Přeskočit na hlavní obsah

Dotace na průzkumy trhu zatím nikdo nechtěl. Zkusíte to?

Průzkumy třeba zadarmo

Někoho postrčí průzkumy do vlády, jiného z vlády, z někoho udělají ministra financí, z jiného předsedu strany. Stejně by to mělo fungovat ve světě vína. A proč si neudělat průzkum trhu, když může být zadarmo?
Zůstává nad tím rozum stát, ale opravdu až dosud nikdo o grant na průzkum trhu nepožádal. Přestože lze takovéhle žádosti Vinařskému fondu podávat už dvanáct let, přestože je horní limit grantu 100%, přestože se důležitých otázek k průzkumům trhu nabízí mnoho a přestože to novela vinařského zákona může už za půl roku změnit.
Vinařský fond se sám s tímto tématem připomněl minulý týden a vybídl vinařskou veřejnost, aby mu své náměty na průzkumy trhu zasílala mailem.

Jak na to správně

To je špatná rada - fond sám průzkumy trhu nesmí dělat, protože za ně nesmí platit a náměty proto nevyužije - ale lepší než žádná. 
Náměty průzkumů nemá smysl posílat na jeho mail, ale musí se mu na jeho oficiálním formuláři podat v jarním právě probíhajícím a na Valentýna končícím běhu žádostí o podpory.
Konkrétně se musí požádat o podporu podle písmene c) odstavce 1) § 1 vyhlášky číslo 97/2006 - která v důsledku novely vinařského zákona skončí. Právě v souladu s ním totiž fond zatím ještě poskytuje příspěvky na provádění průzkumu trhu až do výše 100% nákladů.

Co mít za lubem?

Přípravy průzkumů se netřeba bát, i proto na závěr jeden ukážeme. Ale nepochybujeme ani o zájemcích o průzkumy ani o otázkách, které budou padat. 
Jistěže všechny nové tuzemské apelace budou zvědavé, co příznivci vín originální certifikace řeknou v průzkumech o jejich známosti i jejich oblibě. 
Určitě se také mnozí budou věnovat průzkumům známosti všech tuzemských chráněných zeměpisných označení a chráněných označení původu. Své průzkumy si ale určitě zaslouží i obliba a známost přívlastků coby tradičních výrazů nebo jejich korelace s cenou vín. Průzkumy o odrůdách, jejich známosti a oblibě mezi příznivci vín se také mohou zpracovat. Námětů jsou zkrátka přehršle.

Jen ne Vína z Moravy vína z Čech

Nebojte se o peníze, letos by mohlo být až pětkrát víc peněz na podpory a tudíž bude i na průzkumy. Proto připravujte náměty a připravujte žádosti, ještě jsou tři týdny času.
A doporučení téměř nakonec. Pokud by Vinařský fond i letos v rozporu se zákonem hodlal platit průzkumy trhu sám, ať vynechá průzkum obliby a známosti ochranné známky Vína z Moravy vína z Čech. Zjišťovat z peněz vinařů oblibu známky, která není jeho, ale patří soukromé společnosti a jejíž marketing přesto každý rok mnoha miliony dotuje, je nemravné a zbytečné.

Víte, že je Víno na dotek?

A na samý konec: i my si uděláme průzkum. Jan Hejl z Aktualne.cz se před dvěma měsíci věnoval se značně skeptickým závěrem mobilní aplikaci Vinařského fondu Víno na dotek, za kterou fond zaplatil už mnoho milionů. 
Abychom nevycházeli jen z jeho závěrů, požádáme i naše zvídavé čtenáře, aby věnovali pár minut odpovědím na otázky týkající se aplikace v tomto dotazníku s názvem “Víte, že je Víno na dotek?”
Děkujeme předem za jeho sdílení s přáteli i kolegy a zejména za odpovědi na položené otázky a společně se těšíme na výsledky. (I když vláda kvůli tomu asi nepadne :-)

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2022

Podle nejčerstvějších údajů Registru vinic vloni vyprodukoval domácí vinařský průmysl z domácích hroznů celkem 528 tisíc hektolitrů vína, včetně zahraniční suroviny pak 1 312 tisíc hektolitrů. Kdo jsou největší producenti a jak se ve srovnání s loňskem změnila jejich produkce? Žebříček stále vede vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní v držení dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která z loňské úrovně mírně poklesla na letošních 171,8 tisíc hektolitrů. Výrazný růst zažili producenti Zámecké vinařství Bzenec a Templářské sklepy Čejkovice, vzrostla i produkce Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, úrovně roku 2020 ale ještě nedosáhla. První dvacítku s 6,1 tisíci hektolitry a dalším poklesem oproti předchozím dvou letům uzavírá Vinaria. Podobné, jen v absolutních číslech mnohem vyšší poklesy zasáhly Znovín Znojmo, vinařství Bronislav Vajbar, Vinařství Neoklas Šardice, Vinný dům, Vinařství Krist, Víno Hruška, Vinselekt Michlovský i Patria

Výnos tuzemských vinic zůstal i přes dobrý ročník nízký

Podle aktuální zprávy spolku Svaz vinařů byla loňská sklizeň révy vinné ve srovnání s loňským rokem vyšší o 1,4 tuny na hektar když průměrný výnos dosáhl 6,6 tuny na hektar. Hektarový výnos Podíl množství vinných hroznů sklizených v jednom vinařském roce a plochy vinice, na nichž byly tyto vinné hrozny vypěstovány, vyjádřený v tunách na jeden hektar, je hektarovým výnosem. Podle údajů Svazu vynařů se ani po pěkné loňské sklizni průměrný hektarový výnos příliš nezměnil a za všechny vinohradnické oblasti se pohybuje okolo 5,5 tuny na hektar. Pokud vezmeme v potaz zákonné omezení výnosu na čtrnáct tun z hektaru spojené s nemožností použít hrozny pro výrobu jakostních a zemských vín při jeho překročení a zohledníme, že i přísněji regulované tuzemské apelace omezují hektarový výnos na sedm tun, nelze se znovu než podivit, proč je tuzemský hektarový výnos tak nízký , ve srovnání se sousedním Německem méně než poloviční. Vstupní data Data pro zveřejněnou analýzu získali její autoř

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.