Přeskočit na hlavní obsah

Skončilo hodnocení mladých vín Vinum Juvenale 2017

Medaile se už chystají

Na tradiční brněnské soutěží mladých vín Vinum Juvenale se letos sešlo přes 630 vzorků vín od bezmála stovky vinařů převážně z Moravy, ale také z Čech i Slovenska.
Ve velkém sále hotelu Orea Voroněž je s pomocí cloudového hodnotícího systému ShirazPoint po dva dny hodnotilo ve dvaadvaceti komisích celkem 113 hodnotitelů, kterým předsedal Jakub Šebesta, bývalý ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce.
Dnes odpoledne bylo dohodnoceno a degustátoři si vína pochvalovali. O skvělé úrovni letošního ročníku svědčí i to, že ze všech přihlášených vín byl pro vadu vyřazen pouze jeden jediný vzorek. 

Vyhlášení výsledků a veřejná degustace

Miroslav Karbula, ředitel a organizátor soutěže, byl s jejím průběhem spokojený a přestože s přípravou hodnocení je spojených nemálo starostí, teď se již soustřeďuje na slavnostní večer spojený s vyhlášením výsledků.
"Rozhodně přijďte ochutnat soutěžní vína," říká. "I já se těším, že si obejdu nabídku našich vinařů a spolu s hosty vše v klidu přechutnám."
Během vyhodnocení soutěže a předání cen budou také oznámené letošní Královny Vín. Slavnostní večer proběhne 8. března v rámci Společenského večera vinařů České republiky také v hotelu Voroněž.
Veřejnost pak bude mít možnost degustovat soutěžní vína 9. března odpoledne při prezentaci vinařských firem Vinum Juvenale Praesentatio.
Než budou známé výsledky letošního ročníku, můžete si zde připomenou medailisty loňské.

Nejčtenější

Kolik keřů révy vinné bude v Česku na jednom hektaru?

Skutečné náklady na restrukturalizaci vinic Ústav zemědělských informací a ekonomiky (ÚZEI) řeší pro ministerstvo zemědělství paušály u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. S termínem do 31.8.2015 řešil ÚZEI tento úkol: Nastavení paušálů a výpočet paušálů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s hodnotovým vyčíslením ve variantách při a) počet keřů révy vinné je roven 3000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice b) počet keřů révy vinné překročí 4000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice c) počet keřů révy vinné překročí 5000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice d) počet keřů révy vinné překročí 6000 kusů na 1 ha osázené plochy vinice. S termínem do 15.12.2016 letos řeší tento úkol: Sledování nákladů u národního programu podpor v rámci opatření restrukturalizace a přeměna vinic. Podrobný rozbor jednotlivých nákladů a pracovních činností s ho

Výnos tuzemských vinic zůstal i přes dobrý ročník nízký

Podle aktuální zprávy spolku Svaz vinařů byla loňská sklizeň révy vinné ve srovnání s loňským rokem vyšší o 1,4 tuny na hektar když průměrný výnos dosáhl 6,6 tuny na hektar. Hektarový výnos Podíl množství vinných hroznů sklizených v jednom vinařském roce a plochy vinice, na nichž byly tyto vinné hrozny vypěstovány, vyjádřený v tunách na jeden hektar, je hektarovým výnosem. Podle údajů Svazu vynařů se ani po pěkné loňské sklizni průměrný hektarový výnos příliš nezměnil a za všechny vinohradnické oblasti se pohybuje okolo 5,5 tuny na hektar. Pokud vezmeme v potaz zákonné omezení výnosu na čtrnáct tun z hektaru spojené s nemožností použít hrozny pro výrobu jakostních a zemských vín při jeho překročení a zohledníme, že i přísněji regulované tuzemské apelace omezují hektarový výnos na sedm tun, nelze se znovu než podivit, proč je tuzemský hektarový výnos tak nízký , ve srovnání se sousedním Německem méně než poloviční. Vstupní data Data pro zveřejněnou analýzu získali její autoř

Asijský škůdce je i v Česku. Ničí také víno

Je také původem z Asie, jako koronavirus, ale tenhle nepřítel neničí lidem zdraví, ale víno. Kněžice mramorovaná , Halyomorpha halys, ploštice z čeledi kněžicovitých. V místech zavlečení je schopná konzumovat šťávy jabloní, hrušní, broskvoní, révy vinné nebo různých bobulovin, ze zeleniny vyhledává rajčata, papriky, brukvovité a tykvovité rostliny a mnohé jiné. Při sání poškodí pokožku plodů, což může vést k sekundárním infekcím znehodnocujícím plod. Při výrobě vína sekret podrážděných a rozmačkaných jedinců kněžice ukrytých mezi bobulemi hroznů aromaticky zcela znehodnotí vylisovaný mošt. Původ a rozšíření Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, ale od přelomu 20. a 21. století byl zaznamenán její výskyt v Severní Americe. V Evropě se zdají být místem prvního výskytu Lichtenštejnsko a Švýcarsko od roku 2004, odkud se ploštice zřejmě dále šířila do Itálie, Německa a Francie. V roce 2013 byla poprvé zaznamenána v Maďarsku, v letech 2015 až 2017 na Balkáně, v roce 2016 v J