Přeskočit na hlavní obsah

Vítězná vinařství všech kategorií na Vinum Juvenale 2016

Champion Vinum Juvenale

S podtitulem Start mezi dospělá vína byly 9. března vyhlášené výsledky soutěže mladých vín Vinum Juvenale 2016.
Šampionem soutěže se stalo Chardonnay 2015 Výběr z hroznů z vinařství Střední odborná škola vinařská a Střední odborné učiliště zahradnické Valtice a další hlavní ceny pak získala vína z vinařství Vinice Hnanice, slovenské Vinárstvo Dubovský & Grančič ze Svätého Juru a Vinařství Konečný z Čejkovic.

Vítězové kategorií na Vinum Juvenale

Vítězi jednotlivých kategorií se stala Vinařství Šoman, Vinařství Václav Zapletal, Pavel Binder Rodinné vinařství, Střední odborná škola vinařská a Střední odborné učiliště zahradnické Valtice, Vinařství Starý vrch, Zemědělské družstvo Němčičky, Moravíno, Vinařství Nosreti, Vinařství Zapletal, Vinařství Mečl, Vinařství Milan Vašíček, Vinařství Kubík, Vinárstvo Dubovský & Grančič, Vinařství Waldberg Vrbovec, Vinné sklepy Lechovice, Rodinné vinařství Grmolec, Vinařství Petr Tomčala, Vinařství Horák, Botanická zahrada hl.m. Prahy, Víno Blatel, Vinařství rodiny Spěvákovy, Sing Wine, Vinařství Baraque, Víno Sýkora, Vinařství Veverka, Vinařství Lednice Annovino, Víno Rakvice, Spielberg CZ, Vinařství Vajbar, Víno Prokeš, Víno Ludvík, Víno Botur, Vinařství Hřiba, Réva Rakvice a Vinařský dům Kopeček.

Podrobné výsledky s přehledem držitelů všech medailí a jejich oceněných vín jsou ke stažení zde.

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.

Kolik keřů révy vinné bude v Česku na jednom hektaru?

Skutečné náklady na restrukturalizaci vinic Ústav zemědělských informací a ekonomiky (ÚZEI) řeší pro ministerstvo zemědělství paušály u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. S termínem do 31.8.2015 řešil ÚZEI tento úkol: Nastavení paušálů a výpočet paušálů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s hodnotovým vyčíslením ve variantách při a) počet keřů révy vinné je roven 3000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice b) počet keřů révy vinné překročí 4000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice c) počet keřů révy vinné překročí 5000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice d) počet keřů révy vinné překročí 6000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice. S termínem do 15.12.2016 letos řeší tento úkol: Sledování nákladů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s ho

Rakouské a české vinařství v roce 2021

Falkenstein © Austrian Wine / WSNA V roce 2021 mělo Rakousko 8,9 milionu a Česko 10,5 milionů obyvatel. Poměr Rakousko vs. Česko 46 : 54 .  V Rakousku roku 2021 dosáhla konzumace domácích i zahraničních vín 230 milionů litrů, tedy 25,8 litrů na obyvatele, a v Česku 180 milionů litrů, na obyvatele 17,2 litru. Rakousko vs. Česko 56 : 46 . Ve stejném roce bylo v Rakousku 6 291 vinařů, v Česku 1 869. Rakousko vs. Česko 77 : 23 . Rozloha rakouských produktivních vinic klesla v roce 2021 o téměř deset procent na 43 tisíc hektarů. Také plocha českých produktivních vinic v roce 2021 klesla, ale pouze o jedno procento, a jejich rozloha byla 18 tisíc hektarů. Rakousko vs. Česko 70 : 30 . Rakouská produkce vína dosáhla 2 900 tisíc hektolitrů, česká produkce 588 tisíc hektolitrů. Rakousko vs. Česko 83 : 17 . Údaj o domácí produkci je částečně ovlivněný nákupem zahraničních surovin.