Přeskočit na hlavní obsah

Vinařská komunita a Covid-19: jak pomoci


Je příliš brzy na to odhadovat důsledky pandemie Covid-19 na vinařský průmysl, ale dopadu nepůjde zabránit. Zdálo by se, že se nic nepohne, dokud se nevrátíme k vinařské turistice, k účasti na akcích a pití vín v restauracích a barech. Ne každý si asi bude moci dovolit ve vinicích nahradit právě teď chybějící slovenské brigádníky, ale existují i další možnosti podpory, které nejsou z budoucnosti.

Nejlépe si udržíte krok s tím, co se děje u vašich oblíbených vinařů, když je budete sledovat na sociálních sítích, odebírat jejich zpravodaje a číst novinky na jejich webech. Podívejte se, co dělají, a využijte jejich nabídek nebo sdílejte jejich žádosti o pomoc.

Podpora vinařských podniků online

Míříte do prodejních řetězů nebo vinoték a panikaříte při pohledu na prázdné regály či chybějící oblíbené značky? Vytvořte si seznam vín, která máte rádi, shánêjte je online a zjistěte, jak můžete jejich producenty podpořit na dálku.

Pokud někdy byl ten pravý čas vytvořit si zásoby, je to právě teď. Pokud obvykle nakupujete jednu nebo dvě lahve vína, zvažte větší objednávku. Tentokrát byste mohli vyzkoušet kombinaci různých odrůd nebo si dopřát lahve, které jsou na vašem seznamu přání již delší dobu. Některá vinařství nebo e-shopy nabízí dopravu zdarma u objednávek všech objemů.

Online živé degustace, na nichž se lidé mohou podílet z pohodlí svého gauče, nejsou novým konceptem, doposud jsou ale částečně opomíjené. Nyní by se mohly stát velmi populární a navíc se můžete dozvědět mnohé o víně a možná na to máte dokonce i čas. Událostí, které nejsou odložené nebo zrušené, jsou dobrý způsob jak lze ve vinařských zážitcích pokračovat virtuálně i dnes.

Nejčtenější

Největší vinařství roku 2021

Podle nejčerstvějších údajů Registru vinic vyprodukoval domácí vinařský průmysl celkem 578 543 hektolitrů vína, o deset tisíc hektolitrů méně, než v předchozím roce. Kdo jsou největší producenti a jak se ve srovnání s loňskem změnila jejich produkce? Žebříček stále vede vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní v držení dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která mírně o 500 hektolitrů navýšila svou loňskou produkci 174 tisíce hektolitrů. První dvacítku s 6,1 tisíci hektolitry a zhruba čtvrtinovým poklesem oproti loňsku uzavírá Vinaria. Podobné, jen v abslutních číslech mnohem vyšší poklesy produkce zasáhly Znovín Znojmo, Zámecké vinařství Bzenec, Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, České vinařské závody, Vinařství Lahofer a Révu Rakvice. Vinařská skupina 2020 2021 Bohemia sekt 174,0 174,5 Znovín Znojmo 49,8 41,3 Zámecké vinařství Bzenec 46,7 39,2 ...

Spotřeba vína v roce 2022

Před několika málo dny zveřejnil Český statistický úřad , který jako jediný v Česku tyto údaje oficiálně zjišťuje, nejnovější data o domácí spotřebě potravin včetně alkoholu. Spotřeba čistého lihu v roce 2022 byla podle něj 9,73 litru na osobu a rok, téměř identická jako 9,72 litrů v předchozích dvou letech a tedy téměř nejnižší za posledních deset let. To představuje 169,5 litrů piva, vína a lihovin na osobu a rok a za celou zemi pak 17 852 tisíc hektolitrů alkoholických nápojů, jen o málo vyšší, než předchozích 17 144 tisíc hektolitrů. Rozpory Spotřeba vína – míněno vína z révy vinné, ne ovocného vína – mnoho let osciluje kolem 17 litrů na osobu a rok a vloni byla podle statistiků 16,54 litrů, obdobně jako v letech 2017 a 2020, celkem tedy 1 742 tisíc hektolitrů, tedy o trochu méně, než 1 803 tisíc hektolitrů v roce 2021. Údaje Registru vinic k tomu dodávají, že vína z hroznů z tuzemských vinic bylo v roce 2022 jen 528 tisíc hektolitrů a o rok dříve 565 tisíc hektolitrů. Ani ne třet...

Asijský škůdce je i v Česku. Ničí také víno

Je také původem z Asie, jako koronavirus, ale tenhle nepřítel neničí lidem zdraví, ale víno. Kněžice mramorovaná , Halyomorpha halys, ploštice z čeledi kněžicovitých. V místech zavlečení je schopná konzumovat šťávy jabloní, hrušní, broskvoní, révy vinné nebo různých bobulovin, ze zeleniny vyhledává rajčata, papriky, brukvovité a tykvovité rostliny a mnohé jiné. Při sání poškodí pokožku plodů, což může vést k sekundárním infekcím znehodnocujícím plod. Při výrobě vína sekret podrážděných a rozmačkaných jedinců kněžice ukrytých mezi bobulemi hroznů aromaticky zcela znehodnotí vylisovaný mošt. Původ a rozšíření Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, ale od přelomu 20. a 21. století byl zaznamenán její výskyt v Severní Americe. V Evropě se zdají být místem prvního výskytu Lichtenštejnsko a Švýcarsko od roku 2004, odkud se ploštice zřejmě dále šířila do Itálie, Německa a Francie. V roce 2013 byla poprvé zaznamenána v Maďarsku, v letech 2015 až 2017 na Balkáně, v roce...