve sklepě a ve vinohradu. Říkáme a píšeme, nebojte, víno bude, jen počkejte dva týdny.