Přeskočit na hlavní obsah

Svaz vinařů bilancoval a plánoval

Současné sídlo Svazu vinařů České republiky

Vinařský svaz

Spolek Svaz vinařů České republiky sdružuje 71 fyzických osob, 94 právnických osob, 23 spolků vinařů a 18 čestných členů. 
Svaz je vydavatelem časopisu Vinařský obzor se stoletou tradicí, který je důstojným komunikačním kanálem pro profesionály i „hobby vinaře“, vydavatelem Vinařského věstníku, spolupořadatelem Národní soutěže vín, Vinařského jarmarku, show Vinařství roku a konference a soutěže Oenoforum. 
Většina aktivit je finančně podporovaná Vinařským fondem.

Hospodaření

Výnosy Svazu vinařů z vlastní činnosti byly v loňském roce 8,5 mil. Kč, členské příspěvky 1,2 mil. Kč a přijaté dotace 3,8 mil. Kč, celkem 13,5 mil. Kč.
Náklady na druhé straně představovaly mzdové náklady 2,6 mil. Kč, náklady na reprezentaci, spotřeba materiálu a opravy 0,9 mil. Kč, služby včetně Vinaře roku, PR komunikace, provozu webů, nájmu 8,8 mil. Kč, dohromady 12,9 mil. Kč.

Činnost Svazu vinařů v loňském roce

Svaz vinařů podpořil vládou schválenou novelu vinařského zákona, ale navíc požaduje
  • povinné použití logotypu pro vína CHZO a CHOP z ČR,
  • zavedení trestného činu falšování vína (potravin),
  • zavedení povinných licencí (koncesí, registrací) a výhradního použití systému EMCS pro import vína do ČR,
  • zavedení koncese na prodej sudového, čepovaného a rozlévaného vína.
Svaz se spolupodílel na prosazení dotací
  • opětovné nastartování dotačního programu integrované produkce révy vinné, na který je pro roky 2015 až 2020 vyčleněných 850 mil. Kč,
  • příspěvky na „zlepšení techniky obhospodařovaných vinic“, což je v důsledku zvýšení počtu keřů oproti stávající restrukturalizované vinici,
  • program rozvoje venkova, jehož dotace lze použít na stroje a zařízení do vinic, od nůžek na řez až po samochodné sklízecí kombajny a nákup speciálních traktorů.

Plány na letošní rok

V letošním roce se Svaz vinařů vedle činností, jako je prosazení kandidátů do rady Vinařského fondu nebo prosazení zájmů vinohradníků a vinařů v novém kole podpory investic zaměří na vyhledání a zřízení nového vhodného sídla namísto současného ve Velkých Bílovicích, Žižkovská 1230, a na uspořádání prvního ročníku tenisového mistrovství vinařů ve Znojmě.

Valné hromady se 24. února jako hosté zúčastnili politici Marian Jurečka, Michal Hašek a Jan Hajda, zaměstnanci státní správy Bronislav Pavelka a Daniel Jurečka, a Václav Hlaváček z Agrární komory.

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.

Kolik keřů révy vinné bude v Česku na jednom hektaru?

Skutečné náklady na restrukturalizaci vinic Ústav zemědělských informací a ekonomiky (ÚZEI) řeší pro ministerstvo zemědělství paušály u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. S termínem do 31.8.2015 řešil ÚZEI tento úkol: Nastavení paušálů a výpočet paušálů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s hodnotovým vyčíslením ve variantách při a) počet keřů révy vinné je roven 3000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice b) počet keřů révy vinné překročí 4000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice c) počet keřů révy vinné překročí 5000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice d) počet keřů révy vinné překročí 6000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice. S termínem do 15.12.2016 letos řeší tento úkol: Sledování nákladů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s ho

Výživové hodnoty na etiketách vín zatím stále ještě dobrovolně

Jaká je energetická hodnota vína Až dodneška je uvádění výživových hodnot dobrovolné, ale od 13. prosince je pro většinu výrobců povinné uvádět sedm údajů, a to energetickou hodnotu, tuky a z nich nasycené mastné kyseliny, sacharidy a z nich cukry, bílkoviny a sůl . Základních sedm povinných údajů mohou producenti dobrovolně doplnit o mononenasycené mastné kyseliny, polynenasycené mastné kyseliny, polyalkoholy, škrob, vlákninu, vitaminy a minerální látky .  Pro vína tato povinnost neplatí a uvádění výživových hodnot zatím zůstává dobrovolné, stejně jako je ještě dobrovolné do čtvrtečního schválení novely vinařského zákona senátem a jejího následného podpisu prezidentem značení vín jednotným logotypem . Protože ale výjimka platí pro nápoje s obsahem alkoholu nad 1,2 % obj., nelkoholická vína uváděná do oběhu po 13. prosinci už všechny povinné výživové hodnoty mít musí.