Přeskočit na hlavní obsah

Krátce a krotce novinky z Vinařského fondu v kostce

V posledních týdnech se Vinařský fond proměnil a mění se i prostředí, v němž koření. V následujících odstavcích krátce a v kostce tyto změny zaznamenáváme, jsou to za desetiletí jeho existence změny větší než malé.

Fond se přestěhoval

Poštovní adresa fondu zůstala, ale pokud chcete jeho nové kanceláře navštívit, už ne hlavním vchodem a schodištěm budovy Jihomoravského kraje, ale o pár desítek metrů dál vpravo, směrem k Moravskému náměstí, v pořadí čtvrté dveře - bývalá restaurace Zemský dům. 

Fond má nový web

Elektronická adresa fondu také zůstala, ale od Vánoc je na ní nový web. Podle mínění fondu jsou jeho hlavními změnami přehlednější struktura, rozšíření obsahu a úprava sekce pro registrované.
Podle našeho názoru jsou zajímavější proměnou odstranění odkazu, kde veřejnost nalezne informace fondu o vinohradnictví a vinařství (stojí hodně peněz, tak proč ta skromnost), a v aktualitách žádné informace ze zasedání rady fondu. Nahradila je usnesení z jednání rady i s kalendářem jednání na celý rok, což je v dějinách fondu skutečná a až do prosince nepředstavitelná revoluce. Možnost, že bychom k tomu přispěli i našim srovnáním otevřenosti bilancí bilionové České národní banky s tajnůstkářstvím desítkymilionového fondu nám nedává spát.

Novelou se mění vinařský zákon i fond

Že má novela vinařského zákona zvýšit věrohodnost vinařských statistik, změnit byznys se sudovým vínem a změnit i důležitá a letitá pravidla fungování fondu jsme jako jediní psali a o důsledcích informovali. Necháme na zvídavých čtenářích, jestli budou v textu novely hledat úpravy lhůt pro zveřejnění zájemců o jeho granty a další fikané změny. Rovnou ale prozradíme, že fond už nebude muset zveřejňovat informace o svých smlouvách podle vinařského zákona. Šlus, konec.

Zveřejňování smluv

Fond už loni v létě začal souběžně zveřejňovat smlouvy také v Registru smluv, jak to jemu a většině státních organizací nařídil jiný zákon. A po Vánocích jeho smlouvy do svého indexu zařadil i praktický Hlídač smluv. Jenže novela vinařského zákona také ruší na dobu svého vzniku velmi moderní povinnost fondu zveřejňovat na internetu a ve výročních zprávách informace o smlouvách s plněním vyšším než 10 tisíc. Kdežto Registr smluv zakládá povinnost zveřejňovat smlouvy s plněním až nad 50 tisíc. Na druhou stranu jsou v centrálním registru a tím i v Hlídači smluv zveřejněné celé texty smluv, čímž zájemci o ně nemusí žádat podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Bohužel se fond zatím vyhýbá zveřejňování strojově čitelných sjednaných cen a proto se podle nich až do zjednání nápravy v Registru ani Hlídači orientovat nejde.

Fond o novele vinařského zákona

Až dosud o legislativě mlčící fond se na svém novotou zářícím webu odhodlal poskytnout veřejnosti informace ke schválené novele zákona o vinohradnictví a vinařství. Je však dost překvapivé, že kliknutí na informaci přesměruje čtenáře na web jedné z aliancí vinařských producentů. Sám fond tedy informaci neposkytuje, jak by čtenář a zákonodárci čekali. Je zajímavé, že místo aby fond sám zájemce o novinkách informoval, s klidnou myslí přenechá interpretaci zákona na zákonu ne nezávislém profesním spolku. Že v textu chybí reflexe vlivu novely na fungování samotného fondu se pak vlastně ani nejde divit. 

Nová pestrá rada fondu

O novém složení a různorodosti rady fondu jsme už psali. Leckoho může napadnout, že tato personální obměna a uvedená zveřejňování usnesení z jednání rady nejsou bez souvislosti. Současně je paradox, že v radě fondu vedle sebe sedí lidé, kteří si jen pár dní před jmenováním vyměňovali na internetu ne právě uctivé a docela osobní zdravice. S vědomím personálních i legislativních změn a nového pracovního ducha v nových kancelářích bude proto zajímavé sledovat nejen skrovné aktuality na webu fondu, ale zejména výsledky jeho činnorodosti.

Noví čtenáři se zájmem o fond a události okolo

Podzimní příspěvky našeho magazínu také vyvolaly reflexi vedení fondu. Zřejmě proto se v historicky prvním zveřejněném usnesení hned z prvního jednání nové rady dočteme, že je členové rady doporučují ke čtení i některým brněnským právníkům. Věříme, že i z nich se stanou naši zvídaví čtenáři. Kde jinde by také měli hledat novinky z vinařského a pěstitelského průmyslu, když i na novém webu fondu je jich jak šafránu.

Nejčtenější

Kam směřuje Blatnický Roháč?

Bude Blatnický Roháč další vyhlášenou apelací? Cuvée Ryzlinku rýnského, Rulandského bílého a Sylvánského zeleného vydává mimořádné svědectví o blatnické půdě, mikroklimatu a vinařských tradicích. Jeho název je odvozený od známé blatnické viniční trati Roháče. Blatnický Roháč byl prvním tuzemským vínem, které získalo prestižní zahraniční ocenění. Na světové výstavě v Paříži v roce 1896 obdrželo zlatou medaili. Od padesátých let minulého století byly vlastníkem známky Blatnický Roháč DVZ Bratislava, poté Víno Bzenec a teprve v roce 2000 bylo Víno Bzenec jako vlastník vymazané.  V červenci 2000 byla ochranná známka Blatnický Roháč zaregistrovaná Úřadem průmyslového vlatsnictví pro Sdružení vinařů Blatnice Viniblat. Zeptali jsme se Jana Cíchy z Vinařství Jan Cícha a současně představitele sdružení Viniblat na další plány se známkou Blatnický Roháč. Spolu s vaším vinařstvím jsou členy sdružení Viniblat ještě tři další, Vinařství Antonín Cícha , Vinařství Straka a Vinařství Mi

Asijský škůdce je i v Česku. Ničí také víno

Je také původem z Asie, jako koronavirus, ale tenhle nepřítel neničí lidem zdraví, ale víno. Kněžice mramorovaná , Halyomorpha halys, ploštice z čeledi kněžicovitých. V místech zavlečení je schopná konzumovat šťávy jabloní, hrušní, broskvoní, révy vinné nebo různých bobulovin, ze zeleniny vyhledává rajčata, papriky, brukvovité a tykvovité rostliny a mnohé jiné. Při sání poškodí pokožku plodů, což může vést k sekundárním infekcím znehodnocujícím plod. Při výrobě vína sekret podrážděných a rozmačkaných jedinců kněžice ukrytých mezi bobulemi hroznů aromaticky zcela znehodnotí vylisovaný mošt. Původ a rozšíření Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, ale od přelomu 20. a 21. století byl zaznamenán její výskyt v Severní Americe. V Evropě se zdají být místem prvního výskytu Lichtenštejnsko a Švýcarsko od roku 2004, odkud se ploštice zřejmě dále šířila do Itálie, Německa a Francie. V roce 2013 byla poprvé zaznamenána v Maďarsku, v letech 2015 až 2017 na Balkáně, v roce 2016 v J

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.