Přeskočit na hlavní obsah

Svatomartinské 2017: prozíravá volba?

Tradice Heurige v sousedním Rakousku
© Österreich Werbung, Peter Burgstaller
Proměnu vody ve víno na svatbě v Káně zařídil Ježíš Kristus. Proměnu vína ve Svatomartinské zařizuje soukromá společnost Národní vinařské centrum - a proč právě ona ví jen bůh.
Proměnu pokládanou za zázračnou zařídil svatebčanům Ježíš na počkání. Dnešní proměna mladého vína ve Svatomartinské trvá déle a bez podepsání a dodržování písemných dohod je nemyslitelná.
Jak připomíná Pavel Krška, ředitel NVC, každý vinař usilující o ochrannou známku Svatomartinské musí předat "originál přihlášku, podepsanou podlicenční smlouvu, vyplněný a podepsaný formulář pro objednávku záklopek nebo šroubových uzávěrů, analytický rozbor vína, kopii dokladu o původu hroznů, zaplatit šest set korun za každý vzorek a k hodnocení doručit dvě láhve vína od každého vzorku."

Stokoruna ke stokoruně

Ochrannou známku Svatomartinské si NVC pronajímá už jedenáct let a platí za ni 100 korun ročně. Letos se o Svatomartinské za šest set korun poplatku ucházelo 431 vzorků  a rok před tím 418, takže za stokorunu vkladu získalo NVC čtvrt milionu, bez DPH 213.719 korun a vloni 206.281 korun.
NVC může navíc po vinaři požadovat 6 lahví zdarma od každého schváleného vzorku, což znamenalo vloni i letos opci na více než 2 tisíce lahví zdarma v tržní ceně přibližně 150 tisíc korun bez DPH. K tomu je každý vinař NVC zavázán prodat mu na jeho výzvu dalších 36 lahví od každého schváleného vzorku za nižší než tržní cenu.

Svatomartinský marketing

Za marketing své ochranné známky Svatomartinské, která mu vynese stokorunu ročně, fond předloni zaplatil 6,4 milionů korun a vloni 8,8 milionů. Miliony to budou i letos, rozpočet na něj spolu s dalšími projekty vyhradil 19,6 milionů korun.
Fond navíc pořadatelům akcí se Svatomartinským vínem přislíbil granty ve výši 0,4 milionu vloni a 0,3 milionu letos.
Fond je také pořadatelem brněnské největší ochutnávky Svatomartinských vín, kterou v roce 2016 návštívilo 10.000 návštěvníků, z toho 4.453 platících. I na ni má v rozpočtu schválené peníze, spolu s dalšími akcemi 2,5 milionu korun.
Díky novele vinařského zákona byli letos svatý Martin i s koněm vystrnaděni ze záklopek a šroubovacích úzávěrů a jsou nahrazení povinným jednotným logem v podobě symbolu skleničky v národních barvách, jak v tiskové zprávě fond připomněl. V minulých letech sice sám o Martina na uzávěrech a záklopkách stál, nyní ale této ztráty nijak neželí.

Tisíce hektolitrů vína

Podle odhadů bude letos na trh dodáno přibližně 2,2 milionů lahví těchto speciálně označených mladých vín, téměř stejně jako vloni, což představuje 16,5 tisíce hektolitrů. Pokud Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský správně odhadoval domácí výrobu na 800 tisíc hektolitrů vína, pak se mladé Svatomartinské na této produkci podílí 2%. Z 53 týdnů roku se tedy nic než Svatomartinské prodává přesně jeden týden. Což jako zázrak nevypadá.
Tento údaj se shoduje s komentáři vinotékařů, podle nichž je veřejnost se svatým Martinem, husou a víny široce obeznámená - ale její zájem o husy a Svatomartinské vzápětí po Martinovi zcela opadne.

Mladé nebo Svatomartinské

Totéž znají tuzemští producenti ryb. Tradiční kapr je ten vánoční a před svátky se na něj také stojí fronty - jenže během roku si ho už koupí málokdo. Je proto otázka, zda - krom toho, že je nelegální, jak jsme psali poprvé zde a dále zde - je kampaň a sázka vinařů na svatého Martina vůbec chytrá. 
Stejné pochyby má i mnoho tuzemských vinařů, kteří proto pracují s bezplatným legislativně chráněným tradičním výrazem Mladé víno, kterým je Svatomartinské zrovna tak. Obdobný obsah a stejnou ochranu využívají i jejich slovenští kolegové, ale i rakouští s termínem Heuriger, italští s Novello, rumunští s Vin tânăr a slovinští s Mlado vino. Komerční život těchto vín se totiž počítá ne ve dnech, ale v měsících.

Hlavně husa

Svatomartinské má přesto svého nečekaného vítěze: drůbežáře. Ti své Svatomartinské husy vyprodali už před Martinem. A příštími vítězi mohou spolu s nimi být i držitelé ochranných známek se slovy Svatomartinské, Husa a Pivo.
Možná bude jednou víno doporučované jako jedna z příloh Svatomartinské husy - a ne husa jako příloha Svatomartinského vína. Drůbežáři se v takovém případě na vinaře a jejich investované peníze jistě zlobit nebudou.

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2021

Podle nejčerstvějších údajů Registru vinic vyprodukoval domácí vinařský průmysl celkem 578 543 hektolitrů vína, o deset tisíc hektolitrů méně, než v předchozím roce. Kdo jsou největší producenti a jak se ve srovnání s loňskem změnila jejich produkce? Žebříček stále vede vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní v držení dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která mírně o 500 hektolitrů navýšila svou loňskou produkci 174 tisíce hektolitrů. První dvacítku s 6,1 tisíci hektolitry a zhruba čtvrtinovým poklesem oproti loňsku uzavírá Vinaria. Podobné, jen v abslutních číslech mnohem vyšší poklesy produkce zasáhly Znovín Znojmo, Zámecké vinařství Bzenec, Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, České vinařské závody, Vinařství Lahofer a Révu Rakvice. Vinařská skupina 2020 2021 Bohemia sekt 174,0 174,5 Znovín Znojmo 49,8 41,3 Zámecké vinařství Bzenec 46,7 39,2 ...

Spotřeba vína v roce 2022

Před několika málo dny zveřejnil Český statistický úřad , který jako jediný v Česku tyto údaje oficiálně zjišťuje, nejnovější data o domácí spotřebě potravin včetně alkoholu. Spotřeba čistého lihu v roce 2022 byla podle něj 9,73 litru na osobu a rok, téměř identická jako 9,72 litrů v předchozích dvou letech a tedy téměř nejnižší za posledních deset let. To představuje 169,5 litrů piva, vína a lihovin na osobu a rok a za celou zemi pak 17 852 tisíc hektolitrů alkoholických nápojů, jen o málo vyšší, než předchozích 17 144 tisíc hektolitrů. Rozpory Spotřeba vína – míněno vína z révy vinné, ne ovocného vína – mnoho let osciluje kolem 17 litrů na osobu a rok a vloni byla podle statistiků 16,54 litrů, obdobně jako v letech 2017 a 2020, celkem tedy 1 742 tisíc hektolitrů, tedy o trochu méně, než 1 803 tisíc hektolitrů v roce 2021. Údaje Registru vinic k tomu dodávají, že vína z hroznů z tuzemských vinic bylo v roce 2022 jen 528 tisíc hektolitrů a o rok dříve 565 tisíc hektolitrů. Ani ne třet...

Asijský škůdce je i v Česku. Ničí také víno

Je také původem z Asie, jako koronavirus, ale tenhle nepřítel neničí lidem zdraví, ale víno. Kněžice mramorovaná , Halyomorpha halys, ploštice z čeledi kněžicovitých. V místech zavlečení je schopná konzumovat šťávy jabloní, hrušní, broskvoní, révy vinné nebo různých bobulovin, ze zeleniny vyhledává rajčata, papriky, brukvovité a tykvovité rostliny a mnohé jiné. Při sání poškodí pokožku plodů, což může vést k sekundárním infekcím znehodnocujícím plod. Při výrobě vína sekret podrážděných a rozmačkaných jedinců kněžice ukrytých mezi bobulemi hroznů aromaticky zcela znehodnotí vylisovaný mošt. Původ a rozšíření Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, ale od přelomu 20. a 21. století byl zaznamenán její výskyt v Severní Americe. V Evropě se zdají být místem prvního výskytu Lichtenštejnsko a Švýcarsko od roku 2004, odkud se ploštice zřejmě dále šířila do Itálie, Německa a Francie. V roce 2013 byla poprvé zaznamenána v Maďarsku, v letech 2015 až 2017 na Balkáně, v roce...