Přeskočit na hlavní obsah

Není zatím vidět, ale o novele vinařského zákona už jedná

Devět velkých producentů spojilo síly

Zemědělský výbor poslanecké sněmovny
Od loňského roku působí ve vinařském průmyslu nová lobbistická organizace, Vinařská unie ČR, spolek významných producentů vína. Její obecné cíle jsou přehledné - podporovat a hájit společné zájmy svých členů, zastupovat své členy a jednat v jejich zájmu v rámci schváleného mandátu při jednáních s orgány zákonodárnými, orgány státní správy nebo samosprávy, soudy, spolky a jinými právnickými osobami. 
Prezidentem je Ondřej Beránek, ředitel největšího tuzemského producenta Bohemia Sekt, viceprezidenty David Šťastný z Château Valtice a Pavel Vajčner ze Znovínu Znojmo. Všech devět zakladatelských vinařství má na tuzemské produkci podíl více než 40 % a přímo obhospodařuje téměř 20 % registrovaných vinic. O jednáních se soudy nebo orgány státní správy už mají některá z nich poměrně jasnou představu.

Jedna lobby nestačí

Z devíti zakladatelských vinařství je současně sedm členy Svazu vinařů České republiky a jeho členem je i samotná Vinařská unie. Je tedy zřejmé, že jen působení ve Svazu vinařů, také lobbistické organizaci, zájmům těchto vinařství nepostačuje.
Svou váhu při hlasování ve Vinařské unii mohou její členové zvýšit vyšším členským příspěvkem. Na každých deset tisíc korun ročního členského příspěvku připadá jeden hlas, ale jeden člen může mít maximálně tři hlasy. 
Přestože už přes rok má Vinařská unie registrované domény vucr.cz a vinarskaunie.cz, dosud na nich neprovozuje žádný web. Nedostatek prostředků by za tím nemusel být, za sedmnáct platných hlasů získala vloni Vinařská unie 170 tisíc korun členských příspěvků, pro výrobu stránek až až.

Trochu tajemná unie

Její zástupci sedí také v radě Vinařského fondu a Vinařská unie byla úspěšná při získávání jeho letošních podpor. Fond přispěl nejen 150 tisíci korunami na prezentaci Unie na letošním Prague Food Festival, ale i 80 tisíci korunami právě na vytvoření jejích webových stránek. Měly být sice hotové do konce prázdnin, zatím ale stále nejsou a o svém dosavadním působení a svých postojích tak Vinařská unie nezveřejňuje žádné informace.
I bez webu a bez představení svých stanovisek a postojů, jak podporuje a hájí společné zájmy svých členů, se spolu se Svazem vinařů, který by ji jako svého člena mohl zastupovat, Sdružením obchodníků s vínem a vinoték nebo Vinařskou asociací účastní jednání zemědělského výboru poslanecké sněmovny o novele vinařského zákona.

Členové

Zakládajícími členy Vinařské unie ČR jsou Bohemia Sekt, Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, Templářské sklepy Čejkovice, Vinařství Baloun, Vinium, Víno Blatel, Zámecké vinařství Bzenec, Zemědělská a.s. a Znovín Znojmo.

Nejčtenější

Kam směřuje Blatnický Roháč?

Bude Blatnický Roháč další vyhlášenou apelací? Cuvée Ryzlinku rýnského, Rulandského bílého a Sylvánského zeleného vydává mimořádné svědectví o blatnické půdě, mikroklimatu a vinařských tradicích. Jeho název je odvozený od známé blatnické viniční trati Roháče. Blatnický Roháč byl prvním tuzemským vínem, které získalo prestižní zahraniční ocenění. Na světové výstavě v Paříži v roce 1896 obdrželo zlatou medaili. Od padesátých let minulého století byly vlastníkem známky Blatnický Roháč DVZ Bratislava, poté Víno Bzenec a teprve v roce 2000 bylo Víno Bzenec jako vlastník vymazané.  V červenci 2000 byla ochranná známka Blatnický Roháč zaregistrovaná Úřadem průmyslového vlatsnictví pro Sdružení vinařů Blatnice Viniblat. Zeptali jsme se Jana Cíchy z Vinařství Jan Cícha a současně představitele sdružení Viniblat na další plány se známkou Blatnický Roháč. Spolu s vaším vinařstvím jsou členy sdružení Viniblat ještě tři další, Vinařství Antonín Cícha , Vinařství Straka a Vinařství Mi

Asijský škůdce je i v Česku. Ničí také víno

Je také původem z Asie, jako koronavirus, ale tenhle nepřítel neničí lidem zdraví, ale víno. Kněžice mramorovaná , Halyomorpha halys, ploštice z čeledi kněžicovitých. V místech zavlečení je schopná konzumovat šťávy jabloní, hrušní, broskvoní, révy vinné nebo různých bobulovin, ze zeleniny vyhledává rajčata, papriky, brukvovité a tykvovité rostliny a mnohé jiné. Při sání poškodí pokožku plodů, což může vést k sekundárním infekcím znehodnocujícím plod. Při výrobě vína sekret podrážděných a rozmačkaných jedinců kněžice ukrytých mezi bobulemi hroznů aromaticky zcela znehodnotí vylisovaný mošt. Původ a rozšíření Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, ale od přelomu 20. a 21. století byl zaznamenán její výskyt v Severní Americe. V Evropě se zdají být místem prvního výskytu Lichtenštejnsko a Švýcarsko od roku 2004, odkud se ploštice zřejmě dále šířila do Itálie, Německa a Francie. V roce 2013 byla poprvé zaznamenána v Maďarsku, v letech 2015 až 2017 na Balkáně, v roce 2016 v J

Největší vinařství roku 2020

Poté, kdy statistici zveřejnili údaj o konzumaci vína v roce 2020, víme, že domácí příznivci ho vypili 1 768 tisíc hektolitrů, když tuzemští producenti dodali na trh 589 tisíc hektolitrů vlastní produkce, přesně třetinu. Kdo jsou ti největší? Žebříčku kraluje vinařská skupina Bohemia Sekt patřící německé Henkell Freixenet nyní z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen dnes již v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství, která se sama s 174 tisíci hektolitry vyrobeného vína podílí na tuzemské produkci plnými třiceti procenty. První dvacítku s 7,3 tisíci hektolitry uzavírá Patria Kobylí a je současně posledním producentem, který sedmitisícovou roční produkci překročil, příčemž dalších šedesát vinařství ještě překonalo hranici jednoho tisíce hektolitrů vína. Uváděné údaje zahrnují produkci i dceřinných a sesterských společností se stejným vlastníkem.